Lymská borelióza je infekcia baktériou Borrelia burgdorferi. Prenášajú ju najmä kliešte, ale predpokladá sa, že možnými prenášačmi môžu byť aj iné druhy hmyzu, ako sú komáre a blchy. Nie je prenosná z človeka na človeka, hoci najnovšie dôkazy naznačujú, že sa môže vyskytnúť za určitých okolností, napríklad pri intímnom styku.
Príznaky ochorenia sa líšia, ale vo väčšine prípadov prebiehajú podľa nasledujúceho scenára.
Fáza 1 - 3. až 30. deň po bodnutí
Niekedy sa toto štádium nazýva aj "včasná lokálna infekcia". U 70 až 75 % ľudí sa objaví začervenanie. Je to charakteristické "býčie oko" s centrálnym uhryznutím kliešťa. Nesvrbí ani nebolí, ale na dotyk môže byť teplé. Rozvoj príznakov podobných chrípke: horúčka, zimnica, opuchnuté lymfatické uzliny, bolesť hlavy a svalov, bolesť kĺbov.
Fáza 2 - niekoľko dní až týždňov po bodnutí
Táto fáza sa niekedy nazýva "včasná infekcia" a zahŕňa:
- šírenie začervenania
- veľké kĺby môžu opúchať a bolieť
- v niektorých prípadoch je krk stuhnutý
- môže sa objaviť meningitída
- závraty
- búšenie srdca
Fáza 3 - mesiace až roky po bodnutí
Toto štádium sa označuje ako "neskoré šírenie infekcie".
Mnohí odborníci na infekčné choroby sa domnievajú, že chronická borelióza neexistuje a že uhryznutie kliešťom sa dá vyliečiť krátkym podaním antibiotík. Mnohí ľudia však majú príznaky ochorenia ešte dlho po tejto počiatočnej liečbe. Samozrejme, je tiež možné, že trpia vedľajšími účinkami antibiotík. Čoraz viac odborníkov sa však prikláňa k názoru, že baktérie spôsobujúce ochorenie môžu antibiotiká prežiť a dlhodobo spôsobovať autoimunitné reakcie v tele. Stáva sa to vtedy, keď antibiotiká nezaberajú dôsledne alebo keď si baktérie voči nim vyvinú rezistenciu, čo sa v poslednom čase stáva pomerne často. Tretie štádium ochorenia je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:
- príznaky artritídy - opuchnuté a bolestivé kĺby a kĺby naplnené vodou
- neurologické príznaky - necitlivosť, brnenie a vystreľujúca bolesť
- kognitívne problémy - zahmlená myseľ, výpadky krátkodobej pamäte, zmätenosť
- výkyvy nálad - depresia
- únava
- nepravidelný srdcový rytmus a zlyhanie srdca
- v niektorých prípadoch sa počas druhej a tretej fázy môže vyskytnúť aj ochrnutie tváre.
V rokoch 1960 až 1970 sa v Connecticute v USA diali veľmi zvláštne veci. V troch mestách s približne 12 000 obyvateľmi ochorelo až 39 detí na juvenilnú reumatoidnú artritídu a ďalších 12 dospelých ochorelo na artritídu z neznámych príčin. Vzhľadom na nedostatočné reakcie miestnych zdravotníckych orgánov sa aktivizovali dve matky a začali zbierať informácie od postihnutých rodín. Tieto informácie potom predali ministerstvu zdravotníctva a Lekárskej fakulte Yaleovej univerzity.
Následne sa výskumníkom podarilo identifikovať ochorenie a rozpoznať jeho prejavy. Skutočnú príčinu boreliózy sa však podarilo odhaliť až v 80. rokoch 20. storočia. Vedec Willy Burgdorferi, ktorý skúmal iný typ horúčkovitého ochorenia, objavil súvislosť medzi baktériami nachádzajúcimi sa v kliešťoch a vyvolanou chorobou. Táto baktéria bola po ňom pomenovaná - Borrelia burgdorferi.
Ak si pozriete niekoľko článkov o tejto chorobe, zistíte, že pacienti a lekári sú z liečby dosť sklamaní.
Predovšetkým
Za prvé, existují závažné problémy s diagnostikou. Přibližně u 25 až 30 % pacientů nakažených bakteriemi boreliózy se neprojeví první příznaky onemocnění, kterými jsou zarudnutí kůže v okolí štípance. U těch, kteří zarudnutí kůže mají, zase není přítomen její typický tvar býčího oka.
Po druhé
Po druhé, diagnostické krvné testy na detekciu baktérií majú často falošne negatívne aj falošne pozitívne výsledky. To sťažuje správne prvotné odhalenie ochorenia.
