Skrytý sval vyvoláva zápal sedacieho nervu. Tieto 2 cviky vám prinesú okamžitú úľavu

4.4
(66)

Dalibor , 19. 11. 2019
)

Zápal sedacieho nervu je skutočne vážny zdravotný problém postihujúci dolnú časť chrbta, ktorý je spôsobený stlačeným alebo stlačeným nervom. Ide o pomerne častý jav, ktorý spôsobuje neznesiteľnú bolesť a problémy s pohyblivosťou.

Prejavy a príčiny zápalu sedacieho nervu

V najťažších prípadoch spôsobuje ischias necitlivosť v hornej časti stehien, stratu kontroly nad močením alebo vyprázdňovaním v konečníku. Okrem toho dochádza aj k postupnému zvyšovaniu slabosti dolných končatín. Sedací nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele, začína v bedrovej časti chrbtice, prechádza cez zadok a pokračuje do nôh. Z tohto dôvodu sa bolesť šíri po celom tele a často postihuje jednu polovicu tela.

Príčin bolesti môže byť niekoľko a ani odborníci nedokážu vždy presne určiť zdroj bolesti. Najčastejšou príčinou zápalu sedacieho nervu býva stlačený alebo stlačený nerv posunutou platničkou v chrbtici. Nerv však môže byť stlačený aj kosťou alebo nádorom. Ďalšou príčinou môže byť stlačený, stuhnutý alebo zle prispôsobený sval, nazývaný aj hruškovitý sval (piriformis).

hruškový sval a sedací nerv

Dôvodom, prečo lekári často neodhalia hruškovitý sval ako príčinu ischias, je, že tento sval je pomerne skrytý a prebieha popri kostiach a iných svaloch v bedrovej a brušnej oblasti. Tam v jednej časti prekrýva sedací nerv. Keď tento sval tlačí na sedací nerv alebo iné svaly, vedie to k tzv. syndrómu piriformis, ktorý sa prejavuje rôznymi typmi bolesti v dolnej časti chrbta a nôh.

Ak príčinou zápalu sedacieho nervu nie je posunutá platnička, ale tento sval, liečba je možná bez fyzikálnej terapie, operácie alebo liekov. Tak ako každý iný sval v tele, aj veľký prsný sval sa pohybuje, takže vhodné strečingové cvičenia by mali v tomto prípade pomôcť uvoľniť napätie, znížiť podráždenie alebo zápal, a tým odstrániť bolesť. Na tento účel poslúžia nasledujúce dva strečingové cviky.

Cvičenie 1

Rukami si podoprite koleno a členok a pritiahnite ho k sebe tak, aby ste koleno tlačili k druhej nohe. Keď pocítite napätie, vydržte v tejto polohe 30 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujte 3-krát.

Cvičenie 2

Ľahnite si na chrbát a nohou na strane, ktorá vás bolí, pokrčte nohu v kolene a preložte ju cez druhú nohu. Potom rukami chyťte druhú nohu pod kolenom a obe nohy pritiahnite k hrudníku tak, aby koleno, za ktoré ťaháte, smerovalo k ramenu na tej istej strane tela. Keď opäť pocítite napätie, vydržte v tejto polohe 30 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujte 3-krát. Ak jedna strana vášho tela nie je dominantná, vykonajte cvičenie na oboch stranách.

Ďalšie postupy na zmiernenie zápalu sedacieho nervu

Okrem vyššie uvedených cvičení existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť spôsobenú ischiasom.

1. Studené a horúce obklady zmierňujú bolesť a potláčajú zápal. Prikladajte ich striedavo na bolestivé miesta. Tým sa zlepší krvný obeh a uvoľnia svaly.

2. Povrchová aplikácia odvaru z ľubovníka zmierňuje bolesť. Môžete použiť aj ľubovníkový olej a postihnuté miesta ním masírovať.

3. Akupresúrna masáž spúšťacích bodov vykonávaná profesionálnymi terapeutmi, ktorí ju používajú na odstránenie svalovej stuhnutosti. Hoci technika na dosiahnutie hruškovitého svalu môže byť nepríjemná, poskytuje vynikajúce výsledky. Ak skombinujete strečingové cvičenia s masážou, určite dosiahnete výrazné zníženie bolesti a úľavu od kŕčov, pretože upravíte spomínaný sval. Môžete tiež vyskúšať jogu, akupunktúru alebo chiropraktika. Kombinovaný prístup zvyčajne prináša najlepšie výsledky.

4. Bylina čertov pazúr (Harpagovyt ležiak) má silné protizápalové účinky. Používa sa nielen pri zápale sedacieho nervu, ale aj pri artritíde, bolestiach hlavy a chrbta. Táto rastlina pochádza z Južnej Afriky a dá sa bežne kúpiť vo forme kapsúl. Diablov pazúr by sa nemal užívať vnútorne, ak trpíte žalúdočnými vredmi alebo užívate lieky na riedenie krvi.