Nedávna štúdia amerických vedcov z Environmental Working Group ukázala, že hoci kontaminanty vo vode z vodovodu neprekračujú bezpečnostné limity, ich dlhodobé hromadenie v tele predstavuje vážne zdravotné riziko.
Voda z vodovodu
Pri dlhodobom pití pitnej vody by ľudia mali zvážiť kúpu moderných filtračných zariadení, ktoré dokážu účinne odstrániť toxické látky z vody. Pitie vody z vodovodu je šetrnejšie k životnému prostrediu a zvyčajne lacnejšie ako balená voda. Okrem toho je voda z vodovodu v Českej republike a na Slovensku pomerne kvalitná. Napriek tomu sa do pitnej vody môžu dostať desiatky až stovky kontaminantov, napríklad z prostredia (hnojivá a pesticídy z polí a pod.), ťažké kovy z potrubia alebo zvyšky liečiv a iných chemikálií, s ktorými si čističky odpadových vôd nevedia poradiť.
"V neposlednom rade je problémom aj chlór, ktorý sa síce používa na dezinfekciu pitnej vody, ale na druhej strane v nej môže vytvárať nebezpečné zlúčeniny. V poslednom čase sa čoraz viac diskutuje o výskyte mikroplastov vo vode z vodovodu," hovorí Michal Osina, zakladateľ spoločnosti FitVoda.
Regulačné orgány, ktoré sa zaoberajú kvalitou pitnej vody, samozrejme monitorujú úroveň toxínov v pitnej vode. V mnohých prípadoch má Slovensko a Česká republika stanovené limity pre jednotlivé látky dokonca prísnejšie, ako vyžadujú európske predpisy. Ako však poukázala nedávna štúdia amerických vedcov, skutočnosť, že obsah čiastkových kontaminantov nepresahuje obsah vo vode z vodovodu, nemusí nevyhnutne znamenať, že je bezpečná na dlhodobú konzumáciu.
Doteraz nikto nezohľadnil kumulatívne riziko
Odborníci z neziskovej organizácie Environmental Working Group (EWG) zverejnili začiatkom mája štúdiu, ktorá sa ako vôbec prvá vedecká práca zaoberala kumulatívnym rizikom kontaminantov vo vode z vodovodu.
V štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Environmental Health, vedci EWG použili novú analytickú metódu, ktorá vypočítava zdravotné účinky toxínov prítomných vo vode ako celku, a nie ako jednotlivých látok. Výsledky neboli pozitívne, keďže sa ukázalo, že mnohé "kohútiky" pri hodnotení neobstoja.
Kumulatívny prístup sa bežne používa na hodnotenie vplyvu látok znečisťujúcich ovzdušie na zdravie, ale na pitnú vodu sa zatiaľ neuplatnil. Podľa odborníkov jednotlivé hodnotenia vplyvu jednotlivých znečisťujúcich látok nezodpovedajú skutočnosti, pretože pitná voda veľmi často obsahuje celý kokteil chemických látok.
Ten síce neprekračuje zákonné limity, ale ich dlhodobé hromadenie v organizme predstavuje vážne riziko. Okrem toho sa jednotlivé toxíny môžu v tele premeniť na ešte nebezpečnejšie zlúčeniny. Moderné filtračné zariadenia dokážu odstrániť viac ako 170 kontaminantov
Vzhľadom na tieto zistenia je preto nevyhnutné, aby orgány zodpovedné za kontrolu kvality pitnej vody prehodnotili svoj prístup k meraniu rizika kontaminantov vo vode z vodovodu.
"Možno však očakávať, že akékoľvek zmeny v tejto oblasti budú veľmi nákladné a ich zavedenie do praxe môže trvať roky," hovorí Michal Osina. Ľudia by preto mali vziať zodpovednosť za kvalitu vody, ktorú pijú, do vlastných rúk.
Jedným z najlepších dostupných pomocníkov v tomto smere sú špeciálne zariadenia na filtrovanie vody z vodovodu, ktoré sa dajú ľahko používať v domácnosti. Napríklad ionizátor AlkaViva dokáže z kvalitnej vody z vodovodu UltraWater odfiltrovať až 172 kontaminantov vrátane olova, arzénu, priemyselných chemikálií, hormónov, chlóru, pesticídov a ťažkých kovov.