Týchto 12 potravín rozpúšťa a vyplavuje usadeniny cholesterolu z ciev

4.8
(71)

Dalibor , 20. 01. 2020
)

Počet ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami sa každým dňom zvyšuje. Zvyšuje sa aj počet úmrtí na súvisiace komplikácie, ako sú infarkty a mozgové príhody. Jedným z hlavných rizík kardiovaskulárnych ochorení sú zablokované cievy. Tie rozvádzajú krv s kyslíkom a živinami po celom tele.

12 potravín na čistenie ciev

Zdravé cievy sú pružné, silné, elastické a bez usadenín. Keď sa však v cievach nahromadí tuk, cholesterol alebo iné látky, môžu sa upchať a následne zúžiť alebo stvrdnúť. Tento stav, ktorý spôsobuje zníženie prietoku krvi cievami, sa nazýva ateroskleróza. K upchatiu ciev nedochádza zo dňa na deň. K ich upchatiu dochádza počas dlhšieho časového obdobia. Veľkú úlohu pri vzniku tohto ochorenia zohráva aj strava a celkový životný štýl.

Dobrou správou je, že konzumáciou určitých zdravých potravín môžete predísť upchatiu ciev a ďalším sprievodným ochoreniam.

1. Cesnak

Skvelým prírodným prostriedkom na čistenie ciev je cesnak. Je bohatý na antioxidanty, ktoré zabraňujú pôsobeniu voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za ochorenia srdca a upchávanie ciev. Pravidelná konzumácia cesnaku znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi. Rozširuje tiež cievy, zlepšuje krvný obeh a pomáha predchádzať korózii tepien. Štúdia z roku 2016 uverejnená v časopise Nutrition uvádza, že cesnakový extrakt pomáha znižovať objem plaku v koronárnej tepne u pacientov s metabolickým syndrómom.

Každé ráno konzumujte 1 až 2 čerstvé strúčiky cesnaku s ďalším jedlom, pretože sám o sebe môže dráždiť žalúdok. Mal by sa tiež pridávať do polievok, šalátových zálievok alebo rôznych jedál. Pri tepelnej úprave však stráca časť svojich účinkov, takže na dosiahnutie rovnakého účinku je potrebné konzumovať o niečo viac vareného cesnaku ako surového.

2. Granátové jablká

Granátové jablká majú vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele. Pomáhajú tiež redukovať tukové usadeniny v tepnách, čím zabraňujú vážnym zdravotným problémom, ako je ateroskleróza. Toto ovocie tiež stimuluje tvorbu oxidu dusnatého v tele, ktorý udržiava cievy čisté a zabezpečuje zdravý prietok krvi.

Zabraňuje tiež tvorbe plaku a krvných zrazenín v cievach.

Štúdia z roku 2004, publikovaná v časopise Clinical Nutrition, uvádza, že u pacientov so zúženými koronárnymi tepnami, ktorí počas troch rokov pili šťavu z granátového jablka, došlo k úprave hrúbky tepien, zníženiu krvného tlaku a zníženiu hladiny zlého cholesterolu (LDL). V štúdii z roku 2013 uverejnenej v časopise Atherosclerosis sa uvádza, že extrakt z granátového jablka pôsobí proti ateroskleróze tým, že znižuje oxidačný stres a zápal v stenách ciev. Konzumujte 1 až 2 granátové jablká denne. Môžete tiež vypiť 1 pohár šťavy z granátového jablka denne.

3. Zelený čaj

Zelený čaj - najmä na živiny bohatý zelený čaj Matcha - má vysoký obsah katechínov, antioxidačných rastlinných fenolov, ktoré zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu počas trávenia. Doprajte si jednu alebo dve šálky zeleného čaju denne, aby ste si zlepšili hladinu lipidov v krvi a pomohli znížiť upchávanie ciev. Zelený čaj tiež prirodzene podporuje váš metabolizmus, vďaka čomu ľahšie schudnete a podporíte zdravie kardiovaskulárneho systému.

