Krvné zrazeniny zabíjajú milióny ľudí: Zistite, či ju máte v tele

4.4
(70)

Dalibor , 20. 11. 2019

Krvná zrazenina, inak nazývaná trombóza, je tichá hrozba, ktorá na niektorých ľudí číha v tele a môže sa stať osudnou v okamihu. Napriek svojej obrovskej nebezpečnosti zostáva často v porovnaní s inými zdravotnými hrozbami prakticky nepovšimnutá a nedostáva sa jej takej publicity, akú by si zaslúžila. Médiá sa často zameriavajú na srdcové choroby, cukrovku, rakovinu alebo obezitu. Riziko trombózy sa však týka rovnako mužov aj žien, mladých aj starých. Napriek tomu počet náhlych úmrtí spôsobených krvnými zrazeninami prevyšuje celkový počet úmrtí na tieto choroby.

Čo sú krvné zrazeniny

Ide o ochorenie, pri ktorom sa v žilách kdekoľvek na tele, zvyčajne na nohách, tvoria zhluky červených krviniek. Nebezpečenstvo vzniká, keď sa takáto zrazenina odtrhne a krvou sa dostane do iných častí tela. Keď sa dostane do pľúc, hovoríme o pľúcnej embólii. Tá môže byť v okamihu smrteľná. Krvná zrazenina sa prejavuje napríklad opuchom a bolesťou v postihnutej časti tela, ale sú prípady, keď nemusí mať žiadne príznaky. Ak sa však opäť rozbehne a presunie sa do pľúc, má potenciál rýchlo ohroziť život, a to bez akéhokoľvek varovania.

Kto má zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín?

Trombóza postihne každý rok viac ako 2 milióny ľudí na celom svete a väčšina z nich si to ani neuvedomuje. Z nich jeden z desiatich zomrie na komplikácie spôsobené týmto ochorením.

Nejvíce jsou krevními sraženinami ohroženy následující skupiny lidí:

  • ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu
  • tehotné ženy a ženy 6 až 8 týždňov po pôrode
  • všetci, ktorí majú dlhodobo obmedzený pohyb (vrátane tých, ktorí sú hospitalizovaní, pracujú v
  • kancelárii alebo dlhodobo cestujú lietadlom, autom alebo verejnou dopravou)
  • osoby s pľúcnou embóliou v rodinnej anamnéze
  • ľudia užívajúci lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi
  • starší ľudia
  • ženy po menopauze
  • obézni ľudia
  • fajčiari

Ako zistiť, že máte v tele krvnú zrazeninu

U niektorých ľudí môže vzniknúť krvná zrazenina bez toho, aby patrili do niektorej z vyššie uvedených rizikových skupín. Preto je dôležité poznať príznaky trombózy. Ak na sebe spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nechať si urobiť príslušné vyšetrenia.

Kŕče v nohách alebo slabinách

Ak sa u vás vyskytnú náhle kŕče, ktoré sa nedajú vysvetliť napríklad namáhavým cvičením alebo nedostatočnou výživou, príčinou môže byť krvná zrazenina v žile. Tento stav si vyžaduje odborné vyšetrenie.

Opuch jednej alebo oboch nôh

Ako sme už spomenuli, trombóza sa najčastejšie vyskytuje v jednej z nôh. Niekedy však postihuje obe končatiny súčasne. Ak pociťujete náhly opuch a necitlivosť nôh a nohy vám zvyčajne neotekali (napríklad pri cukrovke alebo ochorení obličiek), vyhľadajte lekársku pomoc. Môže ísť o komplikáciu trombózy.

Bolesť na hrudníku alebo ťažkosti s dýchaním

Bolesť na hrudníku je jedným zo siedmich typov bolesti, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať. Sú tiež jedným z desiatich príznakov prichádzajúceho srdcového infarktu. Keď sa krvná zrazenina oddelí a krvou sa dostane do pľúc, môže tam veľmi rýchlo vyvolať smrteľnú pľúcnu embóliu. Preto ak pociťujete bolesť na hrudníku alebo máte ťažkosti s dýchaním, okamžite volajte záchranku, aby ste predišli srdcovému infarktu alebo pľúcnej embólii. Je lepšie sa mýliť, ako to ignorovať a riskovať smrť.

Vykašliavanie krvi

Ďalším príznakom trombózy v štádiu pľúcnej embólie je vykašliavanie krvi. To je však vo všeobecnosti niečo, čo si vždy vyžaduje lekársku pomoc. Hoci vykašliavanie krvi môže byť spôsobené viacerými typmi ochorení, vždy je dôležité vylúčiť krvnú zrazeninu, pretože tá na rozdiel od iných prípadov predstavuje akútne ohrozenie života. Pri trombózach vždy zohráva kľúčovú úlohu čas.