Švajčiarsko zrušilo preventívne mamografické vyšetrenia. Majú na to dobrý dôvod

3.9
(38)

Dalibor , 01. 12. 2019
)

Začiatkom roka 2014 sa v jednej z doteraz najväčších a najdlhších mamografických štúdií, ktorá sa uskutočnila na 90 000 ženách počas 25 rokov, zistilo, že mamografické vyšetrenie nemá žiadny vplyv na úmrtnosť na rakovinu prsníka.

Mamografické vyšetrenie

V priebehu štúdie bola miera úmrtnosti na túto rakovinu u žien, ktoré absolvovali preventívne mamografické vyšetrenie, a u žien, ktoré ho neabsolvovali, prakticky rovnaká. Okrem toho približne 22 % zistených agresívnych typov rakoviny prsníka bolo nesprávnych, čo následne viedlo k zbytočnej liečbe. Vedci sa zhodli na tom, že prínosy mamografického skríningu by sa mali jednoznačne prehodnotiť.

Orgány verejného zdravotníctva v jednotlivých štátoch však svoje odporúčania aktualizujú príliš pomaly. Napríklad Americká nadácia proti rakovine (obdoba Českej ligy proti rakovine) stále odporúča, aby ženy po 40. roku života absolvovali mamografické vyšetrenie každý rok. Rozporuplné informácie vyvolali medzi ženami zmiešané pocity o tom, či je toto vyšetrenie prospešné alebo škodlivé. Lekárska komisia vo Švajčiarsku však neváhala a vydala jasné rozhodnutie: už žiadna nerozlišujúca mamografia.

Prečo sa Švajčiari rozlúčili s mamografmi?

Po roku štúdia a prehodnocovania dostupných dôkazov a ich dôsledkov pre zdravie žien švajčiarska lekárska komisia, nezávislý kontrolný orgán, uviedla, že je znepokojená novými informáciami. Dôkazy boli jednoducho v príkrom rozpore s globálnym konsenzom tých odborníkov, ktorí považovali mamografické vyšetrenie za bezpečné a schopné zachrániť životy. Poukázali totiž na to, že mamografické vyšetrenie môže zabrániť len jednému úmrtiu na každých 1 000 žien, ktoré ho podstúpia. Na druhej strane však spôsobujú škody u oveľa väčšieho počtu žien ako len u jednej.

Po vyhodnotení všetkých informácií jednoducho nemali inú možnosť, ako už viac neodporúčať ženám nové univerzálne programy mamografického skríningu. Zároveň vyzvali na zavedenie obmedzení pre existujúce programy. Vo svojej správe zverejnenej vo februári 2014 švajčiarska lekárska komisia ďalej odporučila, aby boli ženy "jasne a zreteľne" informované nielen o teraz kontroverzných prínosoch, ale aj o potenciálnej škodlivosti mamografie.

Vedecké poznatky o mamografii stoja na hlinených nohách

Žiaľ, mnohé ženy si stále neuvedomujú, že vedecké dôkazy o zdravotných prínosoch mamografie jednoducho neexistujú. Namiesto toho, aby sa im povedala pravda, zámerne sa v nich vyvoláva pocit viny, že vynechanie pravidelného mamografického vyšetrenia je vrcholom nezodpovednosti. Priznajme si, že proti takejto taktike sa ťažko bojuje.

Treba tiež priznať, že aj mnohí lekári a zdravotnícki pracovníci sú rovnako zmietaní a manipulovaní ako bežný človek na ulici. To všetko je výsledkom premyslenej a neúnavnej propagandy riadenej médiami a systémom zdravotnej starostlivosti. Jednoducho bagatelizujú a znevažujú výskum, ktorý je v rozpore s ich agendou zameranou na zisk. O rizikách mamografie sa však už píše nielen v alternatívnych médiách, ale aj v mnohých mainstreamových médiách. Príkladom je článok na webovej stránke Vyšetrenie, ktorá patrí jednému z najväčších slovenských internetových portálov Zoznam.sk.

5 faktov o mamografickom vyšetrení, ktoré by mala vedieť každá žena

Pred ďalším (alebo prvým) mamografickým vyšetrením by ste sa určite mali oboznámiť s nasledujúcimi faktami:

1/ mamografické vyšetrenie má menší prínos, ako si myslíte

V jednom prieskume väčšina žien vyjadrila presvedčenie, že mamografia môže znížiť riziko úmrtia na rakovinu prsníka aspoň o polovicu a že by mohla priamo zabrániť najmenej 80 úmrtiam na 1 000 vyšetrených žien. V skutočnosti mamografia v najlepšom prípade znižuje relatívne riziko len o 20 % a v absolútnom vyjadrení zabraňuje len 1 úmrtiu na 1 000 žien.

2/ Mamografia môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka u žien s mutáciou génu BRCA 1/2

Výskum uverejnený v časopise British Medical Journal (BMJ) ukázal, že mutácie v tomto géne zvyšujú riziko vzniku rakoviny spôsobenej žiarením (pri mamografii sa používa röntgenové žiarenie). Ženy, ktoré boli vystavené diagnostickým dávkam tohto žiarenia (vrátane mamografie) pred 30. rokom života, majú až 2-násobne vyššie riziko vzniku rakoviny. Zistilo sa, že táto rakovina z ožiarenia závisí aj od veľkosti dávky. To znamená, že čím viac skenov, tým väčšie riziko.

3/ Falošne pozitívne výsledky sú bežné (a nebezpečné)

Riziko falošne pozitívneho výsledku pri 10 mamografických vyšetreniach je neuveriteľných 58 až 77 percent. Ak sa žena dozvie, že môže mať rakovinu prsníka, spôsobí jej to značné obavy a stres. Medzitým sa podrobí ďalšej sérii vyšetrení, napríklad biopsii, ktoré majú svoje vlastné riziká. A toto všetko podstúpite úplne zbytočne.

4/ mamografia nemusí fungovať, ak máte husté tkanivo

Až 50 % žien má relatívne husté tkanivo prsníka, čo veľmi sťažuje čítanie mamografických snímok. Husté zdravé tkanivo, rovnako ako rakovinové tkanivo, sa na snímkach zobrazuje biele, čo veľmi sťažuje prácu rádiológa. Je to ako snažiť sa nájsť snehovú vločku v snehovej búrke. V niektorých amerických štátoch, napríklad v Kalifornii, Connecticute a New Yorku, boli prijaté zákony, ktoré vyžadujú, aby rádiológ informoval ženu, že v prípade hustého tkaniva nie je potrebné mamografické vyšetrenie.

5/ Existujú aj iné možnosti skríningu

Dnes majú ženy iné možnosti skríningu. Každá z nich má, samozrejme, svoje silné a slabé stránky. Máte však právo o nich vedieť a predovšetkým právo na výber.