Demencia súvisiaca s vekom je ochorenie charakterizované stratou pamäti a inými kognitívnymi problémami, ktoré pacientovi znemožňujú každodenný život. Vyskytuje sa v rôznych formách, ako napríklad vaskulárna demencia, Parkinsonova choroba alebo Huntingtonova choroba. Najčastejšou formou, ktorá predstavuje 60 až 80 % všetkých prípadov, je však Alzheimerova choroba.
Skoré príznaky demencie
Ak nedokážeme odstrániť príčinu demencie, stáva sa z nej progresívna choroba.
Jeho najčastejšie skoré príznaky sú:
- apatia
- depresia
- ťažkosti so zapamätaním si aktuálnych udalostí
- nesúvislá reč
- ťažkosti s vedením zmysluplných rozhovorov
- zabúdanie mien známych ľudí
Rizikové faktory demencie
- poranenia hlavy
- zlá funkcia štítnej žľazy
- nízka fyzická aktivita
- zlá strava a nedostatok viacerých vitamínov
- užívanie niektorých liekov
- kardiovaskulárne ochorenia, ako je vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak alebo cukrovka
- konzumácia alkoholu
- fajčenie
Ako predchádzať Alzheimerovej chorobe a demencii vo vyššom veku
Ak nechcete dostať spomínané choroby v neskoršom veku, nesmiete odkladať potrebné kroky na neskôr, keď už bude neskoro. Musíte ich začať robiť hneď.
Tu je 9 opatrení, ktoré treba vykonať:
1. Prestaňte fajčiť
Fajčenie spôsobuje veľké poškodenie organizmu vrátane poškodenia mozgu. Podľa viacerých štúdií majú fajčiari až o 45 % vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby ako nefajčiari. Preto vám dôrazne odporúčame, aby ste sa pokúsili zbaviť tohto zlozvyku.
2. Začnite byť fyzicky aktívnejší
Ak chcete posilniť obehový systém, musíte podporiť prietok krvi a srdcový tep. Pravidelné cvičenie môže zabrániť viacerým chronickým ochoreniam. Odporúča sa cvičiť aspoň 30 minút denne.
3. Užívajte vitamíny skupiny B
Vitamíny skupiny B znižujú hladinu homocysteínu v krvi, ktorý poškodzuje cievy a tepny. Jeho vysoká hladina ohrozuje vznik infarktu, mŕtvice a ďalších kardiovaskulárnych ochorení. Aby ste zabránili poklesu organizmu v dôsledku starnutia, užívajte vitamíny skupiny B vo forme doplnkov stravy.
4. Uistite sa, že máte dostatok vitamínu D
Vedci zistili súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a poklesom kognitívnych funkcií, ktorý vedie k príznakom demencie. Dbajte na dostatočný prísun vitamínu D buď dostatočným vystavovaním sa priamemu slnečnému žiareniu (aspoň 30 minút denne), alebo jeho dopĺňaním počas zimných mesiacov.
5. Zamestnajte svoj mozog
Vedci tiež zistili, že nástup demencie sa u bilingválnych (dvojjazyčných) ľudí oneskoruje až o 5 rokov v porovnaní s ľuďmi, ktorí hovoria len jedným jazykom. Tým, že sa mozog zaťažuje, získava významné výhody. Medzi ďalšie výhody patrí riešenie krížoviek, ktoré odďaľuje demenciu v priemere o 2,5 roka.
6. Vyhnite sa poraneniam hlavy
Pri jazde na bicykli vždy noste prilbu. Pri všetkých ostatných športoch si chráňte hlavu všetkými dostupnými prostriedkami. Poranenia mozgu prispievajú k skoršiemu nástupu kognitívneho úpadku.
7. Obmedzte konzumáciu alkoholu
Zatiaľ čo mierna konzumácia alkoholu má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, nadmerná konzumácia alkoholu už výrazne škodí organizmu, najmä mozgu. Limit je jeden štandardný alkoholický nápoj denne (1 pivo alebo 2 deci vína alebo 0,5 dcl tvrdého alkoholu).
8. Venujte pozornosť svojim parametrom
Vždy by ste mali mať prehľad o svojom aktuálnom stave a pravidelne si kontrolovať aj krvný tlak, hmotnosť, index telesnej hmotnosti (BMI) a hladinu cholesterolu. Hlavnými faktormi pri predpovedaní demencie sú zdravie vášho obehového systému a metabolizmus. Ak chcete mať zdravú myseľ, musíte mať jednoducho aj zdravé telo.
9. Sociálne vzťahy
Ďalším dôležitým faktorom prevencie demencie je udržiavanie zdravých sociálnych väzieb a vzťahov. Môžete napríklad chodiť s priateľom na prechádzky do prírody alebo sa aspoň častejšie rozprávať s priateľmi a rodinou, aby ste predišli problémom s úbytkom mozgu.
Mnohí lekári tiež odporúčajú učiť sa nové veci v každom veku. Je to skutočne dobré pre váš mozog.