Čo s upchatým nosom a zápalom prínosových dutín? Stačí zjesť každý deň niekoľko gramov tejto cenovo dostupnej bylinky

4
(54)

Dalibor , 01. 12. 2019
)

Určite ste už o tejto rastline počuli, ale nie v súvislosti s liečením, ale s ochucovaním jedál. Kedysi však bola medzi našimi rodičmi a starými rodičmi veľmi obľúbenou liečivou rastlinou. Neskôr sa však na ňu takmer úplne zabudlo, pretože ju nahradil celý rad rôznych farmaceutických prípravkov. Dnes konečne opäť získava svoju popularitu a ožíva ako súčasť bylinnej medicíny. Mnohí z vás už možno správne uhádli, že hovoríme o chrene.

Chren

Empirický výskum nedávno potvrdil to, čo vedeli už naši dávni predkovia. A síce, že chren je pri liečbe viacerých ochorení rovnako účinný ako chemicky syntetizované antibiotiká. V skutočnosti je často dokonca účinnejší ako oni. Chren je obzvlášť užitočný pri liečbe upchatého nosa a zápalu prínosových dutín, ktoré odstraňuje nahromadeným hlienom.

 

Pomáha tiež zmierniť sprievodné príznaky prechladnutia, chrípky a iných pľúcnych infekcií. Okrem toho pomáha aj pri infekciách močových ciest. Jeho ďalšou obrovskou výhodou je, že nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. A napokon, ako sme už spomenuli, je nielen liečivá, ale mnohým ľuďom aj chutí, čím nám viac než spríjemňuje kulinárske zážitky.

Chren patrí do rovnakej skupiny rastlín ako napríklad horčica, brokolica alebo kapusta. Tieto druhy rastlín majú vysoký obsah glukozinolátov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus hormónov a majú aj protirakovinové účinky. Ich konzumácia napríklad výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

Chren obsahuje horčičný olej a alylizotiokyanát. Ich prítomnosť mu dodáva silné antibiotické účinky. Má tiež vysoký podiel vitamínu C, ktorého obsahuje až 79 mg na 100 gramov. Obsahuje aj mnoho dôležitých minerálnych látok a ďalších zdraviu prospešných látok, ako sú vápnik, draslík, horčík, fosfor, glutamín, glykozidy, sulfáty a éterické oleje. Singrin, veľmi účinný glykozid, sa nachádza aj v chrene a pomáha zadržiavať vodu stimuláciou krvných kapilár. Omladzuje tým, že zlepšuje krvný obeh v pokožke a pod jej povrchom.

Preto sa chren môže používať aj pri liečbe pokožky.

Štúdia, ktorú v roku 2006 uskutočnil tím nemeckých výskumníkov, skúmala účinnosť chrenu pri liečbe sinusitídy, bronchitídy a infekcií močových ciest. Účastníci štúdie boli liečení buď štandardnými antibiotikami, alebo chrenom a lišajníkom (bežná rastlina, ktorá sa nachádza v našich záhradách a ktorej listy a kvety sú známe aj svojimi liečivými účinkami). Výsledkom bolo, že liečba týmito bylinami bola minimálne rovnako účinná ako štandardná liečba antibiotikami. Okrem toho skupina účastníkov liečených bylinkami vyžadovala menej podpornej (symptomatickej) liečby a zároveň sa ich liečba považovala za bezpečnejšiu v porovnaní s konvenčnými liekmi.

V inej štúdii sa zistilo, že čas rekonvalescencie bol o 40 % kratší v prípade chrenu ako v prípade antibiotík. Takisto bola menšia pravdepodobnosť vzniku prejavov infekcie, na ktoré sa užívatelia odčervovacích liekov najčastejšie sťažujú. Tie totiž iba potláčajú príznaky, ale zhoršujú základné príčiny ochorenia. Chren pôsobí ako mierne prírodné antibiotikum. Pomáha telu zbaviť sa hlienu, ktorý sa v prípade zablokovania stáva živnou pôdou pre baktérie. Tie potom môžu spôsobiť vážne infekcie. Chren zrieďuje hlieny, ktoré sa potom ľahšie vyfukujú z nosa alebo vykašliavajú z hrdla.

Zpočátku se produkce hlenů může zvýšit. Jde však o dobré znamení, protože to signalizuje, že se tělo čistí. Měli byste být proto jeden až dva dny trpěliví a až potom začít slavit vaši výhru nad onemocněním. Doporučuje se začít užívat křen, jakmile začnete pociťovat příznaky nachlazení nebo zánětu dutin. Při zánětu dutin je dobré použít i další efektivní přírodní terapie, které zkombinujete s křenem. Kombinací více metod můžete výrazně zkrátit dobu léčby, uvolnit ucpaný noc a zmírnit další doprovodné příznaky onemocnění.

Jak již bylo zmíněno, křen pomáhá i při infekcích močových cest. Stimuluje tok moči a jeho užívání je bezpečné i během dlouhého období. Někteří lidé užívají křen i povrchově na revmatické bolesti a nervové podráždění. Dokonce se ukázalo, že je účinný i na ošetřování ran kůže.