Po tretie
Po tretie, borelióza sa často podobá na iné ochorenia, a preto sa často nesprávne diagnostikuje ako skleróza multiplex, fibromyalgia, artritída, ALS a iné ochorenia. Existuje niekoľko typov testov na boreliózu. Americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) odporúča test ELISA, po ktorom nasleduje potvrdenie pomocou testu Western blot. Problémom však je, že počas prvých 4 až 6 týždňov ochorenia sú tieto testy nespoľahlivé, pretože sa zameriavajú na množstvo protilátok v krvi, a nie na samotnú baktériu.
Dr. Dietriech Klinghardt, MD, PhD, k tejto téme uvádza:
Lymskú boreliózu je veľmi ťažké diagnostikovať pomocou štandardných testov. Veľmi záleží aj na tom, kde ste sa nakazili a či ste v tom istom čase nemali aj iné infekcie. V skutočnosti existuje skupina asi 8 mikróbov, ktoré sú si veľmi podobné, z ktorých najhorší je Babesia Microtel. Tvrdí sa, že počiatočná liečba antibiotikami počas prvého štádia ochorenia je vo väčšine prípadov úspešná. Prečo však nie vo všetkých prípadoch? Podávajú sa antibiotiká krátkodobo? Mali by sa podávať vo väčších dávkach? Alebo by sa mali podávať dlhodobo, najmä u tých, ktorí vykazujú príznaky III. fázy? Alebo čo robiť, keď krvné testy už nepreukazujú známky prítomnosti baktérií? Problémom je, že keď antibiotiká nezaberajú, pacient potom musí bojovať s boreliózou oslabeným imunitným systémom.
Tu je niekoľko dôvodov, prečo majú antibiotiká také problémy s baktériami Borrelia burgdorferi, ktoré spôsobujú boreliózu: - Baktérie boreliózy majú úzky tyčinkovitý tvar, ktorý im umožňuje preniknúť hlboko do tkanív a šliach vrátane mozgu a nervového systému, kde sú bezpečne ukryté pred antibiotikami.
- Baktérie boreliózy sa môžu vzdať svojho typického tyčinkového tvaru a zmeniť sa na formu, ktorá im umožňuje žiť vo vnútri ľudských buniek (podobne ako vírusy), kam sa opäť antibiotiká nedostanú.
- Baktérie boreliózy, podobne ako mnohé iné baktérie, môžu vytvárať spiace cysty, ktoré sú úplne odolné voči antibiotikám. Čím viac sa ich snažíte napadnúť, tým sú odolnejšie.
- Baktérie boreliózy často sprevádzajú aj iné infekcie a mikróby neviditeľné pre imunitný systém, ktoré tiež žijú vo vnútri buniek a pomáhajú im prežiť.
- Rezistencia na antibiotiká je u tohto typu baktérií pomerne bežná. Antibiotikum je predsa len jedna chemická látka. Baktérie, ako je táto, reagujú relatívne pomaly, čo im dáva dostatok času na vybudovanie rezistencie.
Inými slovami, čím dlhšie zostávajú v tele, tým je pravdepodobnejšie, že sa stanú úplne rezistentnými voči antibiotikám. Dokonca sa ukázalo, že užívanie viacerých antibiotík súčasne tento proces ešte viac urýchľuje a nepomáha ani ich striedanie. Rezistentné baktérie sa ešte viac upevňujú. Na druhej strane antibiotiká ničia prirodzenú a prospešnú mikroflóru v črevách a na koži, čím narúšajú bakteriálnu rovnováhu a vytvárajú v tele ďalšie problémy.
A čo je možno najdôležitejšie, antibiotiká potláčajú imunitný systém, ktorý je najväčšou prekážkou vyliečenia. Niektorí lekári sa sťažujú, že existujú pacienti, ktorým nikdy nebola definitívne diagnostikovaná borelióza, ale vyhľadávajú liečbu jej chronického štádia. Iní lekári zase poukazujú na to, že je zriedkavé, aby pacient po uhryznutí kliešťom trpel len jednou infekciou, pretože kliešte prenášajú viacero patogénov súčasne.
Okrem toho neexistuje len jedna "borelióza".
Je známych 5 podtypov Borrelia burgdorferi. Tie sa ďalej delia na viac ako 100 poddruhov v USA a takmer 300 na celom svete. Väčšina z nich je v súčasnosti odolná voči antibiotikám. Nedajú sa dokonca odhaliť ani testami, kým sa nepodá počiatočná liečba, čo sa nazýva aj takzvaný "paradox boreliózy". Doktor Richard Horowitz z New Yorku je jedným z najvyhľadávanejších odborníkov na boreliózu.
