Na východe sa Jatry nazývajú "najstaršou kráľovnou". Tento orgán je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Keďže od neho skutočne veľa závisí, každý z nás by sa mal o tento orgán starať.
Slinivka brušná
Pankreas súčasne zabezpečuje dve životne dôležité funkcie organizmu: tráviacu a hormonálnu. Produkuje enzýmy podieľajúce sa na trávení potravy a hormóny, ktoré regulujú metabolické procesy v tele. Poškodenie pankreasu vedie vždy k vážnym následkom a dlhodobej, niekedy až celoživotnej liečbe. Aké potraviny musíte zaradiť do svojho jedálnička, aby ste neohrozili tento dôležitý orgán? Redakcia "Ako jednoducho" vás oboznámi s tými najdôležitejšími.
Brokolica
Apigenín v brokolici chráni tkanivo pankreasu pred patogénnymi vplyvmi. Ak chcete získať maximálne množstvo užitočných živín, snažte sa konzumovať brokolicu surovú alebo varenú v pare.
Jogurt
Jogurt obsahuje probiotiká, ktoré posilňujú imunitný systém a zlepšujú funkciu tráviaceho traktu. Pankreasu najviac prospievajú jogurty s minimálnym obsahom tuku, ktoré neobsahujú arómy, farbivá ani zvýrazňovače chuti.
Tekvica
Tekvica neutralizuje kyselinu chlorovodíkovú, má jemnú a mäkkú štruktúru, neobsahuje veľa vlákniny. Zároveň obsahuje karotén, draslík, vitamíny skupiny B, horčík, meď, železo a pektín. Táto zelenina je ideálna na výživu pacientov so zápalom pankreasu.
Špenát
Špenát je vynikajúcou voľbou na udržanie zdravia pankreasu. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of the National Cancer Institute poskytuje strava obsahujúca špenát a inú zeleninu spoľahlivú ochranu organizmu pred rakovinou pankreasu.
Sladké zemiaky
Svojím tvarom pripomína pankreas a poskytuje ochranu tým, že zabezpečuje pomalý prechod cukru do krvi a odľahčuje tráviaci systém od nadmernej záťaže.
Čučoriedky
Čučoriedky sú nepostrádateľné pre tých, ktorí trpia cukrovkou. Čaj z čučoriedkových listov, podobne ako čerstvé bobule, znižuje hladinu cukru v krvi a stimuluje činnosť slinivky brušnej.
Používaním čučoriedok v zložení rôznych zmesí sa môžete zbaviť nánosov zápalu v pankrease, ako aj očistiť pečeň a zlepšiť vylučovanie žlče. Počas zhoršenia pankreatitídy je prípustné používať čučoriedky len v mletom stave a po tepelnej úprave.
Topinambur
Topinambur sa nazýva aj topinambur alebo jeruzalemská hruška, ale oficiálne sa nazýva slnečnicový artičok. Vzhľadovo sa táto koreňová plodina podobá na koreň zázvoru a chuťou pripomína sladké zemiaky. Nadzemná časť zemnej hrušky dorastá do výšky 2 až 4 metrov a podobá sa slnečnici. Používanie topinamburu pomáha normalizovať metabolické procesy a odstrániť zápal pankreasu. Okrem toho šťava z tohto koreňa zabraňuje vzniku cukrovky a tiež zabraňuje vzniku aterosklerózy, ktorá je častá pri zápale pankreasu.
Červené hrozno
Červené hrozno je vynikajúcim zdrojom resveratrolu, silného antioxidantu, ktorý odstraňuje voľné radikály z buniek. Resveratrol posilňuje cievy a znižuje zápal. Táto látka tiež znižuje odumieranie buniek (apoptózu) pri rakovine pankreasu.
Pohánka
Keďže lekári pri ochoreniach pankreasu odporúčajú výrazne obmedziť sacharidy v strave, jedlá z pohánkových krúp majú v jedálničku pacientov dôležité miesto. Pohánka zároveň nie je ochudobnená o rastlinnú vlákninu, ktorá prispieva k normálnemu tráveniu, čisteniu čriev a odstraňovaniu toxínov. Pohánka sa považuje za jednu z najobľúbenejších potravín, ktoré pomáhajú pri liečbe pankreatitídy. Je povolená od piateho dňa diéty, keď ustúpia príznaky bolesti. Pohánku uvarte na lepkavú kašu, ktorú po uvarení dôkladne utrite. Pokrm by mal byť bez tuku, soli a cukru.
Koreň sladkého drievka
Táto liečivá rastlina sa už dlho používa pri mnohých zdravotných problémoch vrátane problémov so slinivkou brušnou. Odvar z koreňa sladkého drievka je silný protizápalový prostriedok, ktorý dokáže zmierniť bolesť a opuch, ktoré sa často vyskytujú pri zápale pankreasu. Odporúča sa piť tri alebo viac šálok čaju z koreňa sladkého drievka denne alebo užívať doplnky stravy. Je dôležité vedieť, že u niektorých ľudí dochádza pri konzumácii prípravkov zo sladkého drievka k zvýšeniu krvného tlaku. Pred užívaním prípravku sa poraďte so svojím lekárom alebo si pravidelne merajte krvný tlak.
Ďalšie tipy
Odborníci na výživu sa domnievajú, že umelý prístup k výžive pomáha udržiavať zdravie pankreasu. Strava by mala obsahovať chudé mäso a ryby, olivový olej, obilné kaše, zeleninu a ovocie, kompóty a aspiky, sušené biele pečivo, kyslé mliečne výrobky. Z jedálnička by sa mal vylúčiť alkohol, káva, údené mäso, sladkosti a pečivo.
Pankreas je mimoriadne dôležitý pre život celého organizmu. Preto v prípade bolesti v tejto oblasti treba čo najskôr vyhľadať lekára. Je lepšie ochoreniu predchádzať, ako ho potom dlho a vyčerpávajúco liečiť. Už skôr sme písali o najužitočnejších potravinách na regeneráciu pečene. Našťastie má tento orgán veľa priateľov! Naše telo je zdrojom ochrany aj pred takou nebezpečnou chorobou, akou je rakovina, hlavnou úlohou je trochu mu pomôcť a vybrať si zdravé potraviny. Zistite, ktoré prírodné potraviny pomáhajú poraziť rakovinu.