Existuje několik způsobů, jak užívat křen. Preferovaný způsob je jeho konzumace v syrovém a čerstvém stavu. Kořen křenu nastrouhejte a smíchejte ho s dalšími léčivými surovinami, jako jsou například med nebo jablečný ocet. Je velmi důležité jíst křen čerstvý, jinak ztratí svou léčivou sílu. Proto křen z obchodu konzervovaný v plechovce nebo sklíčku k léčení nepoužívejte. K dochucování jídel je možná dostačující, ale na léčbu určitě ne.

T

čo je vhodné konzumovať v surovom stave. Varením sa zničí mnoho jeho prospešných látok a tiež sa otupí jeho štipľavá chuť. Niekedy ľudia konzumujú chren bez toho, aby si to uvedomovali. Vedeli ste, že mnohé reštaurácie, ktoré predávajú sushi, ho podávajú s chrenovou pastou? Chren sa môže pridávať aj do mnohých iných jedál. Často však ide o konzervovaný alebo inak spracovaný chren, ktorý už nemá svoje pôvodné liečivé vlastnosti. Preto by sa na liečbu mal vždy používať len čerstvý chren.

Nemecká príručka bylinnej medicíny odporúča dennú dávku 0,5 až 1 čajovú lyžičku chrenu, t. j. približne 3 až 5 gramov čerstvo nastrúhaného chrenu 3-krát denne. Ak sa užíva v dávkach vyšších ako odporúčaných, chren môže podráždiť žalúdok, spôsobiť zvracanie alebo nadmerné potenie.

1. Technik údržby koreňov nosovej dutiny

  • 20 až 30 cm dlhý koreň chrenu
  • 2 polievkové lyžice vody
  • 1 polievková lyžica jablčného octu
  • štipka soli

Príprava a použitie

Pomocou škrabky na zemiaky očistite chren od vrchnej šupky. Očistený chren nakrájajte na malé kúsky a vložte ho do kuchynského robota. Pridajte vodu, ocot a soľ. Zapnite procesor a nechajte ho bežať, kým sa zmes dostatočne nespracuje.

Pri manipulácii s chrenom buďte opatrní, pretože nasekaný chren je často rovnako silný ako nasekaná cibuľa a môže vám vážne podráždiť oči, ak sa dostane do ich blízkosti. Vždy od neho udržiavajte vzdialenosť minimálne na dĺžku vašej ruky a pracujte v dobre vetranom prostredí.

Užívajte 0,5 až 1 čajovú lyžičku (3 až 5 gramov) 3-krát denne. Ide o skutočne silný liek, ktorý je mimoriadne účinný. Ak ste nikdy predtým chren nejedli, začnite s veľmi malými dávkami a postupne ich zvyšujte.

Zmes skladujte v sklenenej nádobe v chladničke. Mala by vydržať 4 až 5 týždňov. Prípadne si môžete pripraviť menšie množstvá a častejšie. Takto si chren zachová aspoň o niečo dlhšiu čerstvosť.

2. Guacamole s chrenom

  • 2 stredne veľké avokáda
  • 4 lyžice čerstvo nastrúhaného chrenu
  • 1 veľká limetka
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup a použitie

Avokádo vydlabte. Pridajte nastrúhaný chren, ktorý ste pred strúhaním očistili alebo odstránili šupku. Do zmesi vytlačte šťavu z limetky a pridajte soľ a korenie. Všetko dobre premiešajte.

Guacamole podávajte ako nátierku na chlieb alebo ako omáčku na namáčanie mrkvy alebo iného zdravého občerstvenia (nie zemiakových lupienkov!).

Ak ho chcete urobiť ešte bohatším, môžete doň pridať grécky jogurt.

3. Chrenový čaj

  • 10 gramov čerstvého chrenu
  • 5 gramov čerstvého zázvoru
  • 200 ml vriacej vody

Príprava a použitie

Chren a zázvor nakrájajte na malé kúsky. Bylinky vložte do čajníka, zalejte vriacou vodou a nechajte 20 minút lúhovať. Čaj pite 3-krát denne pri teplote približne 40 °C.

Poznámka: Varením vody sa znehodnotí malá časť prospešných látok, ale nie toľko ako pri dlhšom varení.

4. Chren lifebuilder

  • 1 veľký chren dlhý približne 15 cm
  • 1 citrón
  • 1 polievková lyžica medu (najlepšie surového a bio)

Príprava a použitie

Chren očistite a nastrúhajte. Z citróna vytlačte šťavu a zmiešajte ju s medom a nastrúhaným chrenom. Túto zmes vložte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby. Nádobu vzduchotesne uzavrite a nechajte ju 24 hodín odstáť.

Užívajte 1 polievkovú lyžicu tohto silného životabudiča 3 až 4-krát denne. Neriedite ho vodou! Ak vás páli v hrdle a dutinách, je to dobrý signál, že účinkuje.