Táto vec vytiahne mastnotu a špinu aj z gombíkov na rúre: 15 minút a je ako nová - funguje aj na roštoch a horákoch!

4.7
(81)

Dalibor , 07. 05. 2020

Pri upratovaní domácnosti je jedným z najlákavejších miest kuchyňa. Napríklad vyčistiť obyčajný sporák nám niekedy môže zhltnúť hodiny času. Knoflíky a ťažko prístupné miesta si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a rozhodne pevné nervy. Aby som vám uľahčil prácu, prinášam vám perfektný tip, ako vyčistiť ťažko dostupné miesta bez námahy a celého arzenálu čistiacich prostriedkov. Pomohlo mi to vyčistiť starý sporák!

Čistenie nečistôt

Prvý spôsob

Vezmite si zubnú kefku, vatové tyčinky do uší a kvapky anízu a čpavku. Sú lacné, ľahko dostupné a používajú sa najmä na liečbu kašľa. Vatovú tyčinku namočte do roztoku a potrite ňou všetky zašpinené plochy. Tyčinka sa dobre dostane aj tam, kam ruka nedosiahne; ak nemáte tyčinku, postačí vám mäkká zubná kefka. Skvelý návod, ktorý navyše funguje na 100 %! Hneď cez víkend sa pustím do dôkladného čistenia.

Druhý spôsob

Stará zubná kefka. Pri práci s amoniakom vždy používajte rukavice. Namočte vatové tampóny do čpavku a jednoducho nimi prejdite po znečistených miestach tak, aby sa čpavok dostal na povrch. Potom vezmite zubnú kefku a jednoducho ju vyčistite. Sami uvidíte, aké je to jednoduché a rýchle. Nakoniec utrieme vlhkou handričkou a je to. Sporák bude ako nový!

Knoflíky, ktoré sa dajú odstrániť, namočte do zmesi vody, saponátu a rozpustených tabliet do umývačky riadu (môžete použiť aj prášok na pranie). Ja som ich nechala namočené a potom jednoducho vyčistila.

Tretí spôsob

  • vatové tyčinky
  • Amoniak (čpavková voda) - možno ľahko zakúpiť v drogérii
  • vatové tyčinky
  • Stará zubná kefka

Pri práci s amoniakom vždy používajte rukavice. Namočte vatové tampóny do čpavku a jednoducho nimi prejdite po znečistených miestach tak, aby sa čpavok dostal na povrch. Potom vezmite zubnú kefku a jednoducho ju vyčistite. Sami uvidíte, aké je to jednoduché a rýchle. Nakoniec utrieme vlhkou handričkou a je to. Sporák bude ako nový!

Knoflíky, ktoré sa dajú odstrániť, namočte do zmesi vody, saponátu a rozpustených tabliet do umývačky riadu (môžete použiť aj prášok na pranie). Ja som ich nechala namočené a potom jednoducho vyčistila.

Funguje aj na latinských horákoch a mriežke!

Všetko, čo potrebujete, je čpavok a plastové vrecko. Vezmite plastové uzatvárateľné vrecko a pridajte 5 polievkových lyžíc čpavku. Potom doň vložte mriežku alebo horák, uzavrite ho a nechajte pôsobiť 12 hodín. Nakoniec jednoducho utrite handričkou a máte hotovo. Pri tejto činnosti však používajte rukavice.

Iné  čistiace prostredky na růry

Bežná jedlá sóda, kyselina citrónová alebo prášok do pečiva pomáhajú odstraňovať nečistoty zo stien a skla na dvierkach rúry.

Vnútro rúry navlhčite vodou a potom na steny a sklo naneste nasiaknutú sódu alebo kyselinu citrónovú. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom zmes opatrne zotrite papierovou utierkou. Opláchnite rúru čistou vodou a odstráňte všetky zvyšné nečistoty.

Voda a ocot pomôžu odstrániť drobné nečistoty v pomere 1:1. Steny rúry umyte octovou vodou, rúru zapnite na 50 stupňov a po 15 minútach opláchnite čistou vodou.

Môžete si tiež pripraviť pastu na čistenie vnútra rúry. Zmiešajte soľ, sódu a vodu v rovnakom pomere. Vzniknutú pastu naneste na znečistený povrch a nechajte ju pôsobiť cez noc. Ráno čistiaci prášok jednoducho opláchnite vodou.

Toto opraví najšpinavší sporák - Lindin sortiment

"Ak niečo neznášam, tak je to drhnutie vecí, ktoré som nikdy nepoužila a ktoré som našla v žalostnom stave," hovorí Linda, ktorá si spolu s manželom Davidom kúpila malú chatu pri lese a chcela si užiť leto v príjemnom tichom prostredí. Keď však vošli dovnútra, prvé, čo Lindu zarazilo, bol sporák, neuveriteľne špinavý a pokrytý čiernymi spálenými zvyškami.

Linda sa rozhodla, že si nenechá pokaziť náladu, a hoci sa jej namiesto upratovania chcelo začať plakať, nakoniec si vyhrnula rukávy a rozhodla sa zdokumentovať svoj postup krok za krokom pre nás ostatných, pričom použila len prostriedky, ktoré v chate zanechali predchádzajúci majitelia. Keď uvidíte výsledok, neuveríte, že sporák predtým vyzeral takto!

Čo použila:
  • 1 lopta. prášok do pečiva
  • 3 polievkové lyžice jablčného octu (môžete nahradiť alkoholom)
  • 2 polievkové lyžice prášku do pečiva
  • prací prostriedok
  • ¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku (na značke nezáleží)

Postup

Do hrnca nalejte vodu (stačí 6 cm) a pridajte jablčný ocot. Do tohto roztoku vložte horáky, zapnite plameň a nechajte variť 10 minút. Potom odstráňte z plameňa a nechajte vo vode, kým nevychladne, Potom dajte na jemnú handričku trochu čistiaceho prostriedku a jednoducho vyčistite, nečistoty sa krásne odstránia.

Gombíky na sporáku sa dajú jednoducho vytiahnuť. Naplňte misku teplou vodou, pridajte 2 polievkové lyžice prášku, ¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku a 2 polievkové lyžice saponátu. Namočte a nechajte pôsobiť len 5 minút t. Potom jednoducho vyčistite špongiou.

Náš tip: Ak potrebujete vyčistiť aj rošty horákov, jednoducho ich vložte do kúpeľa z octu a vody (v pomere 1:1).