Určite ste už počuli, ako rôzne zdravotnícke organizácie varujú pred cholesterolom vo vajciach. Skutočná pravda je však taká, že vajcia, podobne ako mnohé iné potraviny, napríklad kokosový olej alebo avokádo, sú mylne považované za zdraviu škodlivé. Odborníci tvrdia, že keď konzumujete potraviny obsahujúce cholesterol, vaša pečeň sa nastaví na zníženie vlastnej produkcie cholesterolu.
Konzumácia vajec
To znamená, že konzumáciou vajec nezvyšujete existujúce množstvo cholesterolu vo vašom tele, len nahrádzate jeden typ za iný. Konzumácia celých vajec je pre nás všetkých mimoriadne dôležitá. Vaječný žĺtok je plný zdravých živín. Viac ako 90 % vápnika a železa sa nachádza vo vaječnom žĺtku. A takmer polovica vaječného bielka tvorí bielkoviny, ktoré naše telo potrebuje. V tomto článku vám uvedieme 10 naozaj dobrých dôvodov, prečo by ste mali konzumovať vajcia o niečo častejšie, ak nie pravidelne.
1. Vajcia zvyšujú váš výkon
V prvom rade by ste mali vedieť, že vajcia majú vysoký index sýtosti, čo znamená, že vás rýchlo zasýtia. Jedno stredne veľké vajce obsahuje 6 gramov vysokokvalitných bielkovín a ďalšie dôležité živiny s výnimkou vitamínu C. Vajcia je najlepšie konzumovať na raňajky, pretože tak vám dodajú energiu a živiny potrebné na celý nasledujúci deň.
2. Vajcia pomáhajú pri problémoch s nedostatkom železa
Ľudia na celom svete, ktorí trpia miernym nedostatkom železa, môžu pociťovať príznaky ako únava, bolesti hlavy a impulzívnosť. Mali by ste vedieť, že železo pôsobí v krvi ako nosič kyslíka a je mimoriadne dôležité pre náš imunitný systém, energetický metabolizmus a ďalšie dôležité telesné funkcie. Železo nachádzajúce sa vo vaječnom žĺtku je formou hemoglobínového železa, ktoré je najlepšie vstrebateľnou a využiteľnou formou železa nachádzajúceho sa v potravinách. Niektorí odborníci tvrdia, že tento typ železa je dokonca lepšie vstrebateľný ako väčšina výživových doplnkov obsahujúcich železo.
3. Vajcia zlepšujú dostatok výživy
Vajcia sú bohaté na zdravé živiny. Nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí nekonzumovali vajcia, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť nedostatku vitamínu A, vitamínu E a vitamínu B12. Vajcia dodávajú telu 10 - 20 % kyseliny listovej a 20 - 30 % vitamínu A, vitamínu E a vitamínu B12. Táto štúdia ukázala, že vajcia sú pre nás všetkých mimoriadne dôležité a mali by sme ich jesť častejšie.
4. Vajcia nezvyšujú hladinu cholesterolu v krvi
Donedávna mali vajcia veľmi zlú reklamu kvôli vysokému obsahu cholesterolu (210 mg v 1 žĺtku). Mnohé štúdie však jednoznačne preukázali, že medzi konzumáciou vajec a koronárnymi ochoreniami nie je žiadny vzťah. Je mimoriadne dôležité vedieť, že potraviny s vysokým obsahom tukov, najmä nasýtených tukov a transmastných kyselín, majú oveľa väčší vplyv na zdravie srdca - rovnako ako cholesterol, ktorý sa nachádza vo vaječnom žĺtku.
5. Vajíčka pomáhajú pri chudnutí
Vedeli ste, že vajcia s jedným kúskom chleba majú o 50 % vyšší index nasýtenia ako bežné raňajkové cereálie? Mnohé štúdie zistili, že ak začnete deň vajíčkami, zvýšite si pocit sýtosti. To znamená, že ak máte nadváhu, pomôžu vám ľahšie schudnúť.
