Vedecká správa varuje: sója a výrobky z nej môžu úplne narušiť vaše hormóny

3.9
(38)

Dalibor , 08. 01. 2020
)

Mnohí ľudia začnú jesť veľa sójových výrobkov, keď sa snažia obmedziť príjem živočíšnych potravín, ako je mäso a kravské mlieko. V poslednom čase pomerne často počúvame o výhodách rastlinnej stravy. Ale pokiaľ ide o sóju, štúdie ukazujú, že je potrebná veľká opatrnosť.

Prečo je sója problémom pre ľudský organizmus.

Okrem toho, že väčšina sóje pestovanej v USA je geneticky modifikovaná, vedci nedávno varovali, že sójové výrobky obsahujú "znepokojujúce" množstvo fytoestrogénov. Fytoestrogény, ktoré sa nachádzajú v sóji, sú známe ako izoflavóny a v tele pôsobia ako estrogén. Považujú sa za endokrinné disruptory a môžu viesť k problémom s plodnosťou a dokonca k rakovine.

Nové údaje z testov ukazujú znepokojujúce hodnoty v mnohých sójových výrobkoch. Výskumníci z francúzskej spotrebiteľskej skupiny UFC-Que Choisir bijú na poplach po testovaní 55 rôznych sójových výrobkov, ako sú dezerty, hotové jedlá, omáčky a nápoje.Zistili, že len jedna porcia týchto výrobkov môže obsahovať päťnásobok množstva izoflavónov, ktoré Francúzska agentúra pre potraviny, životné prostredie a bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ANSES) považuje za bezpečné.

Zistili napríklad, že porcia kuskusu s obsahom sóje 3,5-krát prekračovala odporúčanú dávku, zatiaľ čo hrsť sóje značky Soya Party Nature obsahovala päťkrát viac. Šálka sójového nápoja od spoločnosti Cereal Bio, známeho pod názvom Sud-Quest Nature, obsahovala až 150 % maximálneho množstva izoflavónov odporúčaného pre dospelých. Fytoestrogény našli dokonca aj na niektorých prekvapivých miestach, napríklad v hovädzích mäsových guľkách a kuracích nugetkách.

Skupina sa obáva, že aj keď sa ľudia držia potravín s nižším obsahom izoflavónov, môžu ich prijať oveľa viac, ako je odporúčané množstvo, pretože ich prijímajú z mnohých rôznych potravín. Skupina vyzvala ANSES, aby prehodnotila riziko pre ľudí, ktorí konzumujú tieto výrobky, a tiež vyzvala na zavedenie opatrení na označovanie výrobkov obsahujúcich sóju. Odporúčajú najmä, aby sa sójovým výrobkom vyhýbali tehotné ženy a malé deti. Ostatní spotrebitelia by nemali konzumovať viac ako jednu porciu takýchto potravín denne.

Mnoho ďalších dôvodov, prečo sa vyhýbať sóji.

Samozrejme, je tu aj skutočnosť, že sójové plodiny sa vo veľkom rozsahu postrekujú herbicídmi, ako je glyfosát, ktorý sa už dlho spája s rakovinou, ako je napríklad non-Hodgkinov lymfóm, a Svetová zdravotnícka organizácia ho klasifikovala ako "možný karcinogén". Okrem fytoestrogénov sója prirodzene obsahuje aj ďalšie tzv. antinutrienty, ako sú fytáty, sójový toxín a goitrogény.

Fytáty môžu znížiť asimiláciu dôležitých živín, ako je zinok, železo, horčík a vápnik, zatiaľ čo goitrogény bránia telu syntetizovať hormóny štítnej žľazy, čo môže spôsobiť rakovinu štítnej žľazy a hypotyreózu. Obsahujú aj inhibítory trypsínu, ktoré môžu ovplyvniť spôsob trávenia bielkovín. To môže spôsobiť problémy, ako sú hnačky, krvácanie a kŕče v bruchu, a je to spojené s poruchami pankreasu.

Treba však poznamenať, že mnohé z týchto antinutričných látok ničia tradičný proces fermentácie. To znamená, že jedlá ako miso, natto a tempeh sú zdravšou voľbou sóje. Musia však byť vyrobené skutočnou fermentáciou, čo mnohé z nich dnes nie sú. Bohužiaľ, väčšina sóje a sójových výrobkov, ktoré sa nachádzajú v západnom svete, je NEfermentovaná. Nájdeme ju najmä v sójovom mlieku, tofu a detskej výžive.

Záver

Sója je dnes všade, pretože je lacná a veľmi dobre sa hodí na výrobu potravín na rôzne účely. Dokáže dodať jedlu hustotu a krémovitosť a zlepšiť štruktúru bez pridania kalórií alebo tuku. Ľudia si však, žiaľ, nevenujú čas tomu, aby si zistili, čo presne dávajú do svojho tela a aké nepriaznivé účinky to na nich môže mať. Sója je jedným z príkladov módnej "zdravej" potraviny, ktorá jednoducho neplní svoje sľuby.