Táto rastlina by nemala chýbať vo vašej domácnosti! Nemusíte ju kupovať, stačí 1 list a môžete ju takto ľahko rozmnožiť

4
(50)

Dalibor , 06. 11. 2019
)

Zamiokulkas, známy aj ako Zamiokulkas Zamiifolia, je v našich zemepisných šírkach čoraz obľúbenejšou rastlinou. Niet divu, každý, kto ju niekedy mal doma, vie, že starostlivosť o ňu je naozaj nenáročná. nepotrebuje veľa vlahy a často sa označuje ako rastlina lenivej gazdinky. zamiokulkas pochádza z Madagaskaru, ale rýchlo sa rozšíril do celého sveta. u nás ho nájdete v každom kvetinárstve.

Zamiokulkas

Rastlina je veľmi odolná, netrpí takmer žiadnymi chorobami a nepotrebuje veľa vlahy. Stačí ju zalievať raz za 14 až 20 dní. Zálievku však treba prispôsobiť ročnému obdobiu. Kým v lete by ste mali zalievať približne raz za 10 dní, v zime sú doby zalievania dlhšie.

Prečo by nemal chýbať vo vašej domácnosti?

Zamiokulkas sa v niektorých kultúrach považuje za posvätnú rastlinu. ľudia veria, že jej prítomnosť v domácnosti prináša šťastie a peniaze. V Malajzii panuje presvedčenie, že táto rastlina by nemala chýbať v žiadnej domácnosti, a susedia si ju navzájom rozširujú, aby sa dostala do každej domácnosti. Aj Feng Sui pozná Zamiokulkas ako výnimočnú rastlinu, ktorá dodáva miestu pozitívnu energiu.

Okrem toho sa hovorí, že smaragdové listy predstavujú najkrajší a najplnší odtieň zelenej farby, s akým sa môžeme v prírode stretnúť. Preto sa Zamiokulkas považuje za štedrý dar prírody, ktorý má ľuďom pripomínať jej krásu a silu. Hoci nemôžeme potvrdiť magické vlastnosti tejto rastliny, jedno je jasné - hodí sa do každého interiéru a vďaka nenáročnej údržbe a odolnosti sa z nej môžete tešiť celé roky. ZAMI rýchlo rastie a ľahko sa rozmnožuje. Z jednej rastliny si teda môžete namnožiť ľubovoľný počet ďalších rastlín.

Ako ho reprodukovať?

Najjednoduchší spôsob rozmnožovania Zamiokulkas je delenie. Rastlina rastie vo viacerých trsoch v kvetináči. Stačí oddeliť jednotlivé trsy a zasadiť ich do samostatných kvetináčov. Zamiokulkas potrebuje vzdušnejší substrát. Zmiešajte bežný substrát pre izbové rastliny s trochou piesku a na dno umiestnite drenážnu vrstvu.

Je dôležité, aby korene pri zalievaní nestáli vo vode, pretože hrozí ich zahnívanie. Prirodzeným spôsobom rozmnožovania zamiokukasa sú jeho listy. Rastlina jednoducho zhodí list a ten sa zakorení v pôde vedľa materskej rastliny. Môžete to vyskúšať aj tak, že list jednoducho zamiešate do pôdy.

Kam ho umiestniť?

Zamiokulkas by mal byť umiestnený na mieste, kam počas dňa dopadá slnečné svetlo, ale nie priamo na ostrom slnku. Hoci je rastlina veľmi odolná a znáša širokú škálu svetla, od jasného až po tieň, ideálne je nájsť miesto, ktoré je niekde medzi nimi. Rastlina by sa mala presádzať približne každé dva roky. Prospeje jej aj občasné prihnojenie.

Počas letných mesiacov ju prihnojujte tekutým hnojivom približne raz za 20 dní. V zime hnojte najmä vtedy, keď sa na rastline začnú objavovať nové výhonky - vtedy rastlina vydáva najviac energie. Potom však môžete s hnojením na niekoľko týždňov až mesiacov prestať.