Bývam na dolniakoch a minulý týždeň som konečne dala sadenice pelargónie von. Minulý rok som postupovala presne podľa týchto krokov a muškáty boli takmer pri zemi. Kvitnú nepretržite od jari do jesene.
Základné rady pri kúpe muškátov
Muškáty nenechávam prezimovať, ale sadenice kupujem každý AJR. Toto sú základné rady, ktorými sa vždy riadim, aby som našla tie najkrajšie a najživotaschopnejšie rastliny.
- Všimnite si písmená. Musia byť pevné, zdravé a bez škodcov
- Rastlina musí mať dobre vybudovaný koreňový systém
- Muškáty nesmú byť zvädnuté
Silná rastlina je nevyhnutná
Do polovice mája budeme sadiť semienka . Takto budú muškáty plné sily a pripravené kvitnúť, budú svieže a krásne. Približne od polovice mája (alebo aj o niečo neskôr) dokončím zaštipovanie a nechám vypučať púčiky a nové výhonky.
Pripravte si staré hrnce
Keď ich zasadím, kvitnú takto!
Prívlačové muškáty vždy sadím do špeciálneho substrátu pre prívlačové muškáty. Kvetináče musia mať dvojité dno, len tak ich môžete správne zalievať. Do jedného kvetináča vysádzam maximálne 4 kvalitné sadenice.
Okolo každej sadenice zapichnem 3-4 hnojivé tyčinky a zalievam. Tri týždne, kým sa dobre ujmú, zalievam zhora a pri každej zálievke pridám trochu muškátového hnojiva. Po troch týždňoch môžem naliať vodu do otvorov na kvetináčoch, muškáty sú dostatočne zakorenené na to, aby ťahali vodu zo dna kvetináčov.
Zalievanie počas leta
O muškáty sa počas obdobia kvitnutia starám ako každý iný. Pravidelne zalievam a približne 1 až 2-krát mesačne pridávam hnojivo Kristalon. Dbám aj na to, aby som muškáty polievala podľa babky, nie zakaždým, ale aspoň párkrát do mesiaca muškáty zalievam žihľavovým extraktom. Vždy zalievam odstátou vodou, ideálne dažďovou.
Ako si pripraviť zálievku?
Tak jednoducho namočte mladé žihľavy do vody a nechajte lúhovať - ja nechávam lúhovať až 2 týždne a jednoducho použijem zálievku. Je to tiež skvelá ochrana proti škodcom, žihľavová voda im ani nevonia.