Ibalgin: Dnes uľaví, zajtra môže zabiť! Fakty, ktoré ste nevedeli o ružovej pilulke

3.6
(39)

Dalibor , 16. 11. 2019
)

Siahate po ružovej tabletke a príbuzných liekoch trikrát alebo štyrikrát denne, len čo začnete pociťovať bolesť? Prestaňte, varujú lekári! Ak to praktizujete mesiace alebo dokonca roky, je to ako plniť objednávku na mŕtvicu alebo infarkt.

Ružová pilulka proti bolesti

V Českej republike ľudia ročne prehltnú pol miliardy týchto tabliet! To je 50 kusov na osobu vrátane dojčiat!

Lekári sa domnievajú, že vážne zdravotné komplikácie spôsobuje dlhodobé užívanie ibuprofénu, účinnej látky v liekoch proti bolesti, ako je Ibalgin. Ak si však pilulku vezmete raz na bolesť hlavy, žiadne riziko samozrejme nehrozí.

Bolesť otupíš, ale mŕtvica ťa zabije

Výskumníci z Univerzity v Berne vo Švajčiarsku sledovali 116 429 pacientov. Každý z nich niekoľko mesiacov užíval jeden zo siedmich druhov bežne používaných liekov proti bolesti. Následná štúdia uverejnená v časopise
British Medical Journal ukazuje, že častí užívatelia ibuprofénu mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia mozgovú príhodu.

Okrem toho liek proti bolesti zvyšuje pravdepodobnosť srdcového infarktu a úmrtia na srdcové komplikácie. Štúdie tiež ukázali, že ibuprofén prináša rovnaké riziko mozgovej príhody a úmrtia v dôsledku srdcových ochorení ako rofekoxib, ktorý sa nachádzal v liekoch Ceeoxx a Vioxx. Tie boli v roku 2004 stiahnuté z trhu práve z tohto dôvodu.

Riziká sú príliš veľké

"Pozreli sme sa na pacientov, ktorí užívali lieky proti bolesti trikrát až štyrikrát denne," hovorí profesor Peter Juni. "V prípade mŕtvice to s ibuprofénom nevyzerá dobre. Ak by som mal chronickú bolesť, neužíval by som ho, pretože riziká sú príliš veľké. Poobzeral by som sa po iných možnostiach," dodal.

Vedci upozorňujú, že riziká sa týkajú ľudí, ktorí užívajú tri až štyri tabletky denne, teda dávku až 2 000 mg počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Odporúčaná denná dávka je pritom maximálne 1 200 mg.

Čo spôsobuje nadmerné užívanie ibuprofénu?

Dôsledky častého užívania ibuprofénu:

- ničí sliznicu žalúdka (kŕčovité bolesti brucha)
- spôsobuje žalúdočné vredy (riziko prasknutia a krvácania)
- ohrozuje črevá (dlhotrvajúca hnačka)
- zvyšuje riziko srdcového infarktu o 50 % (najmä ak má pacient vysoký krvný tlak)
- trojnásobne zvyšuje riziko mozgovej príhody

Ibalgin na bolesť žalúdka a kocovinu? Nikdy!

Pravidelní užívatelia Ibalginu po ňom často siahajú ako po preventívnom prostriedku pred večierkom, ale najmä po ňom. Bolesti hlavy ustanú, ale žalúdok trpí. K podráždeniu alkoholom sa pridáva silný chemický koktail. Z podobného dôvodu je nevhodné užívať aj ibuprofén pri bolestiach brucha.

Záležitosti žien

Až polovica žien nosí Ibalgin neustále v kabelke. Dôvod? Bolesť vnímajú intenzívnejšie ako muži, preto častejšie siahajú po rýchlom riešení v podobe tabletiek.

Tieto lieky často užívajú aj športovci, zdravotné sestry, čašníci, predavači a ľudia, ktorí pracujú na zmeny alebo majú fyzicky náročné zamestnanie. Lekári odporúčajú lieky proti bolesti striedať. Pre deti je napríklad najlepší panadol a pre dospelých je alternatívou Paralen alebo Aspirin. Všetky tieto lieky sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Prečítali ste článok až do konca? Zdal sa vám zaujímavý? Potom môžete našu prácu odmeniť tým, že článok lajknete na Facebooku alebo ho budete zdieľať so svojimi priateľmi. Ďakujeme.