Tieto pohyby vykonávajte každý deň pred spaním: uvoľníte sa a zaspíte v okamihu

4
(64)

Dalibor , 11. 01. 2020
)

Nespavosť je v súčasnosti bežným problémom, ktorý postihuje mužov aj ženy. V dôsledku stresujúceho životného štýlu, nesprávnej výživy a vyčerpania býva telo viackrát unavené, ale myseľ beží ďalej a vy potom nedokážete v noci zaspať. Existuje mnoho prirodzených spôsobov, ako môžete pomôcť svojmu mozgu vypnúť a uľahčiť si tak zaspávanie. No o jednom takomto spôsobe si povieme viac v našom dnešnom článku.

Ako pomáha joga pri zaspávaní?

Joga nie je len o fyzickej flexibilite, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jej filozofia sa zaoberá aj stavom mysle, využívaním energie a dýchaním. Inými slovami, vytvára jednotu fyzického tela a duše, ktorá nás má priviesť k pokoju a blaženosti. Aby ste získali všetky výhody, ktoré joga ponúka1, potrebujete pokoj, sústredenie a pripravenosť.

Cieľom nie je byť dokonalý v každej pozícii, ale naučiť sa ovládať svoju vnútornú myseľ a upokojiť búrlivý tok myšlienok v nej. Na každú pozíciu budete potrebovať jednu minútu. Tento čas môžete postupne predlžovať. Časom by ste mali byť schopní vydržať v každej pozícii 5 minút alebo viac.

Pozícia dieťaťa (Balasana)

Ak trpíte bolesťami kolien, túto polohu radšej vynechajte. Odporúča sa na upokojenie nervového systému a uvoľnenie chrbtice, ramien, žalúdka a vnútorných myšlienok. Dbajte na to, aby ste mali nohy blízko pri sebe a zadok pritiahli k pätám. Ak váš zadok nedosahuje až k pätám, podložte si pod zadok deku a oprite sa o ňu. Natiahnite ruky pred seba a stopkami sledujte čas. Zhlboka a dlho dýchajte a rozťahujte pritom hrudník a chrbát.

SUPT Baddha Konasana (pozícia motýľa)

Táto poloha je známa aj ako poloha motýľa. Jej cvičenie si nevyžaduje veľa úsilia, ale výsledky sú veľmi dobré. Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, spojte chodidlá a nechajte kolená klesnúť na podlahu na každej strane. Použite poskladanú knihu alebo zloženú deku, ktorú umiestnite pod každé koleno, aby ste udržali kolená nehybné v prípade, že ich nemôžete spustiť na podlahu.
Dlho a zhlboka dýchajte. Počas nich vtiahnite pupok dovnútra.

Prevrátenie chrbta (ohnutie chrbta)

Ľahnite si na chrbát a zovrite spolu kolená. Môžete si tiež chytiť svoju holennú kosť, ak je to pre vás jednoduchšie. Teraz sa pohybujte pomaly zo strany na stranu. Táto póza vám pomôže zmierniť bolesti v dolnej časti chrbta po stresujúcom dni. Dbajte o to, aby ste plecia držali rovnomerne na zemi, no aby ste na nich nevyvinuli nadmerný tlak. Pri pohyboch nezabudnite robiť dlhé nádychy.

Opäť si ľahnite na chrbát a oprite sa o kolená. Kolená posuňte na pravú stranu. Pre väčšiu stabilitu si pravou rukou pridržte ľavé stehno. Pritom narovnajte ľavú ruku doľava a pomaly otáčajte hlavu tiež doľava. Ramená držte čo najviac na zemi. Počas pohybu a držania pozície zhlboka dýchajte. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a vymeňte strany.

Matsyasana (pozícia ryby)

Zostaňte na chrbte a natiahnite obe ramená do strán. Položte dlane na podlahu v blízkosti zadku a pomaly sa zdvihnite. Začnite tým, že sa rukami opriete o dolné končatiny a pokrčíte lakte. Cieľom je zdvihnúť sa len hornou časťou tela a "otvoriť srdce".

Tento pohyb vykonávajte každý deň pred spaním: za chvíľu budete uvoľnení a zaspíte. Ak je vám to nepríjemné, nechajte hlavu zdvihnutú, ale po chvíli sa uistite, že ju máte aj sklonenú. Zhlboka sa nadýchnite 5 až 10-krát a potom sa opäť uvoľnite.