Naši starí rodičia konzumovali oveľa viac bravčovej slaniny ako my, a napriek tomu ich netrápili mnohé choroby a zdravotné problémy, ktoré trápia ľudí dnes. V skutočnosti táto bravčová masť sama o sebe vôbec nie je zdraviu škodlivá, práve naopak. Samozrejme, musíte ju konzumovať v zdravom pomere, ale možno budete sami prekvapení, aké výhody pre vás táto mastná pochúťka bude mať.
Aké sú výhody slaniny pre vaše zdravie
(pokojne to ukážte svojej manželke, keď vás bude presviedčať, aby ste jedli zdravo: D)
- obsahuje omega 6 mastné kyseliny, ktoré chránia srdce a pomáhajú znižovať škodlivý cholesterol
- obsahuje cennú kyselinu arachidónovú
- optimálne množstvo slaniny posilňuje steny a elasciu ciev, reguluje krvný tlak a pozitívne ovplyvňuje jemné svalstvo
- konzumovať by ju mali najmä fajčiari, pretože obsahuje selén, ktorý zabraňuje oxidácii a znižuje negatívne účinky fajčenia na organizmus
- obsahuje vitamíny skupiny B, najmä vitamín B3
- balzam na kocovinu - slanina absorbuje nahromadený alkohol v tele a rýchlo znižuje jeho hladinu
- slanina obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá preukázateľne pôsobí proti vráskam.
- Ak budete slaninu konzumovať s mierou (odporúčaná dávka je približne 30 gramov), nemusíte sa obávať priberania, naopak, má veľmi pozitívny vplyv na metabolizmus.
Nemusíte si chovať vlastné prasa, ale kupujte len kvalitnú slaninu
Ak kupujete surovú slaninu u mäsiara, kupujte ju s kožou. Dôvodom je, že sa z nej dá pripraviť skvelá klobása. Je tiež skvelá na väzy, chrupavky a kosti. Zo zvyškov môžete pripraviť vynikajúce domáce škvarky a domácu masť, ktorá je na vyprážanie takýchto jedál oveľa lepšia ako rastlinný tuk.
Recept na najlepšie škvarky pod slnkom
Asi 200 g bravčovej masti bez kože nakrájajte na kocky a dajte na plameň. Smažte nad plameňom, môžete vidieť, ako sa voňavá bravčová masť postupne rozohrieva. Teraz ho nechajte variť na plameni, kým neuvidíme prvé obrysy škvarkov. Trvá to dlho, takže to chce trochu trpezlivosti, ale motivovať vás bude krásna vôňa.
Keď v tekutine zreteľne uvidíte škvarky, naberajte masť naberačkou - starostlivo ju uschovajte a použite v domácnosti. Teraz, keď majú škvarky krásnu hnedastú farbu, opatrne pridajte do zmesi niekoľko lyžíc mlieka. Mlieko pridávajte pomaly, slúži na to, aby sa zmes nerozvarila, a tiež sa vďaka nemu škvarky lepšie pripravia, budú jemnejšie. Zľahka osolíme a teraz už len scedíme, masť odložíme a škvarky dáme na sendvič.