Predtým, ako si kúpite vodu vo fľaši alebo jedlo v plastovom pohári, skontrolujte toto

4.1
(39)

Dalibor , 17. 11. 2019
)

Priznajte si to. Vždy, keď si v miestnom obchode kupujete balenú vodu alebo jogurt, posledná vec, ktorú si na fľaši alebo plastovom pohári všimnete, je nápis na dne.

Odborníci však varujú, že takéto správanie vás môže stáť zdravie.

Voda vo fľašiach

Svoje zdravie môžete chrániť jednoducho tak, že pred jedlom alebo pitím skontrolujete dno každej fľaše a plastového pohára, ktorý si kúpite. Ešte predtým, ako si výrobok kúpite.

Spoločnosti sú totiž povinné uvádzať na etikete, z čoho sú ich výrobky vyrobené, vrátane obalových materiálov.

Plastové fľaše a poháre majú na sebe označenia ako PP (polypropylén), HDPE (polyetylén vysokej hustoty) alebo HDP.

Obaly s týmito štítkami sa považujú za bezpečné, pretože sa z nich neuvoľňujú toxické látky. Ostatné skratky označujú iné typy chemikálií, z ktorých sú fľaše a poháre vyrobené.

Tak toto sú informácie, ktoré by ste mali hľadať na balenej vode, ktorú kupujete. V tomto článku vám poskytneme niekoľko dobrých tipov, ako si môžete správne vybrať.

PETE alebo PET (polyetyléntereftalát)

Tieto chemikálie uvoľňujú do vody chemické látky a ťažké kovy, ktoré ovplyvňujú produkciu hormónov v tele. Deje sa tak najmä pri ich zahrievaní. Preto sa vyhýbajte fľašiam a iným obalovým materiálom vyrobeným z týchto chemikálií.

HDPE alebo HDP (polyetylén s vysokou hustotou)

Tieto písmená znamenajú, že obaly z nich vyrobené sú v podstate "bezpečné". Neváhajte a kupujte takúto vodu, pretože obaly sú najzdravšie zo všetkých. Z fliaš s týmito písmenami sa do vody neuvoľňujú chemické látky ani toxíny.

PVC alebo 3 V (polyvinylchlorid)

Tieto písmená predstavujú dve toxické látky, ktoré ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu vo vašom tele. Nikdy nepoužívajte vodu z takýchto fliaš.

LDPE (polyetylén s nízkou hustotou)

Tento plast neobsahuje ani neuvoľňuje žiadne chemikálie. Napriek tomu nie je veľmi vhodný na výrobu plastových fliaš, do ktorých sa často pridáva.

PP (polypropylén)

Je to polopriehľadná alebo biela chemická látka, ktorá sa pridáva do plastových kelímkov od jogurtov a nádobiek od sirupov. Zvyčajne má vysoký stupeň tepelnej odolnosti a nevylučuje chemikálie do potravín. Možno ju preto považovať za bezpečnú látku.

PS (polystyrén)

Tieto písmená môžete vidieť na obaloch rýchleho občerstvenia a šálkach kávy. Pre polystyrén je typické uvoľňovanie karcinogénnych látok do obsahu. Do polystyrénu by ste nemali baliť nedojedené potraviny ani nalievať žiadne nápoje.

Neoznačený plast alebo PC

Je to najnebezpečnejší plast. Hoci uvoľňuje BPA, niektorí výrobcovia ho používajú v obaloch na potraviny a športových fľašiach na vodu. Aj keď ste sa dozvedeli, z akých všetkých materiálov môže byť balená voda vyrobená, nikdy nezabudnite skontrolovať dno fľaše. Môže vám to zachrániť zdravie. A nie je to nič, s čím by ste sa mali zahrávať.