Pripravte sa na šok. Súčasná kvalita zeleniny je otrasná

4.1
(42)

Dalibor , 17. 11. 2019
)

Čo sme jedli za socializmu a čo jeme dnes? Aký vplyv majú súčasné potraviny na ľudský organizmus? Čo nám zostáva skryté a prečo? Na tieto otázky odpovedá Martin Hyroš, autor knihy Súčasná kvalita potravín - Skrytá genocída českého národa.

Genocida

Genocída znamená ktorýkoľvek z nasledujúcich činov spáchaných s úmyslom úplne alebo čiastočne zničiť národnostnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú:

  1. spôsobenie ťažkej ujmy na zdraví alebo duševnej poruchy príslušníkom takejto skupiny
  2. úmyselné uvedenie ktorejkoľvek skupiny do takých životných podmienok, aby došlo k jej úplnému alebo čiastočnému fyzickému zničeniu
  3. opatrenia zamerané na zabránenie rodeniu detí v takejto skupine.

V histórii ľudstva existuje mnoho období, keď ľudia nemali čo jesť, keď v dôsledku toho jedli čokoľvek, čo aspoň zdanlivo uspokojilo ich hlad.

Existuje však len jedno obdobie, keď ľudia žijú v relatívnom blahobyte, a napriek tomu si do jedla vedome primiešavajú jedy, ktoré preukázateľne poškodzujú ich zdravie. Žiaľ, v tomto období žijeme už 20 rokov.

Kvalita potravín - ako ju porovnať

Aby sme mohli objektívne porovnávať a hodnotiť kvalitu potravín, musíme sa vrátiť do minulosti a pozrieť sa na normy, ktoré túto oblasť upravovali predtým a teraz.

Ovocie a zelenina

V súvislosti so zeleninou a ovocím si treba všímať najmä dve veci. Dusičnany a pesticídy.

Dusičnany

Čo sú dusičnany?

Z chemického hľadiska sú dusičnany soli kyseliny dusičnej (napr. draselné alebo sodné soli), ktoré sú prirodzenou súčasťou rastlinných a živočíšnych látok (produkty metabolizmu).

Možné nebezpečenstvo pre ľudský organizmus:
Metabolickou premenou dusičnanov v ľudskom tele vznikajú dusitany, ktoré sa ďalej menia na nitrozamíny s karcinogénnymi (rakovinotvornými) účinkami. Ďalšie nebezpečenstvo predstavujú dusičnany pre dojčatá.

Viažu sa na červené krvné farbivo hemoglobín, ktoré má u malých detí odlišnú chemickú štruktúru, a blokujú prenos kyslíka v tele.

To môže u dojčiat spôsobiť problémy s dýchaním, sprevádzané zmodraním tkanív - tzv. detskou cyanózou - a dokonca aj dusenie.

Limity dusičnanov za socializmu a dnes

V súčasnosti nás oficiálne médiá informujú, že limity dusičnanov "nie sú prekročené". Zdá sa, že všetko je v poriadku. Pozrime sa, čo sa skrýva pod pojmom "nie sú prekročené".

Zrušenie limitu dusičnanov pre väčšinu ovocia a zeleniny

Tu je prehľadná tabuľka limitov, ktoré sa v priebehu času menili. Môžete vidieť pôvodné, veľmi prísne normy za socializmu (stĺpec 1986), cez čiastočné uvoľnenie týchto noriem po zmene režimu (stĺpec 2002) až po súčasnosť, keď sme v EÚ a keď boli limity väčšinou zrušené a zvyšok sa masívne zvýšil (stĺpec 2012).

Z tabuľky je zrejmé, že všetko je podriadené čo najvyšším výnosom, t. j. masívnemu používaniu hnojív. Ide len o peniaze, zdravie obyvateľstva nikoho nezaujíma.

Záver

Pre väčšinu ovocia a zeleniny nie sú stanovené žiadne limity. Od roku 1986 boli limity niekoľkokrát zvýšené. Pôvodné socialistické normy sa bežne prekračujú o stovky percent. Dusičnany sa v skutočnosti prestali kontrolovať - za celý rok 2012 bolo skontrolovaných len 99 vzoriek zeleniny. Základné druhy zeleniny, ako sú paprika a paradajky, sa nekontrolujú.