Žiaľ, dnes všetci žijeme v toxickom prostredí, kde sme neustále vystavení potravinám kontaminovaným chemikáliami. Preto je takmer nemožné vyhnúť sa toxínom.
Pre nás to potom znamená, že náš tráviaci systém a najmä pečeň sa môžu ľahko preťažiť. Hoci sme stavaní na to, aby sme škodlivé látky neustále vyplavovali, ak je ich príliš veľa, telo to nemusí zvládnuť a namiesto toho, aby ich vyplavovalo, začnú sa v tele hromadiť.
Toxíny sa delia do dvoch kategórií:
- rozpustný vo vode
- rozpustné v tukoch
Toxíny rozpustné vo vode sa z tela pomerne ľahko dostávajú von cez obličky, ktoré filtrujú krv. Na druhej strane toxíny rozpustné v tukoch sú ťažším orieškom. Patria sem mnohé pesticídy, konzervačné látky, ťažké kovy, plasty a iné environmentálne toxíny.
Tie sa musia najprv metabolicky premeniť na látky rozpustné vo vode, aby sa mohli z tela odstrániť. Kľúčovú úlohu v tomto procese zohráva pečeň. Ak pečeň nefunguje správne, toxíny si nájdu cestu do tela. Najprv do krvi a potom do tukových tkanív alebo do mozgu, kde sa môžu usadzovať celé roky.
Keď sa jedlo zje, najprv prejde žalúdkom, kde sa mineralizuje, a potom sa presunie do tenkého čreva, kde proces trávenia pokračuje pomocou enzýmov z pankreasu. V tenkom čreve sa nachádzajú milióny drobných lalôčikov, ktoré absorbujú živiny do krvného obehu. Zároveň presúvajú toxíny a tuky do pečene na ďalšie spracovanie.
Ak je tento proces narušený, toxické látky sa potom voľne dostávajú do iných častí tela. Okrem toho zakončenia lymfatického systému nazývané črevné lymfatické tkanivá (GALT) obklopujú celý tráviaci systém a tiež pomáhajú spracovávať živiny a odvádzať toxické látky.
Je preto mimoriadne dôležité, aby táto približne 0,5 cm hrubá vrstva vnútornej výstelky čriev, ako aj 0,5 cm hrubé vonkajšie tkanivá lymfatického systému (GALT) fungovali správne a neboli preťažené. Keď všetko funguje tak, ako má, lymfatický systém odvádza všetky tuky do pečene.
Tam sa dobrý tuk využíva na výrobu cholesterolu (inak pre telo veľmi potrebného) a ďalších látok potrebných na tvorbu bunkových membrán, hormónov, nervových buniek v mozgu alebo koži. Zlé tuky sa tiež spracúvajú a potom vylučujú z tela. Ak lymfatický systém nefunguje správne, celý tento proces spracovania dobrých a zlých tukov je ohrozený.
Ako teda môžeme zistiť, či vyššie opísaný systém spracovania tukov lymfatickým systémom a pečeňou funguje?
Je to možné na základe pozorovania nasledujúcich príznakov:
- Nadúvanie
- svrbenie a zvýšená citlivosť prsníkov počas menštruácie
- ukladanie tuku okolo brucha
- nadmerná citlivosť
- podráždená pokožka a svrbenie
- stuhnutosť kĺbov
- opuchy rúk a nôh
- problémy s vyprázdňovaním (zápcha)
- občasné bolesti hlavy
Pri dostatočnom množstve hlienu budete mať pravidelnú stolicu (1 až 3-krát denne), ale môžete tiež trpieť plynatosťou, pridruženým ochorením alebo nadbytočným tukom okolo brucha. Ak je produkcie hlienu príliš veľa, stolica môže rednúť a môže sa objaviť hnačka. V tomto prípade by ste nemali odkladať liečbu. Tento stav je potrebné riešiť vážne, pretože jasne naznačuje, že vaše črevné klky sú poškodené a obalené hlienom.
Vtedy sú totiž zablokované procesy spracovania dobrých tukov, odstraňovania toxínov a normálnych imunitných reakcií. Za normálnych okolností, keď sa toxíny nachádzajú v lymfe, ich neutralizácia prebieha vo viac ako 500 uzlinách lymfatického systému. Ak je však hlienu príliš veľa, toxíny sa neodstránia v lymfatickom systéme, ale presmerujú sa do pečene, ktorá sa potom preťaží alebo dokonca poškodí.
Okrem toho sa do tela môžu dostať ďalšie škodlivé prvky, ako sú baktérie, vírusy, ťažké kovy, parazity alebo nedostatočne strávené cudzie bielkoviny, ktoré sú často príčinou autoimunitných ochorení. Preto je mimoriadne dôležité udržiavať v črevách rovnováhu. Tú môže narušiť niekoľko faktorov. Okrem už spomínaného stresu medzi ne patria napr:
- spracované potraviny
- nadmerné pitie kávy
- sladené nápoje
- prídavné látky v potravinách (farbivá, stabilizátory, konzervačné látky atď.)
