Boli ste niekedy v tichej miestnosti a počuli ste v ušiach jemné pískanie? Pre niektorých ľudí toto pískanie vôbec nie je jemné a pripomína skôr rev alebo krik. Ide o ľudí, ktorí trpia ochorením nazývaným tinnitus a odhaduje sa, že len v Českej republike ním trpia takmer 2 milióny ľudí. Väčšina z týchto ľudí si s týmto stavom nevie pomôcť sama, alebo siahajú po rôznych voľnopredajných liekoch. Tie však majú zvyčajne malú účinnosť a rôzne nepríjemné vedľajšie účinky. Dnes vám predstavíme 5 alternatívnych spôsobov liečby tohto problému. Najprv si však povedzme niečo viac o tomto ochorení.
Čo je tinnitus?
Tinnitus sa zvyčajne definuje ako pocit pískania v ušiach, ktorý nepochádza zo žiadneho vonkajšieho zdroja. Hoci ho ľudia zvyčajne opisujú ako pískanie, tieto zvuky môžu byť akékoľvek, od bzučania, šumenia až po iné typy zvukov. Majú rôznu hlasitosť. U niektorých sú tieto zvuky vydávané neustále, zatiaľ čo u iných môžu prichádzať a odchádzať.
Najčastejšie sa vyskytujú vtedy, keď v prostredí nie je žiadny alebo je len veľmi malý hluk pozadia. Patria sem situácie, ako je čítanie knihy, pobyt v tichej miestnosti alebo snaha zaspať. V niektorých prípadoch sa tieto zvuky môžu dokonca synchronizovať s tlkotom srdca.
Príčiny pískania v ušiach
Najčastejšou príčinou tinitu je dlhodobé vystavenie hlasnému hluku. Zvyčajne vzniká u ľudí, ktorí trávia veľa času na koncertoch, diskotékach, staveniskách, jazdia na hlučných motocykloch alebo ak sú na strelniciach či v okolí hlučných zariadení. Hlasné zvuky spôsobujú trvalé poškodenie buniek vnútorného ucha, čo neskôr vedie k tinitu alebo dokonca k trvalej strate sluchu. Niekedy stačí jediné vystavenie extrémne hlasnému zvuku, aby sa tento stav prejavil.
Hoci hlavnou príčinou tohto ochorenia je hluk, existujú aj ďalšie príčiny, ako napríklad:
- upchatie uší nahromadeným mazom, infekciou alebo nezhubným nádorom
- niektoré lieky, ako napríklad acylpyrín, lieky proti bolesti, sedatíva a antidepresíva
- prirodzené starnutie
- Meniérova choroba
- otoskleróza (abnormálny rast kostí v blízkosti stredného ucha)
- poranenia hlavy alebo krku
Na potlačenie tinnitu ľudia často siahajú po rôznych farmaceutických prípravkoch. Tie však nielenže spôsobujú nové príznaky, ale nie sú ani veľmi účinné. Niekedy môžu dokonca tinnitus ešte zhoršiť. Našťastie existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré sú preukázateľne účinné a nemajú takmer žiadne negatívne vedľajšie účinky. Tu je 5 takýchto riešení.
1. Akupunktúra
Na preukázanie účinnosti akupunktúry pri liečbe tinnitu bolo vykonaných niekoľko štúdií. Dobrý akupunkturista so skúsenosťami v oblasti tradičnej čínskej medicíny bude schopný navrhnúť liečbu rôznych typov tinitu. Takáto liečba sa zvyčajne zameriava na uvoľnenie "prekážok" v ušných kanálikoch. Pravdepodobne bude potrebných 10 až 15 sedení, kým sa dostaví pozorovateľné zlepšenie. Pri tejto liečbe sa akupunkturisti zameriavajú najmä na body nachádzajúce sa na lebke a ušiach.
