Čo je najväčším problémom chlórovanej vody a ako ju odstrániť

4.6
(98)

Dalibor , 08. 12. 2019
)

Voda z vodovodu je plná chlóru alebo čoraz obľúbenejšieho dezinfekčného prostriedku chloramínu. Ten je inak toxický plyn. Voda, ktorú pijeme, by nemala obsahovať viac ako 0,3 mg chlóru na liter. Žiaľ, častejšie je toto množstvo vo vode nad limitom ako pod ním.

Riziká dlhodobej konzumácie chlóru vo vode

Bolo by preto dobré otestovať si vodu. Možno to urobiť jednoducho pomocou testovacích prúžkov, ktoré merajú obsah chlóru, pH a zásaditosť. Chlór a najmä jeho vedľajšie produkty (DBP) majú pri dlhodobom používaní niekoľko vážnych rizík.

Môžu viesť k týmto ochoreniam:

  • rakovina močového mechúra
  • zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi
  • astma
  • alergie
  • kožné problémy
  • poškodenie zraku
  • ťažkosti s dýchaním

Najväčší problém chlórovanej vody

Najväčším a pravdepodobne najrozšírenejším problémom dlhodobej konzumácie chlóru je vznik osteoporózy. Nie je však za ňu priamo zodpovedný, preto sa ako príčina úplne prehliada. Ide o to, že chlór vytláča jód, a tým poškodzuje štítnu žľazu, vrátane jeho vplyvu na metabolizmus vápnika.

Časom telo nie je schopné správne spracovať tento pre kosti dôležitý minerál a vzniká osteoporóza. Lekári potom predpisujú doplnky vápnika, pretože sa mylne domnievajú, že telo má nedostatok vápnika. Skutočný problém však spočíva v tom, že telo nedokáže spracovať vápnik.

Ako odstrániť chlór z vody

Našťastie je odstránenie chlóru z vody pomerne jednoduché, ak viete, ako na to. Tu sú 4 najbežnejšie spôsoby.

1. vriaca voda

Zdá sa, že túto metódu pozná takmer každý. Málokto však vie, že nestačí len prevárať vodu. Musí sa variť až 15 minút, aby sa z nej dostal všetok chlór.

2. Prefiltrujte vodu

Niektoré vodné filtre dokážu z vody odstrániť chlór. Pri kúpe sa však uistite, že zachytávajú aj chlór, pretože mnohé bežné filtre odstraňujú len hrubé nečistoty, niektoré ťažké kovy a spóry baktérií. Vodu z vodovodu by ste mali vždy filtrovať, pretože okrem chlóru môže obsahovať aj iné škodlivé látky.

3. Čas odstavenia vody

Pravdepodobne ste už tiež počuli o státí vody ako o spôsobe odstraňovania chlóru. Voda by sa však mala nechať stáť 2 až 3 dni , nie niekoľko minút, ako sa mnohí domnievajú. Bežný zákal vody po jej naliatí do pohára nespôsobuje chlór, ale drobné vzduchové bublinky. Tie sa rýchlo vyparia, ale chlór zostane dlho zachovaný.

4. Citrónová šťava obsahujúca vitamín C

Môj obľúbený spôsob odstraňovania chlóru z vody je použitie citrónovej šťavy. Tá obsahuje vitamín C, ktorý chemicky reaguje s chlórom. Po reakcii zostane vo vode len zanedbateľné množstvo kyseliny chlorovodíkovej (HCl), ktorá je neškodná, pretože sa nachádza aj v našom žalúdku.

Na odstránenie 0,1 mg chlóru v 3 dcl pohári budete potrebovať 0,25 mg vitamínu C (kyseliny askorbovej). Toto množstvo sa nachádza v približne 0,5 ml citrónovej šťavy, t. j. približne v 10 kvapkách. Môžete však nakvapkať viac, pretože citrón je zdravý!