Štítna žľaza je zodpovedná za riadenie veľkého počtu rôznych hormónov v celom tele. Ak nefunguje tak, ako má, môžu sa vyskytnúť problémy s metabolizmom cukrov a tukov, dýchaním, telesnou teplotou, vývojom mozgu, cholesterolom, srdcom, nervovým systémom, menštruačným cyklom alebo celistvosťou kože. Preto je ľahké pochopiť, prečo by sa mal každý snažiť udržiavať svoju štítnu žľazu v dobrej kondícii.
Najčastejšie poruchy štítnej žľazy
Najčastejšou poruchou štítnej žľazy je hypotyreóza alebo znížená funkcia štítnej žľazy. Hypotyreóza sa prejavuje priberaním na váhe, únavou, suchou pokožkou a vlasmi alebo ťažkosťami so sústredením.
Druhou najčastejšou poruchou je hypertyreóza. To je stav, keď naopak štítna žľaza produkuje nadbytok hormónov a môže to byť aj pomerne nebezpečný stav. Príznakmi hypertyreózy sú úbytok hmotnosti, vysoký krvný tlak, hnačka a zrýchlený tep srdca.
Medzi najčastejšie lekárske spôsoby liečby hyperaktívnej štítnej žľazy patria lieky, chirurgický zákrok alebo použitie rádioaktívneho jódu. Problémom týchto terapií je ich zacielenie. Výsledkom je často pokračovanie nedostatočnej sekrécie niektorých hormónov alebo prechod z hyper- do hypotyreózy.
Dnes vám ponúkneme recept, ktorý vám pomôže normalizovať činnosť štítnej žľazy a je vhodný pri oboch typoch jej ochorení.
Ingrediencie
- 1,5 litra čistej vody
- 2 dcl brusnicovej šťavy
- 1/4 čajovej lyžičky sušeného zázvoru
- 1/2 čajovej lyžičky cejlónskej škorice
- 1/4 čajovej lyžičky muškátového orieška
- 1 polievková lyžica čerstvo vylisovanej pomarančovej šťavy
- 1 čajová lyžička čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy
Príprava
1. Priveďte vodu do bodu varu.
2. Pridajte brusnicovú šťavu, zázvor, škoricu a muškátový oriešok. Nechajte lúhovať 20 minút.
3. Po vychladnutí pridajte pomarančovú a citrónovú šťavu.
4. Dobre premiešajte a nápoj uložte do chladničky.
Použite
Takto pripravený nápoj pite postupne počas dňa. Stačí ho pripravovať raz týždenne, ale to závisí aj od závažnosti vášho ochorenia a od toho, ako rýchlo sa chcete uzdraviť. Ak chcete, môžete si ho pripravovať častejšie alebo dokonca každý deň. Okrem optimalizácie štítnej žľazy dodá vášmu telu aj množstvo vitamínov!
Pre lepšiu účinnosť liečby zvážte zaradenie nasledujúcich opatrení do svojho života: - Vitamín D (slnko, vajcia, doplnky)
- selén (dusené orechy, morské plody)
- vitamín B12 (teľacie mäso, morské plody)
- vylúčenie goitrogénov (brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel, repkový olej, chren, broskyne,
- arašidy, reďkovky, hrach, sója, jahody, hrušky,
- repa, kel, kaleráb, špenát, sladké zemiaky)
- dostatok pohybu
Prečo táto šťava tak dobre funguje?
Brusnice sú dobrým prírodným zdrojom jódu (hormóny štítnej žľazy sú tvorené jódom, preto je pre štítnu žľazu veľmi dôležitý). Pomaranče a citróny obsahujú vitamín C a antioxidanty, ktoré potláčajú zápaly a udržujú štítnu žľazu zdravú. Zázvor obsahuje horčík, ktorý je rozhodujúci pre riadenie funkcie štítnej žľazy. Škorica a muškátový oriešok znižujú zápal a zabraňujú riziku hypertyreózy.