Ako uvádza, najmenej polovica jeho pacientov je okrem boreliózy infikovaná aj babeziózou. Ide o mikroskopického parazita, ktorý infikuje červené krvinky. Keďže väčšina týchto pacientov vykazuje príznaky viacerých infekcií, ako aj vyčerpaný imunitný systém, Dr. Horowitz sa zameriava na jeho posilnenie s vedomím, že takto lieči pacienta, a nie chorobu.
Pacienti, ktorí nemali šťastie na takého skúseného lekára, akým je doktor Horowitz, sa často ocitajú v krížovej paľbe. Je to preto, že ich lekári nemajú dostatočné znalosti o patogéne, čelia komplikovanému procesu infekcie a liečebným protokolom, ktoré nefungujú u všetkých pacientov rovnako.
Výsledkom je, že liečba nezaberá a lekári pacientov obviňujú z hypochondrie alebo pretvárky, hoci v skutočnosti trpia veľmi reálnymi a bolestivými prejavmi ochorenia. Okrem toho k šíreniu boreliózy a podobných bakteriálnych infekcií prispievajú aj pavúky, komáre, blchy a štetky. Baktérie, ktoré spôsobujú boreliózu, sa nachádzajú na koži, v srdci, kĺboch a v nervovom systéme.
Odborníci na toto ochorenie navyše uvádzajú, že to, čo nazývame borelióza, môže byť niekoľko rôznych infekčných ochorení alebo dokonca ich kombinácia. Niektorí dokonca špekulujú, že často ide o infekciu baktériou Borrelia spolu s premnožením huby Candida alebo nejakého parazita. Každý z nás hostí vo svojom tele nespočetné množstvo vírusov, baktérií, plesní, toxínov a rakovinových buniek. Mnohí majú boreliózu spolu s inými desivými chorobami a ani o tom nevedia. Ľudia so silným imunitným systémom často šíria infekcie, o ktorých nevedia, na ľudí so slabšou imunitou.
V súčasnosti odborníci tvrdia, že borelióza sa nemôže prenášať z človeka na človeka. Niektorí odborníci však toto tvrdenie spochybňujú, najmä pokiaľ ide o prenos intímnym stykom. V každom z týchto prípadov môže infikovaná osoba prenášať ochorenie celé roky bez toho, aby o tom vedela. Dobrou správou je, že holistický prístup sa zameriava na liečbu imunitného systému, ktorý dokáže telo zbaviť a vyliečiť z akejkoľvek infekcie.
Prístup k liečbe boreliózy by preto mal byť podobný prístupu k liečbe HIV, fibromyalgie, chronického streptokoka, lupusu, chlamýdií a mnohých ďalších ochorení. A tu postupujte podľa krokov prírodnej liečby. Pri chronických ochoreniach je najčastejším určujúcim faktorom chronická infekcia.
Naša strava plná cukru, geneticky modifikovaných potravín (ktoré ničia črevnú flóru), antibiotík, iných antibakteriálnych prípravkov (mydlá, čistiace prostriedky, zubné pasty atď.) a mnohých ďalších chemikálií v našej strave ničí prospešnú flóru, ktorá potom mrhá naším imunitným systémom.
To potom vytvára priestor pre systémové chronické plesňové infekcie a rozmnožovanie parazitov, ktoré prechádzajú cez črevné steny, dostávajú sa do krvného obehu a šíria infekciu do celého tela. Konvenční lekári veľmi zle vyhľadávajú a diagnostikujú parazitárne infekcie, ktoré nie je možné ľahko pozorovať na povrchu tela alebo analýzou stolice.
Priemerný človek má minimálne premnoženie Candidy (najčastejšie plesňové ochorenie) v dôsledku vyššie opísanej stravy a životného štýlu. Preto, samozrejme, ak chcete liečiť komplexnú bakteriálnu infekciu, ako je borelióza alebo akákoľvek kombinácia baktérií, vírusov a parazitov zodpovedných za typické príznaky boreliózy, musí byť váš imunitný systém čo najsilnejší.
A imunitný systém je taký silný, aké silné sú črevá. V skutočnosti sú vaše črevá zrkadlom vášho zdravia a určujú silu vášho imunitného systému. Preto je prvým krokom dostať črevnú flóru do rovnováhy a neutralizovať škodlivé patogény vo vašom tele. Zdravá strava pozostáva zo surových, čerstvých, organických (ak je to možné), celých potravín a liečivých bylín.
Šaláty sú najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť. Nemáme však na mysli typický šalát s niekoľkými listami hlávkového šalátu, nastrúhanou mrkvou a pokvapkaný obľúbeným dresingom. Máme na mysli šalát, ktorý obsahuje aspoň 10 rôznych druhov zeleniny, vrátane čerstvého cesnaku, kurkumy, zázvoru, morskej alebo himalájskej soli a zdravých olejov (avokádový, kokosový, ľanový alebo konopný). Na obnovu čriev a imunitného systému je dobré prijímať čo najrozmanitejšie množstvo zdravých živín.
