Každého z nás z času na čas bolí hlava. Okrem bežných liekov proti bolesti existujú aj iné spôsoby, ako sa týchto bolestí zbaviť.
Častou príčinou je napríklad nedostatok vody, v takom prípade stačí zvýšiť príjem vody a bolesť by mala sama ustúpiť. Nedostatočná hydratácia však nie je jedinou príčinou. Existujú rôzne typy bolesti hlavy, ktoré majú rôzne príčiny. Často ich ani lekári nedokážu správne diagnostikovať, čo má za následok nesprávnu liečbu.
Bolesť hlavy
Niekedy môžu byť bolesti hlavy predzvesťou vážnejšieho ochorenia. Neurológ Dr. Sakib Quereshi napríklad vysvetľuje, že niekedy sú varovnými príznakmi iných ochorení. Preto by ste sa ich mali naučiť správne rozpoznať. Keď sa objavia nabudúce, namiesto toho, aby ste si vzali tabletku, skúste zistiť, či nejde o nejaký iný zdravotný problém.
Existujú štyri základné typy bolestí hlavy, ktoré vypovedajú niečo o vašom tele. V nasledujúcom texte sa dozviete nielen to, čo znamenajú, ale aj to, aké iné prostriedky namiesto tabletiek môžete použiť na ich odstránenie.
1. Bolesti prínosových dutín
V prípade zápalu prínosových dutín sa môže objaviť bolesť vystreľujúca do hlavy. Príčinou však nie je hlava alebo tkanivá okolo mozgu, ale zápal alebo opuch, ktorý vytvára tlak na lícne kosti, čelo alebo oči. Na bolesti sa môže podieľať aj horúčka.
Liečba. V tomto prípade je vhodnejšia odstredená alebo mierne teplá voda, pretože má za následok zníženie zápalu a vyčistenie dutín. Okrem toho zjedzte niekoľko pomarančov alebo iného ovocia bohatého na vitamín C, ktorý tiež pomáha potláčať zápal.
Môžete tiež skúsiť aplikovať striedavé studené a teplé obklady, jesť teplý kurací alebo hovädzí vývar. Vhodný je aj čerstvý zázvor alebo zázvorový čaj, pretože má silné anestetické (tlmiace bolesť) a protizápalové účinky.
2. Clusterová bolesť hlavy
Tento typ bolesti hlavy sa zvyčajne vyskytuje nad jedným okom, najčastejšie postihuje ženy a prichádza opakovane. Objavuje sa náhle a vedie k prudkej bolesti na jednej strane hlavy. Môže ju sprevádzať upchatie jednej strany nosa, produkcia nosového hlienu alebo slzenie očí. Presná príčina nie je známa, ale zvyčajne vzniká pri aktivácii určitých nervových dráh v mozgu.
Liečba. Malé množstvo tohto krému aplikované v blízkosti nosových dierok zablokuje nervové signály zodpovedné za bolesť.
3. Bolesť hlavy s napätím a tlakom
Ide o najčastejší typ bolesti hlavy, ktorý sa prejavuje ako neutíchajúca a pretrvávajúca bolesť po obvode hlavy, najčastejšie v oblasti chrbta a krku alebo na spánkoch. Môže tiež vystreľovať do oblasti očí. Táto bolesť hlavy často vedie k nevoľnosti a vracaniu. Zvyčajne je to dôsledok stresu, ktorý napína svaly hlavy a krku.
Liečba. Táto liečba by mala účinne zmierniť bolesť. Na spánky si môžete tiež aplikovať mätový olej, ktorý má chladivý účinok a uvoľní svaly hlavy a krku. Okrem toho zázvorový čaj potlačí prípadný zápal.
4. Migrény
Migrény sa najčastejšie vyskytujú vo veku od 25 do 55 rokov, ale môžu sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Odhaduje sa, že nimi trpí každý deviaty človek, zvyčajne ženy. Je to oveľa komplikovanejší typ bolesti ako predchádzajúce typy a zahŕňa oveľa väčšiu škálu príznakov. Migréna sa prejavuje intenzívnou, silnou a pulzujúcou bolesťou na jednej strane hlavy. V tretine prípadov sú na oboch stranách hlavy.
Bolesť sa často kombinuje s ďalšími príznakmi, ako sú nevoľnosť, zvracanie, rozmazané videnie, závraty, citlivosť na svetlo, pachy a zvuky vrátane necitlivosti alebo mravčenia v tvári. Bolesť zvyčajne vystreľuje z hornej časti hlavy smerom nadol.
Liečba: Ukázalo sa, že mnohým pacientom s migrénou pomáha vitamín B2 (riboflavín), horčík a omega-3 mastné kyseliny. Mali by ste preto zabezpečiť ich dostatočný príjem, a to buď v strave, alebo doplnkami stravy.
Okrem toho jedna štúdia z roku 2011 ukázala, že aeróbne cvičenia sú pomerne úspešné pri prevencii migrény. Preto okrem doplnkov stravy zvážte aj zaradenie cvičenia do svojho každodenného režimu.