Úřady varují, aby lidé rozhodně neužívali tyto nebezpečné antibiotika

4
(38)

Dalibor , 10. 12. 2019
)

Podľa najnovších správ Svetovej zdravotníckej organizácie je ničenie baktérií spôsobujúcich rôzne závažné infekcie vážne ohrozené rastúcim počtom tzv. rezistentných kmeňov baktérií. Ide o vážnu hrozbu pre zdravie svetovej populácie. Bez účinných antibiotík nebude možné liečiť ani bežné infekcie.

Nebezpečný druh antibiotík

V súčasnosti sa v celom systéme zdravotnej starostlivosti zvyšuje odpor voči používaniu jednej skupiny antibiotík, známych ako fluorochinolóny. Ako vysvetľuje americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA), tieto antibiotiká môžu vážne poškodiť zdravie a spôsobiť periférnu neuropatiu. Bežne sa predpisujú na liečbu rôznych infekcií vrátane infekcií dýchacích a močových ciest .

Nasledujúce antibiotiká patria do skupiny fluorochinolónov:

  • ciprofloxacín
  • gemifloxacín
  • levofloxacín
  • moxifloxacín
  • norfloxacín
  • ofloxacín

Čo je periférna neuropatia?

Hoci tieto antibiotiká dokážu poraziť takmer každú infekciu, často zlyhávajú pri infekciách dýchacích a močových ciest. Okrem toho ich užívanie spôsobuje poškodenie nervov v mozgu a mieche, ktoré sa nazýva periférna neuropatia. Pri tomto ochorení sa preruší spojenie medzi mozgom a miechou. Výsledkom je slabosť a necitlivosť horných a dolných končatín. Môže sa vyskytnúť aj mravčenie, pálenie alebo bodavá bolesť.

Vedľajšie účinky fluorochinolónov

Po užívaní týchto antibiotík sa vedľajšie účinky objavia takmer okamžite a môžu pretrvávať aj po ich vysadení. Fluorochinolóny sa podávajú perorálne aj injekčne do žily. V prípade, že ste užili tieto lieky a vyskytnú sa u vás akékoľvek nežiaduce príznaky, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Okrem už spomínaného poškodenia nervov môžu fluorochinolóny spôsobiť aj ďalšie závažné účinky, ako je poškodenie alebo pretrhnutie šliach, bolesť kĺbov a svalov, pichanie v celom tele a dokonca dezorientáciu a halucinácie.

Prírodné spôsoby liečby infekcií dýchacích ciest

Ak máte infekciu dýchacích ciest, snažte sa zostať dobre hydratovaní a vyhýbajte sa sladkým nápojom alebo potravinám. Cukor prechádza priamo do krvi a výrazne ovplyvňuje schopnosť organizmu bojovať s infekciami. Vyhnite sa aj fajčeniu a kofeínu. Na boj proti infekcii môžete použiť rôzne koreniny, napríklad čili korenie alebo chren, a kombinovať ich s jablčným octom alebo citrónovou šťavou.

Odporúčajú sa aj inhalácie s použitím morskej alebo himalájskej soli. Echinacea môže posilniť imunitu v čase infekcie a dobrý je aj čerstvo rozdrvený cesnak zmiešaný s medom (med je jediná výnimka zo sladkého).

Prírodné spôsoby liečby infekcií močových ciest

Na rýchlu liečbu infekcií močových ciest sa odporúča d-manóza. Je to látka podobná glukóze, ktorá sa prirodzene vyskytuje v jablkách, čučoriedkach a brusniciach. Táto metóda funguje tak dobre, pretože d-manóza sa viaže na baktérie E.Coli v močových cestách a odvádza ich z tela von.

Okrem toho d-manóza nemá žiadne vedľajšie účinky a nepodlieha metabolickým procesom v tele. Prvé výsledky jej užívania sa zvyčajne dostavia už do 2 dní. Môže sa používať aj ako prevencia infekcií močových ciest v zimnom období.