Nepodceňujte túto radu. Jeden veľký, správne pripravený šalát denne urobí pre telo viac ako akékoľvek vitamínové doplnky. Ak to budete robiť dostatočne dlho, takáto šalátová diéta dokáže vo väčšine prípadov úplne ozdraviť organizmus. Ak však takúto diétu sprevádzajú aj výživové doplnky, radikálne to všetko urýchli. V prípade vážne chorých ľudí sú doplnky stravy dokonca nevyhnutné.
Dokonalá diéta by však nebola úplná bez dostatočného príjmu čistej pitnej vody. Na detoxikáciu obličiek, pečene a krvi je vhodné pridať brusnicovú limonádu sladenú stéviou.
Tri litre tekutín denne dokážu zázraky. Ak ste však štíhlejšej postavy alebo máte nejaké zdravotné komplikácie, ktoré vám to nedovoľujú, použite v tomto bode zdravý rozum a pite toľko, na koľko sa cítite.
A samozrejme, obmedzte nezdravé jedlo. Používajte zdravý rozum, pravdepodobne viete, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie. Pri liečbe čriev sa zamerajte na zničenie plesní a parazitov, nastolenie bakteriálnej rovnováhy a potom sa zamerajte na obnovu črevných stien.
Najlepší spôsob, ako odstrániť kandidu a iné patogény alebo parazity v črevách, je doplniť kyselinu undecylenovú. Z bylín je to cesnak alebo odvar zo zelených orechových šupiek, paliny a klinčekov. Mnohé z týchto bylín majú mnoho ďalších pozitívnych účinkov nielen na črevá, ale aj na celý organizmus.
Na podporu imunity a regenerácie tkanív môžete zvážiť nasledujúce doplnky:
- liečivé huby (maitake, shitake, reishi, hliva ustricová, Agaricus blazei Murrill)
- alternatívou k hubám sú výživové doplnky s obsahom beta glukánov
- oreganový olej
- astragalus
- vitamíny C, B6, B9 a B12
- MSM (metylsulfonylmetán), ktorý pomáha regenerovať kĺby a nervy
- koloidné striebro
- extrakt z olivových listov
Na odstránenie toxínov môžete použiť aj drevené uhlie. Kvalitné probiotikum, ktoré je určené na bezpečný prechod cez žalúdočné kyseliny, vám tiež výrazne pomôže obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry. Urobí to nielen tým, že dodá črevám prospešné baktérie, ale aj tým, že pomôže vytlačiť škodlivé baktérie. Baktérie v týchto doplnkoch stravy napriek tvrdeniam výrobcov nevydržia veľmi dlho.
Ich účelom je poskytnúť telu vlastným baktériám čas na dostatočné rozšírenie. Preto je okrem samotných probiotík potrebná strava bohatá na prebiotiká, látky, ktoré tvoria potravu pre probiotiká, čo je najmä vláknina. Opäť nepodceňujte silu črevných baktérií pre správne fungujúci silný imunitný systém! Naša črevná mikroflóra zohráva v tomto procese významnú úlohu. Možno ste nevedeli, že slepé črevo nie je zbytočný orgán. Sú v ňom uložené prospešné baktérie, ktoré sa z neho v prípade potreby šíria do ostatných častí tráviacej sústavy.
Ak vám odstránili slepé črevo, ste odsúdení na pravidelné užívanie probiotík do konca života, podobne ako tí, ktorým odstránili štítnu žľazu, sú odsúdení na užívanie hormonálnych náhrad. Probiotiká však užívajte na noc. Ak ich totiž užívate súčasne s antiparazitárnymi potravinami (napríklad cesnakom), môžu okrem patogénov zabiť aj prospešné baktérie.
Rovnako postupujte aj v prípade, ak užívate výživové doplnky s antibakteriálnymi účinkami. Vždy medzi nimi dodržujte aspoň niekoľkohodinový odstup. Ak vám bola diagnostikovaná borelióza, ale štandardná liečba nezabrala a príznaky opísané v úvode sa naďalej vyskytujú, určite vyskúšajte prírodné spôsoby liečby opísané v tomto článku. A aj keď vám ochorenie nebolo jednoznačne diagnostikované, ale máte naň podozrenie, potom samozrejme môžete vyskúšať aj túto liečbu. Funguje nielen pri borelióze, ale aj pri mnohých iných ochoreniach, ktoré majú rovnaké príznaky.