Vedci odhadujú, že v priemere môže byť na jednom lôžku až 1,5 milióna roztočov. Problémom nie je ani tak ich existencia, ako skôr ich výkaly. Pri vdýchnutí dráždia sliznice dýchacích ciest a môžu spôsobiť alergie alebo dokonca astmu.
V akom prostredí sa roztočom najlepšie darí?
Dr. Stephen Pretlove z Poľnohospodárskej fakulty Kingstonskej univerzity ponúka jednoduché vysvetlenie, prečo sa v posteliach vyskytujú roztoče. Tvrdí, že počas spánku sa v posteli zachytáva telesné teplo, odumreté časti kože a predovšetkým váš pot.
Tieto podmienky sú ideálne na život a rozmnožovanie roztočov. Problémom je, že aj počas dňa zostáva pod prikrývkou vlhkosť, ktorá udržiava roztoče pri živote. Vieme, že roztoče dokážu prežiť len vďaka vode prijatej zo vzduchu. Robia to prostredníctvom špeciálnych žliaz na povrchu svojho tela.
Zmena prostredia roztoča na neobývateľné
Jednoduchým, jednoduchým a rýchlym riešením, ako zmeniť prostredie, v ktorom roztoče nemôžu prežiť, je nechať posteľ počas dňa neustlanú. Ak totiž posteľ usteliete hneď po prebudení, vaše telesné teplo a vlhkosť sa budú naďalej udržiavať pod prikrývkou a vo vankúši. V takomto prostredí sa roztoče veľmi dobre rozmnožujú.
Ak však necháte posteľ neustlanú, vzduch v miestnosti bude postupne odvádzať vlhkosť z prestieradiel, posteľnej bielizne a matraca. V dôsledku dehydratácie potom roztoče začnú rýchlo odumierať. Po celodennom vystavení postele čerstvému vzduchu a slnečnému žiareniu bude väčšina roztočov do večera mŕtva. A v noci sa vám bude oveľa ľahšie dýchať. Najlepšie je, ak vankúše a prikrývky z postele úplne odstránite a počas dňa ich umiestnite na balkón, aby ste získali čo najviac čerstvého vzduchu.
Ak to nie je možné, postačí ich aj len prehodiť cez stoličku v miestnosti. Takto sa budú môcť dobre vyvetrať z oboch strán.
Záver
Takže teraz máte vynikajúce a hlavne vedecké zdôvodnenie, prečo si ráno nemusíte ustielať posteľ. Poslúži vám to aj ako výborná zámienka, ak vás do tejto činnosti núti váš partner alebo v prípade mladšej generácie vaši rodičia.