Je jasné, že naša strava musí byť pestrá, aby sme udržali rovnováhu minerálov a vitamínov v našom tele. Keďže žijeme v stresujúcej dobe a dobre vieme, že ovocie a zelenina sa už nepestujú tak ako kedysi, mnohí z nás radšej siahajú po výživových doplnkoch. Ak užívate nejaké doplnky stravy, je dôležité vedieť, kedy je na ne najvhodnejší čas.
Prekyslenie organizmu
Vitamíny je dobré užívať ráno, pretože vám dodajú vitalitu. Minerály je naopak lepšie užívať večer, pretože dokážu náš organizmus upokojiť. Okrem dostatočného množstva všetkých potrebných živín je nevyhnutné udržiavať rovnováhu pH vnútorného prostredia. Prekyslenie organizmu vytvára vhodné podmienky na množenie patogénnych baktérií, plesní, kvasiniek a iných škodlivých mikroorganizmov. Dlhodobé prekyslenie organizmu môže dokonca viesť k vypuknutiu rakoviny.
5 najlepších zásadotvorných potravín
Je dosť ťažké vybrať len 5 najlepších zásaditých potravín, pretože ich je určite viac ako 5. Ak by sme mohli odporučiť tie najprínosnejšie, sú to podľa nás tieto.
1. Pohánka
Vynikajúca náhrada pšenice. Obsahuje rutín, ktorý dodáva energiu a je výborný aj pri liečbe a prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Odporúča sa pre tých, ktorí veľmi ľahko získavajú modriny, a tiež všeobecne pre ženy, ktoré majú ťažkosti s praskaním kapilár. Pohánka je skvelou voľbou kedykoľvek počas dňa.
2. Mangold, kel, kapusta
Tieto druhy zeleniny sa často uvádzajú ako potraviny 21. storočia, bez ohľadu na to, či ide o ich vplyv na mužské alebo ženské zdravie. Majú antivírusové, antibakteriálne a antikarcinogénne vlastnosti. Väčšina z nás vylieva vodu, ktorá zostane po varení týchto potravín, najmä kvôli ich nie príliš príjemnému zápachu. Keď sa však chystáte variť, nevylievajte ju! Použite ju na prípravu omáčky, alebo ešte lepšie - vypite ju!
3. Melón
Je vynikajúcim zdrojom vitamínu A (betakarotén), B1, B5, B6, C, E, draslíka, rastlinnej vlákniny a kyseliny listovej. Kombinácia týchto živín nám dodáva energiu. Melón je tiež antikoagulant, ktorý pomáha riediť krv, čím znižuje riziko infarktu a mŕtvice, ktoré sú čoraz častejšie.
4. Ľanové semienka a ľanový olej
Jeden z mojich obľúbených. Sú bohaté na lignany, ktoré chránia pred rakovinou prsníka, maternice a prostaty. Vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín sú ideálne pre akýkoľvek detoxikačný program. Sú výborné pri liečbe zápchy, pomáhajú znižovať zlý cholesterol a regulovať hladinu cukru v krvi. Ľanové semienka užívam ako súčasť raňajok. Môžete ich pridať aj do svojich smoothies.
5. Olivový olej
Tento druh oleja patrí medzi top zásadité potraviny. Je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny a vitamín E. Ten nielenže znižuje riziko poškodenia a zápalu, ale tiež pomáha znížiť frekvenciu návalov horúčavy u žien v prechode. Polyfenoly obsiahnuté v olivovom oleji majú protizápalové vlastnosti a môžu potláčať príznaky astmy, osteoporózy a reumatoidnej artritídy.
Kyslomliečne potraviny
Zaujíma vás, ktoré potraviny sú najhoršie pre tvorbu kyselín v tele (pozor, nie v krvi, ako si to mnohí ľudia nesprávne vysvetľujú)? Jednoznačne sú to tie, ktoré obsahujú rafinované cukry, všetky klasické nezdravé potraviny, obilniny s cukrom, kofeín, alkohol a umelé sladidlá.
Škodlivé umelé sladidlá, ktoré sa pridávajú do mnohých známych nápojov a potravín (len aby ich spotrebiteľ kúpil), sa často považujú za dobré, pretože sú bez cukru.
To však vôbec nie je pravda! Nezabúdajme ani na to, že k prekysleniu prispieva aj fajčenie.
Ďalšie prospešné zásadotvorné potraviny
- Avokádo
- brokolica
- ružičkový kel
- Kel, kapusta
- Mrkva
- karfiol
- zeler
- cuketa
- orientálne huby, ako sú shitake a maitake
- šampiňóny, ako sú lišky a šampiňóny
- riasy ako nori, kombu, wakame
- pažítkafíky
- uhorka
- cesnak
- grep
- banány
- sójové klíčky
- klíčky lucerny
- hrozno
- zelená fazuľa
- med
- kiwi
- pór
- Citrón a limetka
- ľadový šalát
- mangoproso
- Cibuľa
- oranžová
- papája
- petržlen
- hruška
- hrášok
- ananás
- Quinoa
- reďkovka
- špenát
- jahody
- paradajky
- divoká ryža
- tekvica
- sezamové semienka a tahini (pasta zo sezamových semienok)
Potraviny, na ktoré by ste si mali dávať pozor
Vyššie sme už uviedli, ktoré potraviny sú všeobecne kyselinotvorné. V tejto časti uvedieme niekoľko konkrétnejších príkladov.
Proteíny (bielkoviny)
Väčšinu kyslých reakcií v tele spôsobujú bielkoviny, najmä živočíšneho pôvodu. Predpokladá sa, že každých 10 g bielkovín navyše, ktoré prijmeme, spôsobí stratu 100 mg vápnika, najmä v moči. Preto buďte s bielkovinami opatrní. Odporúčaná denná dávka je 1 g na 1 kg hmotnosti.
Sýtené nápoje
Obsahujú veľa fosforu a minerálov, ktoré vo väčšom množstve spôsobujú úbytok vápnika.
Káva
Neodporúča sa piť viac ako tri šálky kávy denne, pretože kofeín zvyšuje kyslosť v tele. Podľa niektorých výskumov môže byť časté pitie kávy dokonca spojené so zvýšeným výskytom osteoporózy - až o 82 percent. Káva má síce vysoký obsah antioxidantov, ale obsahuje aj nebezpečný akrylamid.
Spracované a polospracované potraviny
Biely chlieb, koláče a pečivo zvyšujú kyslosť v tele a vytláčajú vápnik z kostí. Vápnik reguluje reakcie kyslosti v tele.