- prekyslenie
Nadmerná črevná zápcha môže viesť k poškodeniu pečene, zablokovaniu pankreatických enzýmov, hnitiu nestrávenej potravy v črevách, problémom so žlčníkom a mnohým ďalším zdravotným problémom.
Ak pociťujete občasnú zápchu, nadmerne riedku stolicu alebo hlien v stolici, pocity ťažoby, dlho nestrávenú potravu v žalúdku alebo ak po jedle pociťujete bolesť, môže to byť znakom toho, že vaše detoxikačné dráhy sú narušené a v tukoch sa vám usadzujú toxíny. V takom prípade sa možno budete musieť vyhýbať určitým potravinám a zároveň začať jesť určité potraviny, aby sa tieto detoxikačné dráhy opäť vyčistili.
Ajurvéda napríklad hovorí, že na udržanie zdravej sliznice čriev a fungujúcej vlastnej detoxikácie organizmu je potrebné obnoviť tok lymfatickej tekutiny a sprehľadniť tok žlče.
Medzi potraviny s pozitívnym vplyvom na dosiahnutie týchto cieľov patria najmä:
- Cesnak
- grapefruit
- červená repa
- mrkva
- zelený čaj
- listová zelenina
- jablká (najmä pre žlčník)
- olivový olej
- avokádo
- celozrnné obilniny
- krížovitá zelenina (kapusta, brokolica, karfiol, ružičkový kel)
- citróny a limetky
- vlašské orechy
- kurkuma
Nižšie vám ponúkame jednu z najlepších kúr na očistu čriev, pečene a žlčníka.
Postup prípravy
Je veľmi dôležité, aby ste 4 až 5 dní pred očistou jedli čo najviac jabĺk alebo pili čo najviac jablčnej šťavy. Môžete tiež užívať niektoré doplnky stravy obsahujúce kyselinu jablčnú. Posledné 2 dni (4. a 5. deň pred samotnou kúrou) pite 2 až 2,5 dcl jablkovej šťavy každé 2 až 3 hodiny. To zaručí úspech očisty. V deň kúry si dajte ľahké raňajky bez tuku.
1) O 14:00 zmiešajte 4 polievkové lyžice epsomskej soli v 3 šálkach (6 dcl) čistej vody. Nalejte to do džbánu alebo sklenenej fľaše a uložte do chladničky. Po 14:00 hodine nič nejedzte ani nepite.
2) O 18:00 vypite 3/4 pohára (1,5 dcl) roztoku vody a epsomskej soli, ktorý ste pripravili o 14:00. Môže vám chutiť nepríjemne, preto si ho môžete ochutiť 1/8 čajovej lyžičky práškového vitamínu C, ak chcete.
3) O 20:00 vypite ďalšie 3/4 pohára (1,5 dcl) pripraveného roztoku. Potom robte všetko, čo potrebujete v ten večer urobiť. Nasledovať bude očista pečene, po ktorej by ste nemali robiť nič iné, len ležať v posteli a odpočívať alebo spať.
4) O 21:45 hod. nalejte do nádoby 1/2 pohára (1 dcl) olivového oleja. Vyžmýkajte doň šťavu z celého grapefruitu (alebo troch citrónov) bez dužiny. Môžete na to použiť aj ručný odšťavovač, ak ho doma máte.
Mali by ste mať približne 1 až 1,5 dcl citrusovej šťavy zmiešanej s 1 dcl olivového oleja, čo predstavuje celkovú zmes približne 2 až 2,5 dcl. Nádobu uzavrite a celú ju dobre pretrepte, kým nezískate homogénnu zmes.
5) O 22:00 vypite zmes olivového oleja a citrusovej šťavy. Snažte sa ju vypiť celú za 5 minút. Po jej vypití choďte spať. Ležte na pravom boku s pravým kolenom smerom k brade 20 minút. Ležte pokojne a pokiaľ možno sa nehýbte. Pokúste sa zaspať.
6) Nasledujúce ráno po prebudení vypite tretiu časť 1,5 dcl zmesi vody a epsomskej soli. Potom môžete ísť opäť na chvíľu spať.
7) Poslednú, štvrtú časť 1,5 dcl zmesi vody a Epsomskej soli vypite 2 hodiny po vypití predchádzajúcej 3. časti. Potom počkajte ďalšie 2 hodiny, kým môžete začať jesť. Preto je dobré zobudiť sa skoro ráno, napríklad o 6:00, vypiť vodu s epsomskou soľou, potom ďalšiu dávku o 8:00, aby ste mohli začať jesť o 10:00.
Toto čistiace ošetrenie je mimoriadne účinné.
Nezabudnite, že len vy ste zodpovední za svoje zdravie. Preto pomôžte svojmu telu, keď to najviac potrebuje.