Ako a kedy piť aké množstvo vody? Koľko vody je správne vypiť?

0
(0)

Tomáš , 29. 11. 2018
)

Aby sme sa cítili fyzicky a duševne dobre, mali by sme dodržiavať zdravý životný štýl. Dnes je už všeobecne známe, že by sme mali dodržiavať pravidlá, ako je pravidelné cvičenie, konzumácia zeleniny a ovocia alebo pitie veľkého množstva vody. Vedeli ste však, že odborníci na výživu najnovšie niektoré z týchto pravidiel vyvracajú?

Odborníci na výživu prišli s názorom, že niektoré pravidlá o zdravom životnom štýle nie sú celkom pravdivé. A my vám prinášame 5 mýtov z tejto oblasti!

Bohaté raňajky

Je všeobecne známe, že výdatné raňajky dodajú telu energiu a naštartujú nás na celý deň. Ale raňajkovať hneď po prebudení, a ešte k tomu teplé, nie je správna voľba. Každý z nás je iný a má iný biorytmus, takže ak si hneď po prebudení doprajeme výdatné teplé raňajky, môžeme tento rytmus narušiť, pretože telo ešte nemusí byť prebudené. Odborníci odporúčajú dať si hneď po prebudení pohár vlažnej vody, počkať nejaký čas pred konzumáciou raňajok a vybrať si menšiu porciu, ale výživnejšiu.

Sladké

Hovorí sa tiež, že sladké nie je zdravé. Áno, ale len vtedy, ak to s ním preháňame. Dať si pár kociek čokolády alebo sladkého ovocia je pre telo dobré, pretože cukor v tomto prípade dodá telu energiu a naštartuje mozgovú činnosť. Glukóza je pre telo jedinečne dôležitá, a keď nie je v rovnováhe, môže dokonca spôsobiť cukrovku.

Mrazená zelenina a ovocie

Hovorí sa, že surová zelenina a ovocie sú oveľa zdravšie ako mrazené, ale v závislosti od ročného obdobia. V súčasnosti ovocie a zeleninu, ktoré sa nepestujú v zimnom období, ošetrujeme rôznymi chemikáliami, aby si zachovali príťažlivú štruktúru, a tým sa zničili telu prospešné látky. Na druhej strane mrazené ovocie a zelenina sú často vypestované v aktuálnej sezóne a ich okamžitým zmrazením sa tieto látky môžu zachovať až o 70 %.

Pite veľa vody

Človek by mal denne vypiť liter a pol až dva litre čistej vody. Aspoň tak sa to všade píše. Človek naozaj potrebuje 30 ml tekutín na 1 kg hmotnosti, a nemusí to byť čistá voda. Okrem troch šálok čistej vody môžeme piť napríklad nesladený čaj, kávu alebo minerálnu vodu. A predovšetkým nikdy nepite vodu nasilu! Môžeme tým spôsobiť zaťaženie obličiek, čo môže viesť k ich opotrebovaniu a poškodeniu.

Pitie počas jedla

Máte vo zvyku piť vodu počas jedla? Potom by ste mali vedieť, že voda riedi žalúdočnú šťavu, ktorá rozkladá potravu. Pitie vody počas jedla sa odporúča len vtedy, keď je jedlo veľmi suché.

Nakoniec sa riaďme pravidlami prospešnými pre naše telo, ktoré nám napovie, čo mu vyhovuje a čo nie.

Máte takéto osvedčené pravidlo?