Ako chrániť záhradu pred mravcami a inými škodcami? Lacná sóda dokáže v záhrade takmer všetko

4.1
(53)

Tomáš , 31. 05. 2019

Takéto zázraky dokáže v záhrade urobiť lacná sóda: Posypte ňou pôdu a plazivé rastliny zmiznú, dajte ju k muškátom a budú krásne! Snom každého záhradkára je mať dobrú úrodu, ktorá zostane dlho čerstvá. V snahe ochrániť úrodu pred škodcami kupujeme veľa chemikálií a robíme veľkú chybu.

Jedlá sóda

Keďže chemikálie sú nebezpečné, niektoré škodlivé látky sa dostanú do plodín. Existuje však alternatíva - používajte ľudové prostriedky. Napríklad jedlú sódu.
Jedlú sódu si môžete kúpiť v každom obchode s potravinami. Rozsah jej použitia je veľmi široký: môže pomôcť takmer v každej situácii.

Hrozno

Začnime s hroznom. V našej oblasti je pomerne obľúbené a starostlivosť oň je jednoduchá: na jar ho stačí zastrihnúť, zviazať a dodať mu trochu výživy.
Existuje však pleseň sivá, ktorá ho často napáda. Tu môže pomôcť sóda.
Keď bobule dozrejú, postriekajte vinič týmto roztokom: rozpustite 75 g sódy v 10 litroch vody. Rastlina sa zotaví a obsah cukru v bobuliach sa zvýši. Podobným spôsobom možno ošetriť aj ovocné stromy v boji proti húseniciam požierajúcim listy.

Kríky

Na ošetrenie kríkov je potrebné pridať niekoľko ďalších zložiek. V prípade egrešov a ríbezlí je vhodnejší tento roztok: 1 polievková lyžica sódy, 1 tableta aspirínu, 1 čajová lyžička akéhokoľvek čistiaceho prostriedku alebo tekutého mydla, 1 polievková lyžica rastlinného oleja, 4,5 litra vody.

Uhorky

Sóda pomáha aj uhorkám. Listy mladých uhoriek často žltnú a plody prestávajú rásť. Nie je to predčasné vädnutie, ale príznak choroby. Pripravte si roztok z 1 polievkovej lyžice sódy zriedenej v 10 litroch vody a postriekajte ním uhorky.

Kapusta

Jedlá sóda si poradí s plesňou, ktorá často napáda kapustu. Rozpustite jednu čajovú lyžičku sódy v litri teplej vody a roztokom postriekajte rastlinu. Preventívne to môžete robiť aj každé tri týždne, neuškodí to.
Ak na kapustu zaútočia húsenice, posypte listy kapusty suchým práškom zo sódy. Larvy okamžite zmiznú.
Existuje ešte jeden osvedčený spôsob, ako pomôcť kapuste - kozia noha. Do 3 litrov vody pridajte kapsulu valeriány a 1 polievkovú lyžicu tekutého mydla. Týmto roztokom postriekajte škodcov kapusty. Zahynú a nebudú ďalej brániť rastu zeleniny.
Mesiac pred zberom hlávok na uskladnenie je potrebné kapustu postriekať čpavkom. Pripravte si roztok z fľaše čpavku (40 ml) zriedeného v 5-litrovom vedre vody a pridajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla. Takto upravená kapusta sa bude menej kaziť a vydrží dlhšie skladovaná.

Zelenina z vlastnej záhrady je istota, pretože nikdy presne nevieme, ako bola zelenina na pultoch v obchodoch ošetrená. Môžete si byť istí, že sóda im nikdy neublíži.