2. Ginkgo biloba
Ginko biloba je mimoriadne skúmaná bylina v bylinnej medicíne, o ktorej sa predpokladá, že zlepšuje prietok krvi v periférnych oblastiach tela, ako je hlava alebo mozog. To z nej robí účinnú bylinu aj pri tinite, najmä v prípadoch, keď je tento stav spôsobený slabým prietokom krvi do uší. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti sa odporúča užívať kapsuly s vyšším obsahom štandardizovaného extraktu ginka. Úľava by sa mala dostaviť do 6 týždňov. Po ústupe príznakov možno dennú dávku znížiť na približne 40 až 60 mg.
3. Čistenie Eustachovej trubice
Ide o techniku, ktorá sa používa na uvoľnenie trubice nachádzajúcej sa za ušným bubienkom odvádzaním tekutín z ucha. Je to obzvlášť užitočné v prípadoch hučania v ušiach spôsobeného upchatím nosa, uší, hrdla a dutín, pretože horné dýchacie cesty sú spojené s Eustachovou trubicou. Na vykonanie tejto techniky sa najprv uistite, že máte čisté ruky.
Potom otvorte ústa a ukazovákom nahmatajte ďasná nad hornými zubami múdrosti. Za špičákmi sa nachádzajú ohnuté kosti s chrupavkou, ktoré vám umožňujú otvoriť ústa. Pokračujte v pohybe ukazovákom, kým nenahmatáte pružnú šľachu približne pri koreni jazyka. Niekde v týchto miestach začína Eustachova trubica. Teraz na toto miesto jemne tlačte zo strany na stranu približne 15 až 20 sekúnd.
Potom urobte to isté na druhej strane. Toto robte aspoň raz denne. Približne po týždni by sa pískanie v ušiach malo zmierniť. Ak sa na tento postup necítite, požiadajte o pomoc svojho ORL lekára, ak je otvorený takýmto alternatívnym metódam.
4. Doplnky stravy
Doplnky stravy s vitamínom B12 a zinkom sú vhodné na liečbu tinitu súvisiaceho s vekom, najmä u ľudí, ktorí trpia ich nedostatkom. Viaceré štúdie potvrdili účinnosť zinku v týchto prípadoch. Užívajte ho počas 3 až 6 mesiacov. Podobne dobré výsledky sa zaznamenali aj pri vitamíne B12. Hoci sa zatiaľ neuskutočnili žiadne oficiálne štúdie, mnohí ľudia tvrdia, že im pomohlo už užívanie 100 mcg (mikrogramov) denne.
5. Hluk na pozadí
Hluk na pozadí môže potlačiť tinnitus. Keďže tinnitus sa najčastejšie vyskytuje, keď ste v tichom prostredí, skutočný hluk v pozadí ho môže akoby "prehlušiť". Na tento účel existujú špeciálne zariadenia, ktoré takýto hluk na pozadí vytvárajú. Zvyčajne ide o zvuk mora alebo zvuk padajúceho dažďa. Ak vám tinnitus bráni v spánku, skúste si zaobstarať zariadenie, ktoré má malé reproduktory zabudované priamo vo vankúši.
Ak si nechcete kupovať zariadenie, môžete na tento účel použiť iné zariadenia v domácnosti, napríklad ventilátory, klimatizáciu alebo zvlhčovače vzduchu v zime a odvlhčovače vzduchu v lete. Existujú dokonca aj rôzne načúvacie prístroje, ktoré blokujú pískanie v ušiach. V súčasnosti si ich ani nemusíte kupovať, pretože existujú dokonca aj aplikácie pre mobilné telefóny na odstránenie hluku v pozadí.
Záver
Ak máte vlastné skúsenosti s tinnitom, určite sa o ne podeľte s nami a ostatnými čitateľmi v komentároch pod týmto článkom. Pomôžete tak ostatným so zdravotnými problémami, ktoré dnes trápia tak veľké množstvo ľudí.