4. Špenát

Táto chutná a výživná listová zelenina má mnoho zdravotných výhod. Najdôležitejším z nich je, že udržiava zdravie srdca. Špenát je bohatým zdrojom oxidu dusnatého, ktorý chráni tepny pred sťahovaním, usadeninami a zrážaním krvi. Štúdia z roku 2015 uverejnená v časopise Research in Clinical Nutrition uvádza, že konzumácia špenátu 7-krát denne môže pomôcť znížiť popoludňajšiu stuhnutosť ciev. Okrem toho vďaka vysokému obsahu vitamínov A a C pomáha zabraňovať priľnutiu škodlivého LDL cholesterolu na steny ciev, čím znižuje riziko aterosklerózy.

Špenát má tiež vysoký obsah draslíka a kyseliny listovej, ktoré sa považujú za dve najdôležitejšie látky v boji proti vysokému cholesterolu a krvnému tlaku. Denne skonzumujte aspoň 1/2 šálky špenátu. Túto zeleninu si môžete vychutnať aj v šalátoch, polievkach, džúsoch alebo smoothie.

5. Špargľa

Špargľa prirodzene čistí cievy. Znižuje krvný tlak a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Vitamíny skupiny B, najmä vitamín B6, pomáhajú znižovať hladinu homocysteínu (aminokyselina spojená s ochoreniami srdca) a hladinu C-reaktívneho proteínu (zápalový marker). V štúdii z roku 2005 uverejnenej v časopise Circulation sa uvádza, že zvýšená hladina homocysteínu znamená zvýšené riziko ischemickej choroby srdca a krvných zrazenín v tepnách a žilách.

Špargľa účinne znižuje hladinu homocysteínu, pretože má vysoký obsah kyseliny listovej a vitamínov B6 a B12. Okrem toho stimuluje produkciu glutatiónu v tele. Je to antioxidant, ktorý bojuje proti zápalom a zabraňuje poškodeniu spôsobenému oxidáciou, ktoré môže viesť k upchatiu alebo zablokovaniu ciev. Okrem toho vitamín K v špargli zabraňuje korózii tepien a udržuje vápnik mimo tepnovej výstelky. Konzumujte túto chutnú zeleninu pravidelne a v čo najväčšom množstve. Môžete si ju pripraviť ako predjedlo alebo prílohu.

6. Avokádo

Avokádo obsahuje veľké množstvo zdravých tukov a ďalších živín, ktoré znižujú škodlivý LDL cholesterol. Zdravý HDL cholesterol pomáha udržiavať tepny čisté. V štúdii z roku 1996 uverejnenej v archíve časopisu Medical Research sa uvádza, že vysoké množstvo mononenasýtených mastných kyselín v avokáde môže zlepšiť tukový profil u zdravých pacientov, ale najmä u pacientov s vysokou hladinou cholesterolu, aj keď trpia izolovanou hypertriglyceridémiou - zvýšením koncentrácie triglyceridov pri normálnej koncentrácii celkového cholesterolu.

Aj vitamín E v avokáde zabraňuje oxidácii cholesterolu.

Obsahuje aj kyselinu listovú (vitamín B9), ktorá spolu s draslíkom znižuje hladinu homocysteínu v krvi. Ten je zasa vhodný na zníženie krvného tlaku. Konzumujte 1/2 avokáda denne. Môžete ho dokonca použiť ako zdravú náhradu masla na chlieb alebo toasty či smotanu. Je vynikajúcou zložkou rôznych nátierok.

7. Kurkuma

Kurkuma obsahuje účinnú látku kurkumín, ktorá má protizápalové a antioxidačné vlastnosti a pomáha zlepšovať zdravie srdca. Kurkumín pomáha chrániť kardiovaskulárny systém pred poškodením tým, že znižuje a zabraňuje upchávaniu tepien. Okrem toho znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu. V štúdii z roku 2015 uverejnenej v medzinárodnom časopise Clinical and Experimental Pathology sa zistilo, že kurkuma je účinná pri prevencii upchávania tepien a pri zlepšovaní zdravia srdca.

