Tak ako pri iných činnostiach, ani pestovanie plantáží nie je ťažké, ak poznáte triky. Uvidíte, ako sa im bude dariť, ak im pripravíte tie najlepšie podmienky.
Úroda paradajok
Pravidlo znie: pri presádzaní sadeníc do riadkov pridajte do každej jamky hrsť dreveného popola a hrsť úrodnej pôdy. Potom rozsypte popol po celom pozemku okolo sadeníc s úrodnou pôdou. Optimálna vzdialenosť medzi rastlinami je 60 cm.
Dôkladné zalievanie je dôležité najmä počas prvého týždňa po výsadbe, aby sa plodiny dobre zakorenili. Potom je nadmerné zalievanie skôr na škodu, pretože spôsobuje príliš silný vegetatívny rast, ale bráni rozvoju kvetov. Okrem toho nadmerné zavlažovanie neumožňuje kríkom vytvoriť hlboké korene.
S hnojením paradajok by sa malo začať až vtedy, keď sa tvoria plody. Na začiatku odrežte všetky vedľajšie výhonky a ponechajte len 2 hlavné. Ak je rastlina dostatočne silná, môžete ponechať 1-2 nové, kým sa neobjaví prvý kvet. Pokračujte v odstraňovaní starých žltnúcich listov alebo dokonca listov so škvrnami. Tieto listy sú živnou pôdou pre rôzne choroby, ktoré potom môžu napadnúť celú rastlinu.
Keď rastlina kvitne, odporúča sa postriekať ju rastovým stimulátorom. A aby sa zabezpečilo opelenie, ker by sa mal jemne trieť rukami. Vždy je dôležité zalievať paradajky len ku koreňom a nie k listom. V opačnom prípade budú oslabené.
Keď začnú plody dozrievať, odstráňte všetky listy, ktoré sú na spodnej strane a dotýkajú sa pôdy - aj tie zdravé.