Určite ste už o tejto chorobe počuli. Jej počiatočné prejavy na začiatku ochorenia nie sú jasné, a preto sa stáva, že si toto ochorenie zameníte za bežné prechladnutie. Ochorenie je však veľmi agresívne a môže spôsobiť smrť už za niekoľko dní.
Meningitída
Meningitída je známa aj ako zápal mozgových blán. Meningokok je baktéria, ktorá sa prenáša medzi ľuďmi kvapôčkovou infekciou - kašľom, kýchaním, bozkávaním a iným kontaktom úst. Nie každý, kto je nositeľom tejto baktérie, však aj ochorie.
Najrizikovejšou skupinou sú deti, pretože do veku 5 rokov ešte nemajú vytvorenú dostatočnú imunitu a ich organizmus sa nevie brániť. Prinášame vám domácu príručku, ako ju rozpoznať, vrátane 7 ďalších dôležitých a najčastejších príznakov.
1/ Kožná vyrážka
Kožná vyrážka je tiež častým príznakom meningitídy. Tu je jednoduchý test, ktorým zistíte, či je to tak. Vezmite pohár z číreho skla a jemne ho pritlačte na vyrážku, kým koža nezbledne. Ak vyrážka zmizne spolu s kožou, nejde o meningitídu. Ak však vyrážka nemení odtieň, ide o toto ochorenie.
Samozrejme, nie v každom prípade sa vyrážka objaví. Správna diagnóza, aspoň pri podozrení na toto ochorenie, sa dosiahne kombináciou a pozorovaním aj ostatných sprievodných príznakov.
2/ Horúčka
Prvým a základným príznakom je horúčka. Horúčka rýchlo stúpa a dieťa má zimnicu. Je veľmi ťažké znížiť horúčku, keď je dieťa také choré. Keďže horúčka je príznakom mnohých ochorení, venujte pozornosť aj ostatným príznakom.
3/ Silná bolesť hlavy
Bolesť hlavy je ostrá a môže byť rozložená do viacerých častí hlavy. Môže postihovať aj krk a zátylok. U novorodencov si treba všimnúť aj fontanelu (väzivo spájajúce kosti, ktoré tvoria lebku). Častým príznakom je vypuklá fontanela.
4/ dvojité videnie
Ak máte meningitídu, častým príznakom je aj dvojité videnie. Postihnutý človek nedokáže dobre zaostriť.
5/ Bolesť žalúdka, nevoľnosť
Dieťa stráca chuť do jedla a bolí ho žalúdok. Cíti nevoľnosť a môže dokonca zvracať.
6/ Svetelné splachovanie
Dieťa je citlivé na ostré denné svetlo, slzia mu oči a viac ho bolí hlava.
7/ Svalové kontrakcie
Dieťa najčastejšie leží v polohe na boku, zakláňa hlavu dozadu a má pokrčené nohy. Pri pokuse o narovnanie má stuhnuté svaly a vracia sa do pôvodnej polohy.
8/ Neschopnosť narovnať nohy
Ak sa vám podarí natiahnuť hlavičku dieťaťa, jeho nožičky sa okamžite ohnú a nemôžete ho udržať v rovnej polohe. Aj keď zdvihnete nohu dieťaťa do uhla 90°, nenatiahne ju.
Čo robiť pri podozrení na meningitídu?
Ak spozorujete tieto príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Upokojte choré dieťa a nechajte ho odpočívať. Do príchodu lekára potrebuje mať v izbe ticho a tlmené svetlo. Určite toto ochorenie nepodceňujte a neodmietajte dieťa hospitalizovať. Iba v nemocnici a pod stálym dohľadom lekára si môžete byť istí, že sa vaše dieťa rýchlo zotaví.
Očkovanie je tiež prevenciou proti meningitíde, ale v našej krajine nie je povinné a pacient si ho hradí sám.