V tejto štúdii sa ďalej uvádza, že zlepšenie priechodnosti koronárnych tepien kurkumínom môže súvisieť s jeho protizápalovým účinkom. Pridajte 1 čajovú lyžičku kurkumy do pohára vody. Pridajte aj štipku korenia, ktoré uľahčuje vstrebávanie kurkumínu v čreve. Tento nápoj pite 1 až 2-krát denne. Môžete sa rozhodnúť aj pre užívanie doplnkov stravy s obsahom 300 až 500 mg kurkumínu, a to trikrát denne. Kvalitný doplnok stravy s kurkumínom si môžete zaobstarať na Slovensku TU a v Českej republike TU. Ak pravidelne užívate nejaké lieky, pred užívaním výživového doplnku sa poraďte so svojím lekárom, či sa navzájom neovplyvňujú.

8. Brokolica

Brokolica je ďalšia zelenina plná vitamínu K, ktorý pomáha predchádzať kalcifikácii a upchávaniu tepien. Konzumáciou brokolice s vitamínom K a antioxidantmi predídete oxidácii LDL cholesterolu, ktorá môže viesť k vážnym srdcovým ochoreniam. Táto úžasná zdravá zelenina obsahuje aj veľa vlákniny, ktorá pomáha normalizovať krvný tlak a znižovať stres spôsobujúci časom praskliny a hromadenie usadenín v cievach.

9. Jablká

Jablko denne je tajným receptom na čisté cievy. Jablká obsahujú typ vlákniny známej ako pektín, ktorý znižuje škodlivý LDL cholesterol. Zabraňuje vstrebávaniu žlčových kyselín, čo núti pečeň vyrábať viac žlče z cholesterolu. Okrem toho vysoké množstvo flavonoidov v jablkách pomáha znižovať riziko srdcových a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Draslík a horčík v jablkách pomáhajú udržiavať krvný tlak pod kontrolou. Štúdia z roku 2013 uverejnená v časopise Functional Foods naznačuje, že denná konzumácia jabĺk podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému. U zdravých dospelých ľudí v strednom veku sa konzumáciou jedného jablka denne počas štyroch týždňov znížil o 40 % obsah látky v krvi, ktorá sa spája s koróziou tepien. Jablká sú najlepšie v bio kvalite. Jedzte ich spolu so šupkou, aby ste získali maximum ich prínosov.

10. Chia semienka

Táto cenná potravina z mayských a aztéckych kultúr má obrovské množstvo zdravotných účinkov. Je najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Kombinácia omega 3 mastných kyselín a vlákniny z nej robí potravinu, ktorá je najviac šetrná k srdcu. Chia semienka dokážu znížiť škodlivý LDL cholesterol, znížiť krvný tlak a vyčistiť tepny. Túto všestrannú a chutnú potravinu možno konzumovať na mnoho spôsobov. Pridajte 1 polievkovú lyžicu chia semienok do 3 polievkových lyžíc vody. Nechajte 30 minút odstáť. Túto gélovú zmes môžete pridať do svojho smoothie alebo iných jedál.

Ďalšou možnosťou je pridať ich nasucho do jogurtu alebo ovsenej kaše. Ak si ich chcete vychutnať chrumkavé, posypte nimi suché jedlo, napríklad šaláty. Chia semienka absorbujú veľa vody, preto je dôležité, aby ste pri ich konzumácii zostali dobre hydratovaní.

11. Ľanové semienko

Jedným z najlepších zdrojov kyseliny alfa-linolénovej (ALA) je ľanové semeno. Sú známe svojou schopnosťou znižovať krvný tlak a zápaly, pomáhajú predchádzať upchávaniu tepien a zlepšujú celkové zdravie srdca.

12. Brusnice

Brusnice sú ďalším prírodným zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú zlepšovať kardiovaskulárne zdravie znižovaním zlého LDL cholesterolu a zvyšovaním dobrého HDL cholesterolu. Brusnicová šťava má v skutočnosti oveľa vyššiu antioxidačnú silu ako iné ovocné šťavy (výnimkou je 100% biela alebo červená hroznová šťava). Doprajte si dva poháre 100% organickej brusnicovej šťavy denne, aby ste ochránili svoje srdce a zlepšili svoje celkové zdravie.