Liečivá chôdza: Zdravý pohyb, ktorý doslova zmení váš život

4.4
(66)

Dalibor , 21. 01. 2020
)

Chôdza je najzákladnejší pohyb, ktorý ľudia vykonávajú. Pokiaľ niekto nemá telesné postihnutie, považujeme ju za niečo úplne prirodzené. Jedna francúzska štúdia dospela k záveru, že by sme mali venovať oveľa väčšiu pozornosť výhodám chôdze, než to robíme. Platí to najmä s pribúdajúcim vekom.

Zdravotné výhody chôdze

Prínos chôdze pre ľudí nad 65 rokov je neuveriteľný. Počas 12-ročnej štúdie o účinkoch chôdze na túto vekovú skupinu sa zistilo, že len 15 minút chôdze znižuje úmrtnosť až o 22 %! Tento účinok bol ešte výraznejší, keď sa počet minút zvyšoval.

Podľa Dr. Davida Hupina, lekára z oddelenia klinickej a pohybovej fyziológie Univerzitnej nemocnice v Etienne vo Francúzsku, ktorý sa podieľal na štúdii1: "Vek nie je ospravedlnením pre netrénovanosť. Je dokázané, že pravidelná fyzická aktivita má oveľa lepší účinok na zdravie ako medikamentózna liečba. Avšak len menej ako polovica starších ľudí absolvuje každý týždeň odporúčaných 150 minút stredne intenzívnej alebo 75 minút intenzívnej fyzickej aktivity. "

Toto zistenie by nemalo byť prekvapením. Keďže chôdza je pre človeka najnákladnejším pohybom, jej vplyv na rôzne ochorenia bol dôkladne preskúmaný.

Prečo ľudia ignorujú chôdzu

Väčšina ľudí nepovažuje chôdzu za takzvané aeróbne cvičenie, a preto sa jej výhody ignorujú. Definícia "aeróbneho cvičenia" hovorí, že takéto cvičenie musí stimulovať srdce a pľúca, aby do tela prečerpávali ďalší kyslík pre svaly. V skutočnosti však k tomu dochádza aj počas pomalej chôdze. Samozrejme, čím rýchlejšie chodíte, tým je uvedený účinok väčší.

Zvýšená kardiovaskulárna aktivita znamená, že živiny sa dostanú tam, kam treba, aby telo bolo schopné zvládnuť uvedené cvičenie. Energia sa teda namiesto ukladania spotrebuje. To posilňuje vaše orgány, svaly a kosti. Naše telo sa predsa vyvinulo na pohyb, nie na sedenie alebo ležanie. Niet pochýb o tom, že sedavý spôsob života, ktorý nezahŕňa primerané množstvo pohybu, vedie k chorobám. Nízka úroveň fyzickej aktivity spôsobuje tzv. syndróm sedavej smrti.

Pravdepodobne ste o takomto syndróme nepočuli, ale je to skutočná vec, ktorá sa považuje za veľkú zdravotnú záťaž spôsobujúcu každoročne viaceré chronické ochorenia a dokonca smrť mnohých ľudí.

Ako hovorí staré príslovie: "Orgán, ktorý sa nepoužíva, je omračujúci". To platí nielen o svaloch, ale o každom orgáne, vrátane kostí, srdca alebo pľúc. A pohyb je život.

Ďalšie štúdie o vplyve chôdze na telo

V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že zvýšenie intenzity chôdze u obéznych detí na 45 minút denne 5 dní v týždni dokázalo zvýšiť ich kapacitu pľúc už za 6 týždňov. Intervalový tréning navyše nie je určený len na vysoko intenzívne aeróbne cvičenie. Striedanie rýchlej a pomalej chôdze zvyšuje úroveň kondície lepšie ako chôdza konštantnou rýchlosťou. Chôdza vonku v prírode je obzvlášť prospešná pre duševnú pohodu a zdravie. Prostredie vonku bez rozptyľovania mobilnými telefónmi a počítačmi zlepšuje náladu, znižuje stres a znižuje pocity depresie.

Slnečné svetlo navyše stimuluje tvorbu vitamínu D v koži, ktorého nedostatok sa v dnešnom rozvinutom svete považuje za epidémiu. Ak nemáte možnosť ísť von, aj prechádzka v interiéri môže telu priniesť mnoho výhod. Štúdia, ktorú uskutočnila Stanfordská univerzita, zistila, že chôdza v interiéri na bežiacom páse má na organizmus takmer rovnaký účinok ako chôdza vonku (samozrejme, bez dodatočného bonusu v podobe vitamínu D). Preto, či už vonku alebo v interiéri, chôdza výrazne víťazí nad sedením, pokiaľ ide o zlepšenie duševného zdravia.

Prechádzka v parku ako prevencia a liečba

Ak nás niečo bolí, inštinktívne sa toho nechceme dotknúť. Paradoxom však je, že pravidelná chôdza zlepšuje pohyblivosť a znižuje riziko zranenia. Každé cvičenie, ktoré zahŕňa prekonávanie hmotnosti a gravitácie, posilňuje kosti a spojivové tkanivá (väzy, šľachy, chrupavky a kĺby), v ktorých sa zvyšuje prietok krvi a prísun živín. Z týchto dôvodov Asociácia pre artritídu veľmi odporúča chôdzu ako terapiu pri bolestiach kĺbov. Ako uvádza:

"Keď nechodíte, kĺby sú ochudobnené o dôležité živiny, čo môže prispieť k ich ďalšiemu zhoršovaniu a degenerácii."

Americká asociácia srdca uvádza, že obyčajná chôdza znižuje riziko vysokého krvného tlaku, hromadenia cholesterolu v cievach, infarktu a mŕtvice. Preto odporúča každý deň aspoň 30 minút zdravého pohybu, celkovo 150 minút týždenne (počítajúc dni odpočinku) stredne intenzívnej aktivity alebo 75 minút intenzívnej aktivity. Chôdza sa vôbec nemusí vykonávať v jednom kuse, môže byť rozložená. 15-minútová prechádzka je rovnako dobrá ako 30-minútová. Začnite pomaly a postupne zvyšujte počet krokov.

To však nie je všetko. Ďalšie výhody chôdze ...

Zdravotné výhody chôdze sa zďaleka neobmedzujú len na vyššie uvedené. Máte problémy so spánkom? Prejdite sa. Asociácia pre spánok vyhodnotila jednu štúdiu, ktorá dospela k nasledujúcim záverom: "Aeróbne cvičenie strednej intenzity, napríklad chôdza, skrátilo čas potrebný na zaspanie a predĺžilo trvanie spánku u ľudí s nespavosťou v deň cvičenia v porovnaní s dňom bez fyzickej aktivity."

To je pôsobivý výsledok na jednu prechádzku, nemyslíte?

Zaver

Na záver spomeňme ešte jednu metaanalýzu zo 7 krajín, ktorá trvala 11 rokov. Zistilo sa v nej, že pravidelná chôdza znižuje výskyt kardiovaskulárnych príhod (infarktov a mozgových príhod) o 31 % a úmrtnosť na ne o 32 %. Chôdza niekoľko kilometrov denne rýchlosťou len 3 až 4 km/h vás ochráni pred mnohými závažnými ochoreniami.

Nie každý z nás môže hodiny cvičiť v posilňovni alebo behať po schodoch. Ale takmer všetci môžeme chodiť pešo. Všetky výhody uvedené v tomto článku naozaj stoja za to, aby ste každý deň trochu chodili. Stačí vám na to pár dobrých topánok a 15 minút denne.

Tak čo poviete, dá sa to?