Hrôza, ktorá sa môže stať každej žene! Ak si nedáte pozor na túto vec, môžete skončiť rovnako.

4
(37)

Dalibor , 16. 11. 2019
)

Špirálový tkanivový parazit, pôvodca ochorenia, je veľmi citlivý na vonkajšie podmienky. Do tela sa dostáva cez drobné ranky na koži a slizniciach, ale mimo ľudského tela rýchlo hynie.

K prenosu dochádza len veľmi zriedkavo pohlavným stykom a počas tehotenstva (z matky na plod), transfúziou a kontaktom s predmetmi dennej potreby. Infekčnosť ochorenia nie je 100 % a v neskorších štádiách postupne klesá.

Ak ste si doteraz mysleli, že nechránený pohlavný styk vás ohrozuje len AIDS a ničím iným? Mýlili ste sa! Toto je VAROVANIE pre všetkých !!! Pozorne si prečítajte ...

SYFILIS

Príležitostný pohlavný styk dokonca aj s niekým, koho poznáte a komu akýmkoľvek spôsobom dôverujete, neznamená, že pred vami skrýva niečo, za čo sa hanbí, alebo ešte horšie. Možno o tom chvíľu ani nevie a možno má v zálohe bombu.

Čo je syfilis?

Syfilis alebo lues sa môže rozvinúť až po veľmi dlhom čase, ale čo na seba určite nenechá dlho čakať, je vyrážka na genitáliách alebo na inom mieste tela. Táto vyrážka sa na tele objaví medzi 10. dňom a 3 mesiacmi po preniknutí pôvodcu syfilisu do tela. Syfilitická vyrážka je spočiatku zvyčajne nebolestivá, môže mať veľkosť niekoľkých centimetrov, je hladká a vypuklá.

U žien sa zvyčajne objavujú vo vagíne alebo na krčku maternice, a keďže sú nebolestivé, často zostávajú neodhalené. Zmiznú samé, ale baktérie syfilisu zostávajú v tele. U niektorých ľudí môže syfilis prejsť do spiaceho štádia, čo znamená, že sa u daného jedinca nemusia znovu objaviť žiadne príznaky.

Je potešiteľné, že pri správnej diagnostike a včasnom odhalení syfilisu je táto pohlavne prenosná choroba liečiteľná.

Neliečený syfilis postupuje tak, že poškodí mozog, nervy, oči, srdce, cievy, pečeň, kosti a kĺby - a potom príde smrť!

Príznaky syfilisu

Prvým prejavom syfilisu (štádium I) - v priemere 3 týždne po nákaze - je 5 - 10 mm tvrdnutie, ktoré sa mení na známy tvrdý vred. Vred má zvyčajne "šunkovú" farbu.

Najčastejšie sa vyskytuje na pohlavných orgánoch, ale aj v ústnej dutine, na perách, prsiach atď. Je nebolestivý, a ak sa nachádza na miestach neprístupných voľnému oku, ľahko unikne pozornosti.

Približne týždeň po objavení sa vredu sa zväčšia príslušné lymfatické uzliny, ktoré tiež zostávajú nebolestivé. Časom sa vred zahojí bez liečby, ale choroba pokračuje.

Približne 8 až 10 týždňov po infekcii sa syfilis dostáva do štádia II - spirochéty sa dostávajú do tela lymfatickými a krvnými cestami. Na viacerých miestach sa objavia zdurené lymfatické uzliny, ktoré sú len mierne zväčšené a nebolestivé a po niekoľkých mesiacoch zmiznú.

Kožné prejavy druhého štádia syfilisu sú charakterizované symetrickým porastom rôznych vyrážok, ktoré sú charakteristicky svrbivé a nebolestivé a časom bez liečby vymiznú.

Vyrážky sa môžu niekoľkokrát opakovať. Okrem plochých vyrážok na tele sa môžu vyskytnúť aj vyvýšené prejavy na trupe, čele a tvári. Ploché zapáchajúce bradavice, ktoré patria medzi najinfekčnejšie prejavy ochorenia, vznikajú v kožných záhyboch, najmä v oblasti genitálií a v kútikoch úst.

Druhé štádium syfilisu zahŕňa aj pigmentovú poruchu, keď sa po stranách krku a v podpazuší objavia biele škvrny. V 8. - 12. týždni druhého štádia syfilisu môže dôjsť aj k vypadávaniu vlasov - buď vo forme malých lysiniek, ktoré často objaví kaderník, alebo vypadávania vlasov na celej hlave.

Útok na sliznice, psychické poruchy, demencia
Syfilis sa nevyhýba ani slizniciam. V ústnej dutine sa zvyknú objavovať výrazne červené, vysoko infekčné škvrny. Časté sú prejavy angíny, ktoré sú bez teploty, a sladkastý zápach z úst.

Syfilis nemusia sprevádzať viditeľné príznaky - pacient sa najčastejšie cíti úplne zdravý a o svojom ochorení nevie. V niektorých prípadoch sa však objavia:

- malátnosť

- nedostatok chuti do jedla

- bledosť

- bolesť svalov

- bolesť kĺbov

- nočné bolesti kostí a hlavy

Po 3 až 5 rokoch od nákazy sa neliečený syfilis dostane do štádia III. V tele sa nachádza len malý počet baktérií a ochorenie jeminimálne infekčné. V tomto štádiu sa na koži môžu vytvoriť hrbolčeky a uzlíky, ktoré sa zmenia na vredy a vytečie z nich humusová tekutina.

Hrbolčeky sa tvoria kdekoľvek na tele, najčastejšie na predkoleniach, tvári a v ústnej dutine, kde môžu prepichnúť nosovú priehradku alebo tvrdé či mäkké podnebie. Hrčky, známe aj ako guma, sa tvoria aj vo vnútorných orgánoch - v oku, mozgu, uchu, pľúcach, pečeni, čo vedie k rôznym komplikáciám.

Po ďalších 10 až 20 rokoch syfilis prejde do posledného štádia - progresívnej paralýzy (tabes dorsalis). Ochorenie sprevádzajú bolesti hlavy, kŕče, pacient môže trpieť závratmi, bodavými, bodavými a pálivými bolesťami v končatinách. Objavujú sa pocity malého hmyzu na koži, strata koordinácie, intenzívna bolesť (napr. jazyka, chrbta) a tzv. tabická chôdza, keď počuť, ako pacientova noha naráža na podložku (v dôsledku straty citlivosti).

V najťažších prípadoch nastupujú poruchy reči a písania, psychické a osobnostné zmeny, manické stavy, depresie a demencia.

Túto rekapituláciu uzatvárame smutnou správou, že syfilis je smrteľné ochorenie.