Čo vám o vašom zdraví prezradí zápach, farba a tvar vašej stolice?

4.3
(38)

Dalibor , 01. 11. 2019
)

Ak hovoríme o našej stolici, nie je to práve najpríjemnejšia téma na rozhovor.

V skutočnosti je však dôležité, ako naša stolica vyzerá.

Stolice

Naše telo je zložitý mechanizmus, o ktorý sa môžeme zle starať. Zvýšená teplota, bolesť, únava a depresia sú jasnými signálmi, že sa môže objaviť zdravotný problém, a stolica vás môže včas upozorniť, že nie je všetko v poriadku. Preto by ste mali svoju stolicu vnímať ako príležitosť na včasnú diagnostiku akýchkoľvek zdravotných problémov.

Možné zdravotné problémy

Čítanie z čajových lístkov alebo kávovej usadeniny vám môže poskytnúť určitý prehľad o tom, ako ste bohatí, ale nemusí to vždy sedieť. Analýza vašej stolice je však presná.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako môžete z vašej stolice preskúmať vlastné zdravie.

Typy stolice

Farba stolice, jej konzistencia, veľkosť a zápach sú znaky, ktoré poukazujú na vaše vnútorné zdravie. Metóda, pomocou ktorej budete môcť vyšetriť svoju stolicu, sa nazýva Bristol Stool Chart (BSF). Vymysleli ju vedci z Bristolskej kráľovskej nemocnice v Spojenom kráľovstve.

Perfektné stoličky

Kto by si pomyslel, že dokonalá stolica je znakom toho, že vaše vnútorné zdravie je v poriadku. Toto obsahuje priemerná stolica:

  • Voda (približne 75 %)
  • tuhé látky (približne 25 %)

Takzvanú pevnú hmotu možno rozdeliť na:

  • Mŕtve baktérie
  • Nestráviteľné zložky potravy (vláknina a celulóza)
  • Cholesterol
  • Iné tukové látky

Presný tvar a vzhľad vašej stolice sa bude líšiť od toho, čo ste zjedli a vypili. Celý proces tvorby stolice trvá približne 18 až 72 hodín. Podľa Bristolskej tabuľky stolice sú najlepšie typy stolice 3, 4 a 5.

Keď máte hnačku, je to preto, že stolica sa spracúva rýchlo a vaše črevá nemali čas získať dostatok vody na normálnu stolicu.

Na opačnom konci stupnice je neschopnosť vytvoriť stolicu do 72 hodín, čo je znakom zápchy, ktorá môže súvisieť s inými zdravotnými problémami.

Stolica typu 1 - Malá, tvrdá, hrudkovitá stolica

Tento typ stolice môže byť príznakom akútnej dysbakteriózy črevného traktu. Tým, že v čreve chýbajú určité baktérie, je stolica príliš malá na to, aby dokázala zadržať vodu v stolici.

Hrudky stolice sú malé, pevné a drsné, s priemerom 1 až 2 cm.

Keďže sú pevné a trochu drsné, môžu pri prechode črevom spôsobovať bolesť. Takéto stolice môžu spôsobiť krvácanie z konečníka.

Je typická pre ľudí, ktorí podstúpili liečbu antibiotikami, alebo pre tých, ktorí majú v črevách málo vlákniny, alebo konzumujú stravu bez vlákniny.

Typ stola 2 - stôl v tvare klobásy s hrudkami

Táto stolica má priemer 3 až 4 cm a často sa vyskytuje v dôsledku zápchy, kedy zostáva v čreve niekoľko týždňov.

Spôsobuje bolesť pri prechode črevom a môže vyústiť do krvácania, pretože je veľmi pevná a jej veľkosť presahuje análny otvor.

Tento typ stolice je typický pre osoby, ktoré trpia syndrómom dráždivého čreva.

Typ stola 3 - stôl v tvare klobásy s popraskaným povrchom

Tento typ stolice je podobný typu 2, ale spracováva sa rýchlejšie (zvyčajne 1 až 2 týždne), a preto sa tiež spája so zápchou a syndrómom dráždivého čreva.

Typ stolice 4 - stolica v tvare klobásy, mäkká a hladká

Tento typ stoličky je veľmi blízky dokonalej stoličke. Jej priemer je 1 až 2 cm (čo je znakom relatívne krátkeho času pasáže a dobrého obsahu vlákniny).

Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto má stolicu raz denne.

Typ stolice 5 - Mäkká stolica s dobre ohraničenými okrajmi

Tento typ stoličky je takmer dokonalý. Jej priemer je 1 až 1,5 cm a je typická pre človeka, ktorý má stolicu 2 až 3-krát denne po konzumácii hlavných jedál.

Stolica typu 6 - Mäkká stolica s ostrými, nerovnými okrajmi

Tento typ stolice má veľmi jemnú štruktúru. Môže sa objaviť nečakane a spôsobiť ľuďom problémy, ak nemajú v blízkosti kúpeľňu.

Môžete mať problémy s jej čistením pomocou toaletného papiera. V tomto prípade by bol užitočný bidet. Tento typ poukazuje na vysoký krvný tlak a stres.

Stolica typu 7 - hnačkový typ - zadarmo

Je podobná bežnej hnačke, ale v tomto prípade sa nazýva paradoxná hnačka, pretože sa vyskytuje v spojení so zápchou, ktorú sprevádza stolica typu 1.

Fareba Stolice

Rovnako ako veľkosť, tvar a konzistencia stolice, aj farba stolice môže byť významným znakom rôznych zdravotných problémov.

Normálna zdravá stolica (alebo stolica, ktorá nenaznačuje zdravotný problém) je stredne/svetlo hnedej farby.

  • Čierna, sivá alebo jasne červená stolica:Príznak, že v črevnom trakte alebo konečníku môže byť prítomné krvácanie. Odporúčame vám, aby ste sa bezodkladne poradili so svojím lekárom. Upozorňujeme však, že čierna stolica môže byť dôsledkom užívania niektorých liekov, rôznych výživových doplnkov a môže sa vyskytnúť aj po konzumácii čierneho sladkého drievka.
  • Veľmi svetlohnedá, sivá alebo biela stolica: Toto zvláštne sfarbenie stolice môže byť spôsobené nedostatkom žlče, hoci biela stolica môže byť dôsledkom užívania antacíd. Tieto typy stolice však môžu signalizovať zdravotné problémy, ako je cirhóza, hepatitída alebo ochorenie pankreasu. Všetky tieto ochorenia sú závažné a mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
  • Žlto sfarbená stolica: Žlto sfarbená stolica môže byť príznakom ochorenia žlčníka, infekcie žlčníka alebo Gilbertovho syndrómu (dedičná porucha metabolizmu žlčového farbiva). Ak sa u vás objaví žltá stolica, mali by ste navštíviť svojho lekára.

Zapáchajúce stoličky

Bez ohľadu na to, ako vyšetrujete stolicu, stolica by nemala zapáchať. Nemala by však ani príliš zapáchať, pretože zapáchajúca stolica signalizuje:

  • Problém s absorpciou
  • Celiakiu
  • Crohnovu chorobu
  • Pankreatitídu
  • cystickú fibrózu