Je známe, že bielkoviny zohrávajú dôležitú úlohu vo fungovaní nášho tela. Ak máte nedostatok bielkovín, vaše telo trpí.Podľa jednej štúdie trpí nedostatkom bielkovín približne 1 miliarda ľudí na celom svete. Ako zistíte, či sa to týka aj vás?
Nedostatok bielkovín v strave
Problém je v tom, že pri jedle zvyčajne myslíme na nedostatok vitamínov a minerálov. Obsah bielkovín je však rovnako dôležitý.
V našom dnešnom článku si povieme viac o príznakoch spojených s nedostatkom, aby ste vedeli, kedy máte problém.
1. Chuť na jedlo
Ak máte stále pocit hladu alebo zvýšenú chuť do jedla, môže to byť spôsobené stravou s nízkym obsahom bielkovín a vysokým obsahom sacharidov a cukru. Problémom dnešnej doby je takmer neobmedzený prístup k vysokokalorickým potravinám, v ktorých je však množstvo bielkovín v porovnaní s kalóriami nízke.
2. Úbytok svalovej hmoty a bolesti kĺbov
Svaly sú najväčšou zásobárňou bielkovín v tele. Svalová slabosť, bolesť a úbytok hmotnosti sú príznakmi ich nedostatku. Výskum hovorí, že sa to bežne vyskytuje najmä u starších ľudí. Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a udržiavanie svalovej hmoty.
3. Problémy s kožou a nechtami
Nedostatok bielkovín môže viesť k tomu, že vaše nechty budú slabé, krehké a v niektorých prípadoch sa na nich objavia biele pruhy alebo hnedasté škvrny. Nedostatok bielkovín môže ovplyvniť aj vašu pokožku, pretože bielkoviny umožňujú regeneráciu buniek, vytváranie nových a nahrádzanie odumretých buniek. Ak sa to stane, zistíte, že vaša pokožka je suchá, šupinatá a popraskaná.
4. Vypadávanie vlasov
Naše vlasy sa z 90 % skladajú z bielkovín známych ako keratín. Ak vlasy nemajú dostatok živín, stenčujú sa a ochabujú. Stáva sa to preto, lebo telo prestáva používať bielkoviny na nepodstatné veci, ako je rast vlasov, v snahe zachovať iné, potrebnejšie funkcie.
5. Pečeň so stonkami
Tuhá pečeň je jedným z najčastejších príznakov nedostatku bielkovín. Ak sa nelieči, môže spôsobiť vážnejšie ochorenie pečene, ktoré môže vyvolať zápal pečene, zjazvenie alebo dokonca zlyhanie pečene. Ide o bežný stav u tých, ktorí konzumujú veľa alkoholu, a u obéznych ľudí. Dnes sa však vyskytuje aj u detí v dôsledku nesprávneho stravovania.
6. Zvýšené riziko zlomenín kostí
Tak ako svaly, aj kosti môžu byť ovplyvnené nízkym príjmom bielkovín. Nedostatok bielkovín vedie k oslabeniu kostí a zvyšuje riziko zlomenín. Je to najmä preto, že "bielkoviny sú nevyhnutné pre vstrebávanie vápnika a pomáhajú pri metabolizme kostí", ako hovorí známy americký doktor Axe.
7. Nedostatok spánku
Ak máte problémy so spánkom alebo trpíte jeho nedostatkom, pravdepodobne to súvisí s nedostatkom bielkovín. Bielkoviny z potravy slúžia ako stavebné kamene tryptofánu. Je to aminokyselina, ktorej nízke hladiny spôsobujú problémy so spánkom. To znamená, že na dosiahnutie lepšieho spánku je dobré konzumovať pred večerou potraviny bohaté na bielkoviny.
8. Zahmlievanie mysle
Je veľmi dôležité, aby telo dostávalo správne množstvo bielkovín na podporu zdravých telesných funkcií, najmä mozgu. Ak máte nedostatok motivácie, slabú pamäť alebo problémy naučiť sa niečo nové, je to znamenie, že môžete trpieť nedostatkom bielkovín. Jedna štúdia zistila, že mozog potrebuje neurotransmitery dopamín, adrenalín a serotonín, ktoré vám pomáhajú sústrediť sa.
Odporúčaný denný príjem bielkovín
Odporúčaný minimálny denný príjem bielkovín pre dospelých je 56 g pre mužov a 46 g pre ženy. U detí sa táto hodnota pohybuje od 19 g do 34 g denne v závislosti od ich veku. Primeraný príjem bielkovín sa však môže líšiť, ak ste tehotná alebo chorá. Vtedy je potrebné o niečo vyššie množstvo.