Môj priateľ si všimol zelený sliz na slamke, ktorú používal na pitie krabičiek s džúsom. Tak škatuľku rozrezal a priniesol mi ju ukázať.
Džús, ktorý ešte nebol po záruke, mal na okrajoch škatule prilepený plesnivý zelený sliz. Zistili sme, že to vôbec nebol ojedinelý prípad. sliz sa tvorí, keď sa do škatule dostane vzduch, ktorý spôsobuje kvasenie cukru v džúse.
Krabicové džúsy
V detských džúsoch sa tvoria pomerne často, pretože tieto výrobky dnes už často neobsahujú konzervačné látky (čo je inak chvályhodné). Vzduch sa do škatule môže dostať aj cez veľmi malé otvory. Dokonca aj tie, cez ktoré neuniká žiadna tekutina, ale môže cez ne prenikať vzduch. Našťastie, spomínaný sliz nie je príliš nebezpečný, ale je dosť nechutný.
Odporúčania
Odporúča sa, aby ľudia znížili spotrebu krabicových džúsov, pretože obsahujú veľké množstvo zlých cukrov a prázdnych kalórií, ktoré neprospievajú zdraviu. Okrem toho sa môžu stať vstupnou bránou pre ďalšie nezdravé potraviny a sladkosti.
Cukor, ktorý obsahujú, totiž spúšťa z tela vyplavovanie prírodných opiátov. Telo si potom žiada ďalšie. To platí aj pre potraviny s vysokým obsahom tuku a soli. Preto sa ľudia stávajú závislými od takzvaných "nezdravých" potravín, ako sú zemiakové lupienky, zmrzlina, hamburgery a podobne.
Pokiaľ ide o škatuľové džúsy, Americká akadémia pediatrov odporúča nasledovné:
Novorodenci mladší ako 6 mesiacov by ich nikdy nemali konzumovať, pokiaľ ich výslovne neodporučí lekár (napríklad pri zápche).
Deťom od 6 mesiacov do 6 rokov neprinášajú žiadny výživový úžitok. Namiesto džúsov im podávajte čerstvé ovocie bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu.
Ak deťom dávate piť džúsy v škatuľkách, obmedzte ich denný objem na maximálne 2 dcl pre deti do 6 rokov a maximálne 3,5 dcl pre deti vo veku 7 až 18 rokov.
Nikdy im nedávajte nepasterizovaný džús (pokiaľ nie je čerstvo vylisovaný).
Všetci občas kupujeme deťom džúsy v kartóne, pretože sú pohodlné a deti ich majú rady. Okrem toho sú o niečo menej nezdravé ako bublinkové limonády. Vo všeobecnosti však vôbec nie sú zdravé a nikdy nemôžete zistiť, či sú vo vnútri plesnivé. Preto je lepšie naučiť naše deti, že vždy, keď sú smädné, majú radšej siahnuť po čistej vode alebo domácich čerstvo vylisovaných džúsoch.