Starší ľudia sú dnes doslova "otrávení" nadmerným množstvom liekov

3.8
(44)

Dalibor , 07. 01. 2020
)

O správnom dávkovaní liekov u starších pacientov a o tom, ako sa jednotlivé lieky navzájom ovplyvňujú, sa zatiaľ vie pomerne málo. Časopis Guardian uvádza, že starší ľudia sú často doslova "otrávení" nadmerným množstvom liekov alebo reakciami na kombinácie liekov - t. j. liekovými interakciami.

Mnohé lieky

Dávkovanie lieku sa testuje na mladšej populácii, ktorá nemá viacero ochorení. Podľa správy sa však testy nevykonávajú na ľuďoch starších ako 60 rokov, hoci s pribúdajúcim vekom sa zhoršuje funkcia pečene a obličiek. Starší občania tak majú tendenciu mať viac nežiaducich reakcií na lieky ako mladší ľudia. Viac ako polovica dospelých v západných krajinách pravidelne užíva lieky na predpis a tento počet sa zvyšuje.

Približne štvrtina obyvateľov vo veku 65 až 69 rokov užíva denne najmenej päť liekov na predpis na liečbu chronických zdravotných ťažkostí, pričom vo vekovej skupine 70 až 79 rokov sa tento počet zvyšuje na takmer polovicu. Hoci riziko, že ľuďom budú predpísané lieky, ktoré nepotrebujú, existuje v každej vekovej skupine, starší ľudia sú obzvlášť ohrození.

Okrem toho sa im často predpisujú narkotiká proti bolesti, ktoré výrazne zvyšujú riziko pádu, čo môže viesť k ďalšiemu postihnutiu alebo smrti. Jednou zo skupín osôb s vysokým rizikom užívania liekov na predpis na choroby alebo ochorenia, ktoré v skutočnosti nemajú, sú obyvatelia domovov dôchodcov trpiaci demenciou. Nežiaduce účinky liekov sa vyskytujú najmenej u 15 % seniorov a takmer v polovici týchto prípadov by sa problému dalo predísť lepšou komunikáciou medzi lekármi a lekárňami, ktorí liečia toho istého pacienta.

Problémy s antidepresívami

Problém zhoršuje skutočnosť, že starším ľuďom sa v posledných dvoch desaťročiach predpisuje viac antidepresív, pričom neexistuje dôkaz, že by sa počet ľudí s depresiou znížil. A hoci sa počet starších ľudí s depresiou žijúcich v domovoch dôchodcov nezmenil, užívanie antidepresív sa zvýšilo zo 7,4 % na 29,2 %!

U väčšiny z týchto osôb, ktorým boli predpísané antidepresíva, nebola depresia diagnostikovaná. Antidepresíva sú často neúčinné pri liečbe depresie a predstavujú pre starších ľudí riziká vrátane rizika pádov, osteoporózy a zlomenín. Tieto typy zranení sa často riešia liekmi proti bolesti, čo môže viesť k vzniku úplne nového problému.

Ďalší problém - opiáty

Odhaduje sa, že v rokoch 2002 až 2015 zomrelo 202 600 Američanov na predávkovanie opiátmi a 74 % poľnohospodárov uvádza závislosť od opiátov alebo pozná niekoho, kto je závislý. Opioidy sa bežne predpisujú na liečbu bolesti. K masívnemu nárastu predaja opioidov a následnej miere závislosti došlo po tom, ako premyslený marketingový plán nesprávne informoval lekárov o potenciáli výrobku vyvolať závislosť.

Tá istá spoločnosť, ktorá vyrábala návykové lieky proti bolesti, prišla aj s liekom na liečbu závislosti, čím zvýšila svoje zisky, zatiaľ čo tisíce ľudí zomreli. Podľa Národného inštitútu pre zneužívanie drog zomrelo v roku 2017 na predávkovanie drogami viac ako 70 200 Američanov.

Záver

Ak ste vy alebo niekto z vašich blízkych starší, neváhajte a poraďte sa so svojím lekárom o spôsoboch zmeny životného štýlu, ktoré by mohli znížiť potrebu užívania liekov a zlepšiť váš zdravotný stav. Preskúmajte alternatívne spôsoby liečby bolesti, ktoré si nevyžadujú lieky, a držte sa stravy pozostávajúcej z ekologicky pestovaných, geneticky nemodifikovaných a nespracovaných potravín.