Viete, ako často treba meniť prestieradlá, uteráky a utierky? Možno tiež robíte zásadnú chybu

4.1
(56)

Dalibor , 06. 11. 2019
)

Vedeli ste, že kožné infekcie, alergie, akné alebo dýchacie problémy môžete spôsobiť vy? Príčina sa skrýva vo vašich obaloch. Nemáte ani tušenie, čo sa v nich nachádza.

Ako často si meníte obliečky?

Možno si denne zahrávate so svojím zdravím a zdravím ostatných bez toho, aby ste si to uvedomovali. Pretože napríklad posteľná bielizeň je liahňou roztočov a baktérií a rozhodne ju nestačí meniť len raz za mesiac, ako sa nám niekedy snažia nahovoriť naši manželia.

1. Posteľná bielizeň: raz za dva týždne

V posteli strávime približne tretinu života, preto by sme mali dbať na hygienu. Posteľnú bielizeň by ste určite nemali meniť, keď začne zapáchať, ale oveľa skôr.

Biologický odpad nahromadený v posteľnej bielizni a posteľných obliečkach môže byť zodpovedný nielen za kožné problémy, akné a upchaté póry, ale aj za alergie alebo zhoršenie astmy a dýchacích problémov. Obliečky na vankúše a periny by sa mali meniť raz týždenne, najneskôr po 14 dňoch. Ak ste chorí, trpíte nadmerným potením alebo máte alergie, posteľná bielizeň by sa mala meniť každé tri dni.

V súčasnosti často zabúdame, že by sme mali z času na čas vyčistiť aj prikrývky a vankúše. Ideálne je zaniesť ich do práčky alebo čistiarne dvakrát ročne.

2. Plachta: raz týždenne

Samozrejme, nestačí len vymeniť posteľnú bielizeň, nesmiete zabudnúť ani na prestieradlá. To by sa malo meniť aspoň raz týždenne. Neviete si predstaviť, koľko biologického odpadu sa počas týchto siedmich dní nahromadí vo vašej posteli z nášho potu, odumretých buniek a vlasov.

Rovnako ako posteľnú bielizeň, aj obliečky je potrebné prať aspoň pri 60 °C, aby sa roztoče zničili. Vedeli ste, že v jednom grame prachu z vankúša, periny alebo matraca sa skrýva až 15 000 roztočov?

3. Uteráky a osušky: každé tri dni

Možno máte dojem, že uteráky nemusíte meniť tak často. Utierate si do nich svoje telo. Ale po každom sprchovaní alebo kúpeli zostávajú vaše odumreté kožné bunky v mokrom uteráku, čím sa stáva inkubátorom pre množenie baktérií. V dôsledku toho sa infekcie a kožné ochorenia môžu šíriť do celého tela.

Viac ako polovica z nás je nositeľom stafylokoka, ktorý sa ukrýva na našej pokožke. Je úplne neškodný - kým sa nedostane do otvorenej rany. Tam potom môže spôsobiť vážne kožné infekcie. Uteráky by sa preto mali meniť každé tri až štyri dni a prať pri 60 °C. A nezabudnite, nikdy sa o svoj uterák s nikým nedelte!