Vedci zistili, ako vajcia na raňajky ovplyvňujú funkciu mozgu

4.5
(73)

Dalibor , 20. 01. 2020
)

Mnohí ľudia niekedy vnímajú vajcia priamo ako zločincov. Odborníci na výživu ich raz propagujú a potom zase tvrdia, že sú pre nás škodlivé. Tento rozpor pramení zo všeobecnej kontroverzie, že vajcia zvyšujú hladinu cholesterolu, čo môže viesť k srdcovým ochoreniam.

Pravidelná konzumácia vajec

Predchádzajúci výskum spájal pravidelnú konzumáciu vajec s infarktom, vysokým krvným tlakom a nárastom hmotnosti. Je tiež známe, že ochorenia, ktoré spôsobujú poškodenie srdca, tepien alebo krvného obehu, zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Podľa Americkej asociácie srdca by mal zdravý dospelý človek denne skonzumovať viac ako 300 miligramov cholesterolu. Veľké vajce obsahuje približne 186 miligramov cholesterolu a malé vajce približne 141 miligramov.

To znamená, že už 2 vajcia dostatočne pokryjú túto potrebu cholesterolu. Nová štúdia z Východofínskej univerzity teraz ukazuje, že relatívne vysoký príjem cholesterolu v strave nie je spojený so zvýšeným rizikom ischemickej choroby srdca - najväčšieho zabijaka na svete.

Mnoho ľudí sa tiež domnieva, že vajcia zvyšujú riziko demencie alebo Alzheimerovej choroby. Fínski vedci však zistili, že každodenná konzumácia vajec môže pomôcť zlepšiť funkciu mozgu.

Lepší výkon mozgu

V rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition, vedci analyzovali stravu takmer 2 500 mužov vo veku 42 až 60 rokov počas 22 rokov. Na začiatku analýzy nebola u žiadneho z účastníkov diagnostikovaná porucha pamäti, napríklad demencia alebo Alzheimerova choroba.

Z týchto 2 500 mužov sa u 337 v určitom okamihu vyvinulo nejaké neurologické ochorenie - väčšina z nich trpela Alzheimerovou chorobou. Autori štúdie zistili, že príjem cholesterolu ani vajec nebol spojený s vyšším rizikom demencie alebo Alzheimerovej choroby.

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že cholesterol v potrave má vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, profesor Jyrki Virtanen, docent výživovej epidemiológie na Inštitúte verejného zdravia a klinickej výživy na Východofínskej univerzite v Kuopiu, uviedol, že príjem cholesterolu a vajec nebol spojený s vyšším rizikom srdcových ochorení.

Dodal tiež, že sa predpokladá, že cholesterol v potrave má určitý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi len u nositeľov génu APOE4. Podľa Virtanena a jeho kolegov sa však zdá, že ani nositelia génu APOE4 sa nemusia obávať, pokiaľ ide o konzumáciu vajec alebo akejkoľvek inej formy cholesterolu v potrave. Navyše, údaje tiež ukázali, že pravidelná konzumácia vajec nezvyšuje riziko porúch pamäti, a to ani u jedincov, ktorí sú na ne náchylní.

Naopak, vedci zistili, že konzumácia vajec zlepšuje výkon v neuropsychologických testoch čelného laloku a exekutívnych funkcií. Štúdiu financovala Východofínska univerzita a Virtanen dodal, že nemali žiadne finančné prostriedky od priemyslu produkujúceho vajcia.

Nebojte sa vajec

Aj keď vajcia v posledných rokoch získali zlú povesť, v súčasnosti sa v regáloch so zdravou výživou opäť objavujú. Ako uvádza Daily Mail Online, jedno veľké vajce obsahuje približne šesť gramov kvalitných bielkovín a slušné množstvo antioxidantov luteínu a zeaxantínu, ako aj vitamínov E, D a A. Zatiaľ čo luteín môže pomôcť predchádzať upchávaniu ciev, vitamín E tiež preukázateľne znižuje riziko budúceho infarktu u ľudí s existujúcim kardiovaskulárnym ochorením.

Americkí vedci už skôr uviedli, že medzi konzumáciou vajec a ischemickou chorobou srdca nie je žiadna zjavná súvislosť. Nedávno bol uverejnený aj výskum, ktorý zistil, že konzumácia len jedného vajca denne môže znížiť riziko mozgovej príhody o 12 %.