6. Vajcia podporujú zdravie mozgu
Počuli ste už o cholíne? Cholín je živina, ktorá podporuje a zlepšuje vývoj mozgu plodu a novorodenca. Táto živina tiež zlepšuje pamäť a funkciu mozgu aj u starších ľudí. Preto by ste mali častejšie jesť vajcia, pretože sú vynikajúcim zdrojom tejto mozgovej živiny. Len jedno vajce poskytuje tehotnej žene 28 % jej dennej potreby cholínu. Rovnako by ste mali vedieť, že cholín je mimoriadne dôležitý počas tehotenstva a dojčenia, keď sa jeho zásoby môžu vyčerpať. Je rozhodujúci pre vývoj mozgu plodu a tiež pre celoživotné udržanie dobrej pamäte. Dbajte na častejšiu konzumáciu vajec, najmä ak ste tehotná.
7. Vajcia pomáhajú predchádzať šedému zákalu a chránia zrak
Odborníci na zdravie tvrdia, že ak pravidelne konzumujete vajcia, špenát a brokolicu, znižujete riziko vzniku sivého zákalu (o viac ako 20 %), riziko poškodenia šošovky v dôsledku veku a degenerácie sietnice, ktorá je hlavnou príčinou slepoty u starších ľudí (o viac ako 40 %). Vajcia sú plné antioxidantov a ďalších zdravých živín. Sú tiež skvelým zdrojom luteínu, zeaxantínu a karotenoidných vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre váš zrak. Celkovo znižujú riziko makulárnej degenerácie, ktorá spôsobuje slepotu u starších ľudí. Karotenoidy chránia oči pred poškodením slnečným žiarením, zlepšujú nočné videnie a o 50 % znižujú riziko vzniku šedého zákalu.
8. Vajcia poskytujú najkvalitnejšie bielkoviny
Bielkoviny sú jednou z najdôležitejších živín v našej strave. Ľudské telo totiž využíva bielkoviny na budovanie nových svalov a obnovu starých svalov. Ako sme už spomenuli, vajcia sú vynikajúcim zdrojom vysokokvalitných bielkovín. Čo sú to aminokyseliny? Sú to stavebné zložky bielkovín. Deväť z týchto aminokyselín si ľudské telo nedokáže vyrobiť, a preto sa musia dopĺňať zo stravy. Kompletné bielkovinové jedlo obsahuje dostatok týchto deviatich esenciálnych aminokyselín na podporu rastu a udržiavania telesného tkaniva.
Poznámka: Vaječné, mliečne, mäsové a rybie bielkoviny sú kompletné bielkoviny, ale vaječná bielkovina je z nich najlepšia. Má 100 % hodnotu.
Vedeli ste, že jedno stredne veľké vajce obsahuje približne rovnaké množstvo bielkovín ako 30 gramov vareného mäsa, rýb alebo hydiny? Okrem toho, že vaječné bielkoviny sú najlepším zdrojom bielkovín v našej strave, sú aj najlacnejšie.
9. Vajíčka pomáhajú chrániť naše kosti
Vajcia sú plné vitamínu D, nášho slnečného vitamínu. Vieme tiež, že vitamín D je mimoriadne dôležitý pre vstrebávanie vápnika a pre udržanie optimálneho zdravia kostí. Preto vajcia zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii osteoporózy.
10. Vajcia podporujú zdravé vlasy a nechty
Naše vlasy a nechty môžu odrážať mnohé biochemické nerovnováhy a nedostatky v našom tele. Môžete bez obáv konzumovať viac vajec, pretože vám pomôžu zlepšiť kvalitu vašich vlasov a zdravie nechtov. Je to najmä vďaka ich vysokému obsahu síry - ktorú obsahujú aminokyseliny a široké spektrum vitamínov a aminokyselín. Mnohí ľudia po konzumácii vajec uvádzajú rýchlejší rast vlasov, najmä ak mali predtým nedostatok zinku, síry, vitamínu B12 a vitamínu A.