Po uvarení vajec už nikdy nevylievajte vodu do umývadla!: jej pozitívne účinky vás prekvapia

3.9
(45)

Dalibor , 24. 12. 2019
)

Vajcia sú už po stáročia typickou súčasťou klasických anglických raňajok. Doteraz ste si možno mysleli, že príprava vajec nie je žiadna hračka, ale možno to nie je celkom pravda.

Voda z vajiec

V skutočnosti prípravu vajec, konkrétne to, čo sa deje pri ich varení, nedávno skúmala jednotka lekárskeho výskumu na Birminghamskej univerzite v Anglicku.

Konkrétne sa rozhodli bližšie preskúmať chemické reakcie, ktoré prebiehajú pri varení vajec.

Z čoho sa skladá vaječná škrupina?

Samozrejme, všetci už od detstva vieme, že každé vajce má škrupinu, ktorá chráni jeho obsah. Viete však, z akých prvkov sa vaječná škrupina v skutočnosti skladá? Najväčší podiel na zložení škrupiny má uhličitan vápenatý, a to viac ako deväťdesiat percent. Ten sa nachádza napríklad aj v škrupinách mušlí a kriedy.

Okrem toho však vaječná škrupina obsahuje neuveriteľných dvadsaťsedem ďalších prvkov, napríklad fosfor, fluór, kremík, zinok, horčík, železo a meď. Pri varení vajec vo vode sa mnohé z týchto prvkov uvoľňujú do vody vo forme iónov.

Cenné rady pre záhradkárov

Doteraz sme citovali len fakty, ktoré sú už známe. Teraz však vedci z Birminghamskej univerzity zistili, že ióny vápnika uvoľnené do vody majú jedinečnú schopnosť - môžu veľmi ľahko prechádzať do akejkoľvek inej organickej bunky a von z nej.

Zároveň spúšťajú v bunke ďalšie chemické reakcie na syntézu živín. Voda nasýtená týmito iónmi je teda veľmi cenná a užitočná napríklad pre záhradkárov, pretože stimuluje a urýchľuje rast rastlín. Je však vhodná aj na namáčanie rôznych semien, z ktorých potom rýchlejšie vyrastú silné a odolné rastliny.

Ako správne používať vodu na vajcia?

Po uvarení vajíčko okamžite vyberte z vody a ochlaďte ho v studenej vode, každá dobrá gazdiná vie, že škrupina sa oveľa ľahšie odstraňuje.

Vodu, ktorá zostane po uvarení vajec, tiež ochlaďte, napríklad ponorením hrnca do väčšej nádoby so studenou vodou, a keď vychladne, nalejte ju do čajníka, ktorý používate na zalievanie.

Vodu z varenia vajec však nemusíte používať len na zalievanie, môžete ňou z času na čas postriekať aj rastliny.

Rastliny potrebujú minerálne látky a najmä vápnik.

Rastlinu, ktorá má nedostatok vápnika, ľahko spoznáte podľa suchých koncov listov a hnedých škvŕn na nich.

Ak touto vodou zalievame sadenice, budú odolnejšie voči rôznym škodcom.

Ďalšou výhodou používania vajíčkovej vody v záhradníctve je, že pomáha udržiavať optimálnu kyslosť pôdy, t. j. pH v rozmedzí 5,5 až 6,5, čo je pre rastliny všeobecne priaznivé.

Niekoľko informácií o škrupine na záver

Pri lúpaní vajec ste si už pravdepodobne všimli, že samotná škrupina sa skladá z troch častí, zo škrupiny, podškrupiny a kutikuly.

Ak vás zaujíma, prečo sú niektoré vajcia biele, niektoré hnedé a niektoré béžové, farbu škrupiny ovplyvňujú pigmenty, ktoré sa vytvárajú v sliznici maternice konkrétnej sliepky.